null

4 mln zł dla trzech parków na Ursynowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
W budynku Urzędu Dzielnicy Ursynów wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk oraz burmistrz Ursynowa Robert Kempa podpisują umowę dotyczącą dofinansowania parków
Autor: UD Ursynów

4 mln zł z budżetu województwa otrzyma miasto st. Warszawa na rozbudowę Parku im. Romana Kozłowskiego i Parku Przy Bażantarni oraz utworzenie „Parku Polskich Wynalazców” na Ursynowie. Uporządkowany i zagospodarowany zostanie teren między ulicami: I. Gandhi, J. Rosoła, M. Grzegorzewskiej i S. Szolc-Rogozińskiego. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz burmistrz Ursynowa Robert Kempa.

– Parki to nie tylko miejsca wypoczynku dla mieszkańców, ale także naturalne płuca każdego miasta. Wspieramy mazowieckie gminy, powiaty i dzielnice, ale to przede wszystkim pomoc dla naszych mieszkańców. Wiemy, że projekty które są dzięki temu realizowane są dla nich bardzo istotne, a także wpływają na jakość codziennego życia – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Na trzy ursynowskie parki samorząd Mazowsza przekaże w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego w sumie 4 mln zł. 

Jak zaznacza burmistrz dzielnicy Robert Kempa, to inwestycje szczególnie doceniane przez mieszkańców. – Parki to miejsca, w których wypoczywamy i aktywnie spędzamy czas bez względu na wiek. Cieszę się, że środki przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zainwestujemy w aż trzech lokalizacjach.


Budowa Parku Romana Kozłowskiego

Już wkrótce znajdująca się w parku niecka w kształcie wieloryba zmieni się nie do poznania. Odtworzone zostaną kaskada wodna oraz fontanna w zbiorniku, a wokół pojawi się zieleń. Na dnie zbiornika wodnego przewidziano ułożenie ścieżki z płaskich głazów, po których będzie można spacerować. W miejscu „ogona” wieloryba powstanie plac wodny z atrakcjami wodnymi, takimi jak fontanny posadzkowe, sztuczny strumień i dysza mgielna. Całości kompozycji dopełni rozmieszczona wokół mała architektura w postaci drewnianych pomostów, „mostku”, ławek, leżanek, pergoli z siedziskiem o zmiennym nachyleniu, a także poidełek, stojaków dla rowerów, koszy na śmieci. Teren będzie nocą podświetlany. Polany rekreacyjne wokół ursynowskiego „wieloryba” zostaną uzupełnione zróżnicowaną roślinnością, dającą cień i tworzącą wnętrza ogrodowe. Wokół niecki zaprojektowano nasadzenia drzew i krzewów iglastych i liściastych, pnączy oraz traw ozdobnych i bylin.

Szacowany koszt inwestycji to 4,2 mln zł z czego 2,5 mln zł pochodzi z budżetu samorządu Mazowsza.

Budowa „Parku Polskich Wynalazców”

Projekt zakłada udostępnienie terenu znajdującego się między ulicami: I. Gandhi, J. Rosoła, M. Grzegorzewskiej i S. Szolc-Rogozińskiego szerszej grupie mieszkańców i utworzenie tam „Parku Polskich Wynalazców”. W sumie na terenie ma przybyć 65 drzew, a także krzewy liściaste, rośliny okrywowe oraz łąki kwietne, które zajmą teren 3500 m2. Utworzona zostanie tam baza pokarmowa dla występujących na terenie parku ptaków oraz owadów. W planach jest zamontowanie dodatkowych budek lęgowych dla ptaków, hoteli dla owadów oraz domków dla jeży. Na terenie parku ma powstać również sieć alejek, ławki, stoły, kosze oraz naturalny plac zabaw. Pojawią się też tablice informacyjne dotyczące elementów przyrodniczych parku oraz polskich wynalazców.

Szacowany koszt całej inwestycji to ponad 5 mln zł. Milion złotych dołożył samorząd województwa.

Budowa Parku Przy Bażantarni – część wschodnia

Projekt zakłada dosadzenia drzew, krzewów, roślin zielnych nawiązujących do zbiorowisk grądowych (m.in. dęby, klony, lipy, trzmieliny, zawilec gajowy, paprocie). Na słonecznych polanach – po odpowiednim przygotowaniu terenu – planuje się wysiew łąk kwietnych. Wszystko, co pojawi się na tych terenach, będzie charakteryzować się ekologiczną formą i wykonaniem. Motywem przewodnim jest tu minimalizm powiązany z użytecznością. Zmiany są planowe tak, aby ograniczyć do minimum ingerencję w istniejącą przyrodę – dlatego pozostawione zostaną strefy „dzikie”, ze zwalonymi drzewami, zwartymi zakrzywieniami czy bogatą roślinnością zielną. Na terenie parku pojawią się budki dla nietoperzy, ptaków, trzmieli i konstrukcje dla owadów. Nasadzenia będą uzupełnione o gatunki kwitnące i owocujące, tj. jabłoń domowa, grusza dzika, czeremcha zwyczajna, jarzębina pospolita, czereśnia ptasia, głóg, tarnina, róża dzika, jeżyna. Zaprojektowano również układ ścieżek pieszych, które będą odpowiednio oświetlone.

Budowa wschodniej części parku będzie kosztowała ponad milion zł. Prawie połowę tej kwoty zapewni samorząd województwa mazowieckiego.