null

Azyle dla jeży w ursynowskich parkach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na pierwszym planie liście i drzewa czyli naturalne schronienie, miejsce bytowania i hibernacji dla tych zwierząt.

W trzech parkach powstaną w sumie cztery azyle dla jeży. Wygrodzony teren, pełen liści to naturalne schronienie, miejsce bytowania i hibernacji dla tych zwierząt. To kolejne działania realizowane przez Urząd Dzielnicy Ursynów wynikające z troski o zamieszkujące ursynowskie parki jeże.

- Jeże to zwierzęta znajdujące się pod ochroną. Przygotowanie miejsc, w których mogą bezpiecznie i komfortowo przeczekać zimę to kolejne działanie wynikające z troski o kolczastych mieszkańców naszej dzielnicy. Miejsca siedlisk jeży zgłaszali mieszkańcy, a my wybraliśmy kilka lokalizacji, w których tych zwierząt jest najwięcej -  mówi zastępca burmistrza Ursynowa, Bartosz Dominiak.

Lokalizacje azyli dla jeży: 

  • Park im. Romana Kozłowskiego (azyl już zrealizowany),
  • Park im. Jana Pawła II – 1 lokalizacja (realizacja w ciągu kilku dni),
  • Park przy Bażantarni - 2 lokalizacje  (realizacja w ciągu kilku dni).

Troska o ursynowskie jeże

Od 2019 roku prowadzony jest rejestr siedlisk jeży na terenie Ursynowa. Mieszkańcy mogą zgłaszać lokalizacje siedlisk za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub portalu Warszawa 19115 (należy skorzystać z zakładki „MASZ POMYSŁ” dodając uwagę „ Ursynów-jeże”).
Urząd Dzielnicy Ursynów podejmuje także inne działania chroniące ursynowskie jeże. W ramach projektu „Chrońmy jeże”  zrealizowanego w 2021 r. w ramach  budżetu obywatelskiego, zamontowano ostrzegawcze znaki drogowe poprawiające bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, w szczególności jeży. 
 

Na pierwszym planie liście i drzewa czyli naturalne schronienie, miejsce bytowania i hibernacji dla tych zwierząt.