Wydarzenie

null

Dzień patrona Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
26.09.2021 10:00 - 26.09.2021 18:00
Kościół pw. bł. Władysława z Gielniowa oraz Park Przy Bażantarni, Przy Bażantarni 3
Wielokolorowa, uproszczona grafika na której znajdują się: centralnie czerwony ptaszek, pod nim dwie gałązki z kwiatkami czerwonymi i niebieskimi, gałązki rozchodzą się jedna w prawo a duga w lewą stronę.
Autor: Urząd Dzielnicy Ursynów

W najbliższą niedzielę, 26 września 2021 roku, o godz. 12.00 w Kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa (ul. Przy Bażantarni) odbędzie się uroczysta msza św. w intencji Warszawy, władz miasta i jego mieszkańców. Zapraszamy także na Targ Regionalny oraz koncerty zespołów folkowych: Nicponie oraz Tęgie Głowy.

Msza święta

Koncelebrowana będzie przez Jego Eminencję Ks. Kardynała Kazimierza Nycza, Metropolitę Warszawskiego. W trakcie mszy oprawę artystyczną zapewni Chór Collegium Musicum UW, pod dyr. Andrzeja Borzyma.

 

Targ Regionalny i koncerty

O godz. 10.00 – 18.00 w Parku Przy Bażantarni odbędzie się także Targ Regionalny z tradycyjnymi wyrobami i regionalnymi przysmakami, w trakcie którego skocznie przygrywać do tańca będą kapele: Nicponie (start godz. 14.15) oraz Tęgie Chłopy (start godz. 16.30). Koncertom towarzyszyć będzie potańcówka na dechach.

Zespół Nicponie został założony przez muzyków i muzykantów, którym w trakcie pandemii przykrzyło się życie bez koncertów. Spakowali więc instrumenty i ruszyli na bazary i ulice grać stołeczne szlagiery, ale też melodie, które są powszechnie znane i lubiane. W tak zwanym międzyczasie udało się Nicponiom zagrać na Festiwalu Grzesiuka w Warszawie, Festiwalu Uliczka Tradycji w Radomiu, a nawet zdobyć wyróżnienie na Festiwalu Kapel Podwórkowych w Piotrkowie Trybunalskim. Swym występem uwiecznili kilkanaście imprez okolicznościowych, od urodzin przez pępkowe, panieńskie, po wesela i występ w programie TVP Kultura.

Nicponie to:

Grzegorz Domański: bandżola

Patryk Walczak: akordeon

Mateusz Kowalski: tarka

Łukasz Owczynnikow: kontrabas, oraz wszyscy śpiew :)

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.

Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.

Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013-2016). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.

Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Wspólnie spędzają czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc zwykle u klarnecisty Stanisława Witkowskiego, a także u śpiewaczek z Sędka i okolic – Marii Kowalik i Marii Gałki.

Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej i współczesnej w całej Polsce, a także w Szwecji i Francji. W 2014 r. wzięła udział w spektaklu Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka „Orszak weselny/Żałobny rapsod”, zrealizowanym przez Polskie Radio.

Tęgie Chłopy wydały dotychczas dwie płyty: „Dansing” (wyd. Muzyka Odnaleziona, październik 2015) i „Wesele!” (grudzień 2017, wyd. Wodzirej).

Skład kapeli:

Maniucha Bikont – tuba, śpiew

Maciej Filipczuk – skrzypce

Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew

Mateusz Kowalski – akordeon, baraban, skrzypce i śpiew

Michał Maziarz – skrzypce

Dorota Murzynowska – baraban

Szczepan Pospieszalski – trąbka

Michał Żak – klarnet

Targ Regionalny realizowany będzie w rygorze obostrzeń związanych z pandemią COVID-19.

 

Patron Warszawy

Bł. Władysław z Gielniowa jest patronem Warszawy, a także pierwszym znanym z imienia poetą tworzącym w języku polskim. Był również jednym z pierwszych duchownych, który język polski wprowadził do Kościoła poprzez kazania i poetyckie teksty. Sam układał pieśni i uczył wiernych śpiewać. Urodził się w Gielniowie, koło Opoczna, ok. 1440 r.. W 1504 r. Władysław został gwardianem przy kościele św. Anny w Warszawie. Tutaj umarł 4 maja 1505 r., w kilka tygodni po ekstazie, jaką przeżył podczas kazania w Wielki Piątek. W kościele św. Anny, od lat spoczywają jego relikwie. Wspomnienie liturgiczne o patronie, wg polskiego kalendarza, przypada na dzień 25 września, dlatego obchody usytuowane są zawsze w okolicach tej daty.

Plakat

Na pierwszym (i zarazem głównym) planie zdjęcia znajduje się zespół muzyczny "Tęgie chłopy" w składzie: 6 mężczyzn i 3 kobiety. Muzycy mają ze sobą instrumenty takie jak: skrzypce, fagot, tuba, akordeon, trąbka.

Na pierwszym planie zdjęcia znajduje się zespół muzyczny "Nicponie" w składzie 4 męzczyzn. Muzycy trzymają instrumenty (kontrabas, akordeon, mandolina i lira) i znajdują się na rynku starego miasta w Warszawie.

 

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.

map-oracle@1.0.0/js/MapOracleMap.es as MapOracleMap