null

„A co wam śpiewać, laleczki?” – wystawa poświęcona Marii Konopnickiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wystawa poświęcona M. Konopnickiej przed budynkiem Urzędu Dzielnicy Ursynów w tle wejście do budynku, słoneczna pogoda, 8 tablic wystawienniczych
Wystawa poświęcona Marii Konopnickiej | Autor: UD Ursynów

W maju 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. W związku z tym zapraszamy do obejrzenia wystawy „A co wam śpiewać, laleczki?” przed Urzędem Dzielnicy Ursynów, od strony al. KEN.


Ekspozycja przedstawia postać poetki w kontekście jej twórczości dla dzieci – niezwykle oryginalnej jak na czasy, w których powstawała. Teksty Konopnickiej przełamywały dydaktyczną tendencję królującą wówczas w literaturze dla najmłodszych. Artystka w swoich wierszach nie tyle pouczała dzieci, ile odwoływała się do ich wrażliwości, dawała im poezję poruszającą uczucia. 

„Nie przychodzę ani uczyć dzieci, ani też ich bawić. Przychodzę śpiewać z nimi” – mówiła sama poetka. Jej poezja melodyjna, przywołująca obrazy polskiej przyrody, wywarła wpływ na wyobraźnię kilku pokoleń młodych odbiorców i wciąż jest nam bliska.

W wystawie zacytowano wiersze Marii Konopnickiej oraz teksty publicystek: Anieli Szycówny, Marii Dłuskiej, Krystyny Kuliczkowskiej. Ilustracje stworzono na bazie kart z książek poetyckich dla dzieci autorstwa Marii Konopnickiej.