null

"Spotkanie z nauką" oraz "Nowoczesne technologie w przemyśle i praktyce" za nami

Drukuj otwiera się w nowej karcie

522 września br. Urząd Dzielnicy Ursynów zorganizował „Spotkanie z nauką”. W spotkaniu wzięło udział blisko pół tysiąca uczniów z ursynowskich gimnazjów i liceów, a także mieszkańcy Ursynowa. W tym samym czasie młodzież z LXX Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Kamińskiego uczestniczyło w spotkaniu „Nowoczesne technologie w przemyśle i praktyce”.

Spotkanie z nauką Konwencja pikniku w plenerze pozwoliła na przystępną prezentację najnowszych rozwiązań naukowych w zakresie energetyki oraz treści związanych z działalnością naukową. Uzupełnieniem pikniku „Spotkanie z nauką” były wykłady i prezentacje dla młodzieży z ursynowskich placówek oświatowych. Jako pierwszy przedstawiono wykład przedstawiciela Politechniki Warszawskiej mający na celu popularyzację matematyki, pokazanie jej piękna oraz zachęcenie do studiowania na kierunkach ścisłych i technicznych. O zaangażowaniu polskich naukowców podczas prezentacji „Polskie badania polarne, czym są i czemu służą” - opowiadał dr Jerzy Giżejewski. Przed Urzędem Dzielnicy funkcjonowało modelowe laboratorium energetyczne w ramach którego prezentowano możliwości produkcji energii: cieplnej, elektrycznej oraz transportowej. W ramach laboratorium energetycznego zaprezentowano: • pokaz magazynowania energii słonecznej i ponowne przekształcanie tej energii do zastosowań transportowych, • pokaz modeli samochodów napędzanych wodorem, • pokaz infrastruktury do zasilania samochodów elektrycznych – źródło – instalacja PV wraz z układem mikrowiatraka, punkt zasilający oraz samochód elektryczny, jako magazyn energii elektrycznej, • pokaz maszyn ciepłowniczych. Ponadto obok laboratoriom funkcjonowały stoiska z atrakcjami naukowymi, w tym stoisko z cieczą nienewtonowska, na którym prezentowano właściwości suchego lodu, dwutlenku węgla i helu. Liczne pokazy naukowe przygotowały także koła naukowe Politechniki Warszawskiej. Studenci opowiadali o badaniach kosmosu, eksperymentach chemicznych oraz najnowszych rozwiązaniach w zakresie robotyki. W ramach wydarzenia w Urzędzie Dzielnicy Ursynów dostępna była wystawa fotograficzna "Dzień i noc - blaski i cienie Spitsbergenu" - krajobrazy, ludzie i zwierzęta, efekty świetlne, zorze polarne.

Nowoczesne technologie w przemyśle i praktyce W czasie spotkania przedstawiony został raport dotyczący potencjału kobiet w branży technologicznej. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z prezentacją pracy „Jak powstała maszyna”. Podczas spotkania wręczono Panu Marcinowi Tulejowi wyróżnienie za udział w konkursie na pracę dyplomową w obszarze automatyki przemysłowej. Elementem spotkania były także warsztaty zatytułowane „Człowiek kontra maszyna”. Po zakończeniu części wykładowej uczniowie przeszli na teren SGGW gdzie uczestniczyli w pokazach zastosowania nowoczesnych urządzeń i technologii.

Zobacz galerię (10 zdjęć)