null

Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Trwa budowa Centrum Opiekuńczo - Mieszkalnego ,,Ursynów”. Obiekt o powierzchni ponad 1500 m2 przeznaczony będzie dla 20 osób dorosłych z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym, z pobytem całodobowym.

Powierzchnia użytkowa wynosi 1223,89 m2. W części budynku parterowego „A” zlokalizowana będzie recepcja, szatnia na ubrania wierzchnie i obuwie, w dalszej części pomieszczenie administracji oraz wyznaczone miejsca integracji i spotkań dla wszystkich uczestników, także z bliskimi. W tej części budynku znajdzie się również m.in. sala zajęć, sala do ćwiczeń oraz sala wielofunkcyjna, gabinet lekarski oraz pokój dzienny, przewidziany jako pokój interwencyjny z pełnym zapleczem sanitarnym.

Część całodobowa ,,B” to budynek dwukondygnacyjny z 12 pokojami jednoosobowymi i 4 pokojami dwuosobowymi z zapleczem sanitarnym (po 8 pokojów na kondygnację), bezpośrednio połączony z częścią dzienną. Obiekt zapewnia komfort i prywatność osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Uczestnicy, niezależnie od rodzaju niepełnosprawności, będą mieli łatwy dostęp do przestrzeni wspólnych i kontaktu z naturą.

Uruchomienie Centrum Opiekuńczo - Mieszkalnego pozwoli na rozszerzenie oferty usług dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Pozwoli na  zapewnienie niezależnego, samodzielnego i godnego ich funkcjonowania.  Zapewni uczestnikom programu pomoc adekwatną do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia. Ponadto położenie i usytuowanie ursynowskiego COM umożliwi włączenie uczestników programu do społeczności lokalnej i przyczyni się do poprawy jakości życia uczestników w ich środowisku.

Powstanie COM pozwoli również na zaoferowanie mieszkańcom nowej formy wsparcia, dającej możliwość samodzielnego wyboru wybranych zajęć, aktywności oraz formy spędzania czasu. Zajęcia będą w pełni dostosowane do potrzeb uczestników.

Budowa Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego jest dofinansowana z Funduszu Solidarnościowego w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, w kwocie 3 058 014,00 zł.

Całkowita wartość inwestycji to 11 201 901,09 zł.

Umowa nr 09/2021/COM z dnia 29 listopada 2021 r.

grafika