15-minutowe miasto? Warsztaty interaktywne na Ursynowie

Wyjście z metra po rampie. Po obu stronach znajdują się niebieskie barierki a za nimi kosodrzewiny i kwitnące na żółto forsycje. Po lewej stronie stoją oddalone od siebie dwa rowery.

W jaki sposób poruszasz się po Warszawie? Czy Twoja dzielnica ma szansę stać się 15-minutowym miastem? I co to tak naprawdę oznacza? Zapraszamy na warsztaty, które odbędą się w sobotę, 15 kwietnia, od godz. 15.00, w Urzędzie Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61, sala 136).

Możliwość pieszego poruszania się po mieście, kluczowe usługi „w zasięgu kroku” lub osiągalne sprawnym transportem miejskim to z pewnością potrzeba wielu mieszkańców. 15-minutowe miasto ma dawać możliwości, nie ograniczając swobody wyboru i przemieszczania się. O tej koncepcji rozmawialiśmy na Ursynowie już w przeszłości pod hasłem „Sercem Ursynowa – ulica miejska”. Wtedy przedstawiciele środowiska naukowego, urzędnicy, przedsiębiorcy i mieszkańcy dyskutowali o tym gdzie ma powstać i jaki charakter ma mieć miejsce ogniskujące, spełniające warunki centrum lokalnego Ursynowa. Dziś powracamy do tej dyskusji i rozmowy o tym, czym jest piesze poruszanie się po mieście jako wartość, możliwość, wybór.

Warsztaty interaktywne zostały przygotowane i będą prowadzone przez doktorantkę SD Anthropos IPAN Annikę Lundkvist i jej promotorkę dr hab. Ewę Korcelli-Olejniczak z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Odbędą się w języku polskim i angielskim.

Zapraszamy mieszkańców do wypełnienia ankiety odnoszącej się do obu pytań i wspólnych aktywności związanych z mobilnością w mieście.