null

„Pożegnanie jesieni” na Ursynowskim Dyktandzie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Za nami siedemnaste Ursynowskie Dyktando im. Andrzeja Ibisa - Wróblewskiego. Odbyło się ono, tak jak w zeszłym roku, stacjonarnie i online. Uczestnicy w sali Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji oraz publiczność w domach zmierzyli się z tekstem o kolorach jesieni.

Językowych kruczków i zawiłości tradycyjnie było bez liku, czego zresztą wszyscy stali bywalcy ursynowskich dyktand mogli się spodziewać. Co prawda część stawiała na obecność elementów z historii i/lub współczesności Ursynowa z okazji 45-dzielnicy (tak jak to było 5 lat temu podczas 40-lecia dzielnicy), ale nasi autorzy - doc. Grażyna Majkowska prof. Jerzy Bralczyk i tym razem wszystkich zaskoczyli. W tym roku dyktando poświęcone było jesieni.

Wydawać by się mogło, że temat zwyczajny, nieskomplikowany, ale czy na pewno ortograficznie łatwy?

Prosimy sprawdzić - oto tekst tegorocznego dyktanda:

„Pożegnanie jesieni”

Któż by (,) spośród naszych (,) skądinąd przaśnych (,) pór roku (,) uznał za najpiękniejszą – jesień? Wielu z nagła zapytanych zazwyczaj naprędce wskaże wiosnę, wypadałoby sądzić, że i lato ma zwolenników. Ale jesień?

Gdy wczesnojesienne (,) ledwie co rozsłonecznione poranki (,) ukażą różnobarwność  swojskich lasów i ogrodów, można by się w nich na zabój rozkochać. Jeszcze rdzawo nakrapiane, niezwarzone mrozem, wręcz przeciwnie, niejednokrotnie zdawałoby się jakby rozprażone pąsowawym ogniem kolorów liście, często gęsto niemalże ciepłe rudawobrązowymi przebłyskami, to znów rubinowozłote albo z kolei jaskrawoczerwone (,) do cna zniweczą nasze niewczesne uprzedzenia do jakoby szaroburej jesieni.

W ogrodzie, nawet niezbyt zadbanym lub zgoła zaledwie chędogim, rośliny nierzadko jak gdyby dopasowują się do siebie barwami – (,) te zimozielone i te zmiennobarwne. A jest ich w bród. Kolcowój obok nieszpułki czy miechunki, złotokap obok paulowni – (, ;) same nazwy dostrajają się do kolorów. Albo na odwrót.

Pewnie, tropikalne nieprzebarwiające się rośliny, jak srebrnolistna mrówkolubna drążnia czy choćby namorzyn, zwany zresztą co nieco żartobliwie srożyplątem, albo sączyniec, czyli pigwica, mają swój  niby-egzotyczny wdzięk, ale nie ma to jak nasze swojskie lub w końcu dobrze przysposobione.

Szkoda, że wiele kolorów minie (- ,)czy to wraz ze zwiędnięciem, czy z uschnięciem. Jak by sprawić, by pozostały?

Gdzieżby tam! (.) Rychło przyjdzie naprawdę nieużyta, szara zima. (...)”

Najlepiej w tym roku z tekstem poradzili sobie:

w kategorii „Open”

Mistrzem Ortografii – Ursynów 2022  została Magdalena Solka – ursynowianka

Wicemistrzami Ortografii – Ursynów 2022 zostali: Magdalena Sobkowicz i Joanna Wiśniewska również obie  ursynowianki

w kategorii „Młodziki”- roczniki 2009 i młodsi

Mistrzem Ortografii – Ursynów 2022 w kategorii „Młodziki” został Tymon Pąprowicz – ursynowianin

Wicemistrzami  Ortografii – Ursynów 2022 w kategorii „Młodziki” zostali: Weronika Ekwińska i Katarzyna Kaczmarek – także ursynowianki

w kategorii „Juniorzy” (roczniki 2003-2008)

Mistrzem Ortografii – Ursynów 2022 w kategorii „Juniorzy” został Jan Opalski – ursynowianin

Wicemistrzami  Ortografii – Ursynów 2022 w kategorii „Juniorzy” zostali: Marta Kupniewska i Pola Zagórska  - obie ursynowianki
 

w kategorii „Ekspert” (kategoria honorowa)

Mistrzem Ortografii – Ursynów 2022 w kategorii „Ekspert” została Małgorzata  Denys – mieszkanka Żoliborza

Wicemistrzami Ortografii – Ursynów 2022 w kategorii „Ekspert” ex aequo zostali: Sebastian Mirecki - mieszkaniec Pragi Północ i Marek Ziółkowski – mieszkaniec Radomia.

Wyróżnienia przyznano: Emilii Saczuk – najmłodszej odważnej i Teresie Hampel za wieloletnie zamiłowanie do języka ojczystego.

Gratulacje dla laureatów i wszystkich odważnych, którzy zmierzyli się z tekstem tegorocznego dyktanda!

Do zobaczenia za rok!

Osoby, które będą chciały obejrzeć napisane przez siebie dyktando, a także Ci, który zapomną lub nie zdążą odebrać certyfikatu uczestnictwa, mogą w ciągu miesiąca, począwszy od 22 listopada (wtorek), zrobić to w Urzędzie Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61), w dni powszednie, w godz. 8.00-16.00, lub poprosić o przesłanie skanu pracy drogą e-mailową: dyktando@ursynow.pl.

Współorganizatorem dyktanda było Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji

Patronem medialnym – Haloursnow.pl

Zobacz galerię (4 zdjęć)