null

75 mln zł na ratunek warszawskim przedsiębiorcom

Drukuj otwiera się w nowej karcie
widać centrum Warszawy: Pałac Kultury i Nauki oraz wieżowce
Autor: UD Ursynów

Obniżki czynszów, ulgi podatkowe czy niższe stawki za ogródki gastronomiczne – to niektóre z licznych form pomocy Warszawy dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli w czasie pandemii. Miasto szacuje, że łączna wartość wsparcia przekroczyła 75 mln zł. Pomoc trafiła do ponad 8,5 tys. podmiotów.

– Pandemia to ciężki czas dla przedsiębiorców, niezależnie od branży nadal mierzą się z problemami i ciągłą niepewnością. Dlatego stale oferujemy im konkretną pomoc. Warszawa nadal będzie ich wspierać, bo bez nich nie ma szans na dobre życie w mieście i jego rozwój – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w urzędzie m.st. Warszawy, podkreśla, że miastu zależy na wspieraniu przedsiębiorców i rozwoju przedsiębiorczości, szczególnie w sytuacji, w której pandemia ograniczyła możliwości rozwoju wielu branż, a niektóre całkowicie zamroziła.

 – Stąd nasze wsparcie w postaci m.in. obniżki opłat za czynsz i dzierżawę nieruchomości oraz ulgi w opłatach podatkowych. Cały czas dostępne są także programy doradcze wsparcia dla małych i średnich firm w Centrum Przedsiębiorczości Smolna – dodaje Zdrodowska.

Niższe czynsze dla przedsiębiorców

Obniżka czynszów za lokale użytkowe była jedną z pierwszych form pomocy udzielonej przez stolicę przedsiębiorcom w czasie pandemii. Drugą ważną zmianą jest możliwość najmu na okres krótszy niż 10 lat. W przypadku lokali położonych w parterach ciągów handlowo-usługowych najem będzie możliwy np. na 3 lata, z możliwością przedłużenia. Jest to odpowiedź na sygnały, jakie miasto otrzymały od lokalnych przedsiębiorców. W efekcie warszawscy najemcy miejskich lokali użytkowych otrzymali dotąd obniżkę czynszów o łącznej wartości blisko 52 mln zł. Objęła ona ponad 42 proc. lokali będących w kompetencjach Biura Polityki Lokalowej. Dodatkowo w 2021 r. czynsze te nie są powiększane o wskaźnik inflacji. Dzięki temu najemcy oszczędzą kolejne 5 mln zł.

Wsparcie miasta objęło też ponad 800 dzierżawców i najemców nieruchomości miejskich, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Skorzystali oni z obniżki czynszów na łączną kwotę blisko 10,3 mln zł. To jednak nie wszystko. Warszawa uwzględniła również ponad 1000 wniosków przedsiębiorców o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych z tytułu podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych. To kolejne 3,5 mln zł, które pozostały w kieszeniach właścicieli lokalnych firm.

 Szczególne wsparcie dla restauratorów

Epidemia szczególnie dotkliwie uderzyła w warszawskich restauratorów, którzy zostali zmuszeni do ograniczenia lub całkowitego wstrzymania działalności. Miasto pomaga im stanąć na nogi oferując różne formy wsparcia. Jedną z nich jest obniżenie stawek za zajęcie przestrzeni na ogródki gastronomiczne. Stołeczni radni na wniosek prezydenta m.st. Warszawy już w zeszłym roku zdecydowali, że ze względu na pandemię do końca 2021 r. będą one niższe aż o 75 procent. Do Zarządu Dróg Miejskich (ZDM) wpłynęło ponad 450 wniosków o wydanie zezwoleń na zajęcie pasa drogowego pod uruchomienie ogródków. Dla porównania w całym 2020 r. było ich mniej niż 500. Należy dodać, że ogródki ustawiane są nie tylko na terenach zarządzanych przez ZDM, ale także na działkach dzielnic czy Zarządu Terenów Publicznych.

 Pomoc Warszawy dla branży gastronomicznej idzie dalej. Miasto zwolniło restauratorów prowadzących sprzedaż alkoholu w swoich lokalach z opłaty II raty za korzystanie z zezwoleń w tym roku. Dotyczy to ok. 2,7 tys. lokali gastronomicznych, które posiadają takie zezwolenia. Ratusz szacuje, że właściciele restauracji w stolicy oszczędzą na tym łącznie ok. 5 mln zł.

Fachowe doradztwo dla biznesu

Wsparcie Warszawy dla przedsiębiorców nie ograniczyło się tylko do obniżania danin na rzecz samorządu. W czasie epidemii nieprzerwanie działał miejski punkt informacyjny w Centrum Przedsiębiorczości Smolna (CPS). Tu właściciele małych i średnich firm mogą zasięgnąć eksperckiej porady m.in. z zakresu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, form pomocy przedsiębiorcom w ramach tarcz antykryzysowych czy dostępnych źródeł dofinansowania biznesu. Od początku pandemii konsultanci punktu informacyjnego CPS obsłużyli ponad 2 742 przedsiębiorców i osób planujących otworzyć działalność gospodarczą.