Wydarzenie

null

Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie - spotkanie z autorką Anną Bikont

Drukuj otwiera się w nowej karcie
27.09.2023 19:00 - 27.09.2023 20:00
UCK Alternatywy, Gandhi 9, 02-776 Warszawa
Logo Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy" z dodaną na czerwonym pasku umieszczonym w prawym górnym rogu informacją: wydarzenie płatne.
Autor: UCK "Alternatywy"

Spotkanie z autorką Anną Bikont, która w swojej książce „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie" rzuca nowe światło na losy żydowskich dzieci po Zagładzie.

Od maja 1947 do sierpnia 1948 roku Lejb Majzels, pracownik Centralnego Komitetu Żydów w Polsce kilkadziesiąt razy wyjeżdża w teren w poszukiwaniu dzieci, które przeżyły Zagładę i pozostają pod opieką Polaków. Każdy wyjazd skrupulatnie odnotowuje, łącznie z informacją, za ile naród żydowski może wykupić odnalezione dziecko. Siedemdziesiąt lat później Anna Bikont powtarza próbę ich odnalezienia. Podąża śladem zapisków pozostawionych przez L. Majzelsa, z niezwykłą dociekliwością szukając choćby najdrobniejszych informacji, które mogłyby doprowadzić do spotkania po latach. Dokonuje niemożliwego, jednocześnie stając przed kolejnym potężnym wyzwaniem – jak skłonić do wspomnień ludzi, którzy uciekli od przeszłości, niekiedy na koniec świata. To reporterskie śledztwo znakomicie oddaje niepokojącą atmosferę powojnia i burzy pozornie oczywistą ocenę wyborów życiowych ocalałych.

Anna Bikont - polska dziennikarka, działaczka solidarnościowa i pisarka żydowskiego pochodzenia. Absolwentka biologii i psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka i współautorka książek oraz zbiorów reportaży. Jej publikacja „My z Jedwabnego" została nagrodzona Europejską Nagrodą Książkową i była finalistką Nagrody Literackiej „Nike" 2005.

Prowadzenie: Marta Perchuć-Burzyńska.

Bilety (5 zł) dostępne w recepcji “Alternatyw” i online.

Grafika do informacji. Szczegóły w treści