null

Batalion Karpaty pułku Armii Krajowej "Baszta"

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Upamiętnia miejsce pierwszego boju Batalionu „Karpaty” Pułku Armii Krajowej „BASZTA” na koszary niemieckiego Pułku Kawalerii SS w dniu 1 sierpnia 1944 r. o godz. W.

Zadanie zdobycia tego terenu powierzono siłom mjr. Józefa Hoffmana „Majstra” z batalionu „Karpaty”. Tuż po godz. „W”, wykorzystując element zaskoczenia, Powstańcy wtargnęli na pole wyścigowe na Służewcu. Część żołnierzy SS zbiegła na trybunę główną, ciężką do zdobycia bez odpowiedniej broni ciężkiej, której Powstańcy nie posiadali . Załogę Wyścigów wsparli ponadto lotnicy z Flughaffenkommando Warschau.
W akcji udało się zdobyć sporą ilość broni, jednak niemiecki ostrzał prowadzony ze szpitala końskiego skutecznie uniemożliwił dalszy szturm. Przy wysokich stratach Powstańcy zostali zmuszeni do wycofania się w rejon ul. Puławskiej i Zagościńca, gdzie rozpoczęli prace fortyfikacyjne, przygotowując się do odparcia oczekiwanego niemieckiego uderzenia. Nastąpiło ono 2 sierpnia o świcie, a przewaga liczebna i sprzętowa atakujących Niemców, zmusiło polskie dowództwo do podjęcia decyzji o wycofaniu się z zajmowanych pozycji.

Głaz pamiątkowy usytuowany jest na pasie zieleni przy wjeździe na teren Wyścigów Konnych przy ul. Puławskiej 266.

WYŚCIGI KONNE
KOSZARY NIEMIECKIEGO PUŁKU KAWALERII SS
1 SIERPNIA 1944 ROKU GODZ. „W”
MIEJSCE PIERWSZEGO BOJU BATALIONU „KARPATY”
PUŁKU ARMII KRAJOWEJ „BASZTA”
W WALCE ZGINĘŁO 68 POWSTAŃCÓW ŻOŁNIERZY KOMPANII K-1 K-2 I K-3
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
TOWARZYSZE BRONI
WŁADZE I SPOŁECZEŃSTWO URSYNOWA
1 VIII 1996 R.

Batalion Karpaty pułku Armii Krajowej „Baszta”