null

„Sportowe Przedszkole” na Ursynowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na pierwszym planie czworo uśmiechniętych przedszkolaków z rękami w górze, wykonujących ćwiczenia gimnastyczne. W tle okno sali ruchowej i sprzęt do ćwiczeń.

Gry i zabawy ruchowe to najlepsza forma aktywności fizycznej dla 5 i 6-latków. Dlatego program „Sportowe Przedszkole” cieszy się popularnością. Jest organizowany i finansowany przez Urząd Dzielnicy Ursynów od 2013 roku. W tym roku w programie bierze udział 19 publicznych przedszkoli.

- Ursynów stawia na popularyzację aktywności ruchowej wśród mieszkańców, również tych najmłodszych. Służyć temu mają bezpłatne programy sportowo-rekreacyjne. Ważne jest, aby nawyk udziału w kulturze fizycznej kształtować od najmłodszych lat, dlatego od lat realizujemy program „Sportowe Przedszkole” – mówi Piotr Zalewski zastępca burmistrza Ursynowa, odpowiedzialny m.in. za sprawy sportu i rekreacji.

Podczas zajęć, odbywających się w przedszkolach, dzieci poznają zabawy, ćwiczenia i gry ruchowe, oraz zaznajamiają się z zasadami bezpieczeństwa podczas aktywności fizycznej. Odkrywają własne możliwości ruchowe, a także rozwijają i doskonalą sprawność oraz poznają zasady rywalizacji w duchu fair play. 

Zajęcia są dostosowane do sprawności fizycznej poszczególnych dzieci i ich rozwoju psychoruchowego. Prowadzą je absolwenci wyższych szkół wychowania fizycznego kierunku wychowania  fizycznego (z uprawnieniami pedagogicznymi) co najmniej ze stopniem licencjata lub nauczyciele przedszkolni z ukończonymi podyplomowymi studiami związanymi z wychowaniem fizycznym.

W 2023 roku w programie bierze udział 19 przedszkoli, które zgłosiły 38 grup 5-latków i 42 grupy 6-latków. Dla każdej grupy przedszkolnej zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają 30-minut. Odbywają się od 1 marca do 23 czerwca oraz od 11 września do 15 grudnia, od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-15.30.