null

„Data for City - Hackathon Otwartych Danych w Dzielnicy Ursynów”

Drukuj otwiera się w nowej karcie

We wtorek, 8 listopada, o godzinie 17.00 w sali „Szekspir” w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” (ul. Indiry Gandhi 9) odbędzie się spotkanie rozpoczynające cykl wydarzeń „Data for City - Hackathon Otwartych Danych w Dzielnicy Ursynów”. Ursynów jest pierwszą dzielnicą w Warszawie organizującą tego typu wydarzenie.

- Ursynów to dzielnica innowacji, w której wiele nowych inicjatyw i pomysłów pojawiło się po raz pierwszy. Nasza najnowsza aktywność ma na celu poszukiwanie rozwiązań cyfrowych, które rozwiązują problemy mieszkańców, urzędu oraz miasta. Stawiamy na innowacyjność i kreatywność, a poprzez zaplanowane działania, chcemy także wspierać przedsiębiorczość w naszej dzielnicy  – mówi Zastępca Burmistrza Ursynowa Bartosz Dominiak.

- Innowacje miejskie, czyli technologia oraz otwarte dane w służbie miasta, to droga do poprawy standardu życia oraz jakości realizowanych przez samorząd zadań. Celem naszej inicjatywy jest stworzenie konkretnych działających aplikacji, a tym samym rozwiązanie konkretnego problemu, co wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie miasta i jakość życia mieszkańców. W dzisiejszym świecie innowacyjność i kreatywność to klucz do sukcesu, chcemy, aby drzwi nowej jakości w realizacji zadań publicznych „otworzyły się” właśnie na Ursynowie – mówi dr Sebastian Grabowski, Prezes Fundacji „ArchitectsPL”.

Pierwsze tego typu wydarzenie

Celem inicjatywy Urzędu Dzielnicy Ursynów jest stworzenie przez uczestników konkretnych, działających aplikacji (mobilnych, www, z własnym interfejsem) lub innych rozwiązań cyfrowych, które z wykorzystaniem otwartych danych, rozwiązują problemy mieszkańców, miasta oraz urzędu. Aktywność realizowana w formule  Hackathonu, a więc wydarzenia skierowanego do programistów, podczas którego uczestnicy stają przed zadaniem zdefiniowania i  rozwiązania określonego problemu. Ursynów jest pierwszą dzielnicą w Warszawie organizującą tego typu wydarzenie.

Ursynów wspiera przedsiębiorczych

Dodatkowym celem jest pobudzenie przedsiębiorczego oraz innowacyjnego myślenia wśród mieszańców dzielnicy i miasta, zachęcenie do współtworzenia rozwiązań, a także budowanie pozytywnego wizerunku Dzielnicy Ursynów jako miejsca otwartego na nowe technologie, nieszablonowe rozwiązania i współpracę ze środowiskiem startupowym.

Dzielnica innowacji i kreatywności

Miasta współtworzone przez mieszkańców są bardziej przyjazne. Żeby to osiągnąć, same miasta powinny wspierać innowacyjność i pomysłowość swoich mieszkańców, umożliwiać rozwój oraz tworzenie nowych inicjatyw. Kreatywne pomysły mogą umożliwiać zarządzanie biznesem, życiem codziennym, nauką, czy administracją publiczną. Wydarzenie to szansa na dalszy rozwój innowacyjnych i kreatywnych działań.

Otwarte dane – otwarta droga do sukcesu

Inicjatywa realizowana przez Urząd Dzielnicy Ursynów wpisuje się w strategię innowacyjnego miasta. Ma ona za zadanie dać mieszkańcom możliwość współtworzenia rozwiązań usprawniających działanie miasta dzięki wykorzystaniu właśnie otwartych danych. Korzyści, jakie można z nich czerpać są różne m.in.: usprawnienie administracji publicznej, wzrost gospodarczy w sektorze prywatnym, zwiększanie dobrobytu społecznego.

30 dni inspiracji

Pomimo, iż całą inicjatywę nazywamy Hackathonem, będzie ona miała charakter festiwalu trwającego 30 dni. Projekt musi być poprzedzony pracą własną zarówno po stronie samej Dzielnicy jak i po stronie Miasta st. Warszawy. Aby zmaksymalizować efekt końcowy, po stronie Urzędu powstanie tzw. mapa wyzwań wewnętrznych. Opisywać będzie obszary bądź wręcz rozwiązania cyfrowe jakie są poszukiwane przez urzędników. Zaplanowano dwa spotkania inspiracyjne z pracownikami urzędu celem tzw. określenia wyzwań oraz ich efektów powdrożeniowych.

Agenda spotkania w dniu 8 listopada:

  • prezentacja założeń „Data for City”
  • dyskusja wprowadzająca z udziałem samorządowców nt. wykorzystania nowych technologii w miastach, cyfryzacji miast, innowacyjności
  • spotkanie zespołów z mentorami.

Dodatkowe informacje na stronie www.dataforcity.pl

Zachęcamy także do śledzenia profilu Przedsiębiorczy Ursynów, na którym będą na bieżąco publikowane informacje dotyczące tego wydarzenia.

plakat do wydarzenia