null

Dni Kultury Hiszpańskiej na Ursynowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
grafika do wydrążeni w kolorach czerwono pomarańczowych, szczegóły w treści informacji

Wspaniałe widoki, zabytki, wyjątkowa kultura, do tego architektura i oczywiście tapasy – Hiszpania zachwyca pod każdym względem. Wszystkich którzy chcą się choć na chwilę przenieść się w to magiczne miejsce zapraszamy w dniach 13 – 21 maja na Ursynów. Podczas Dni Kultury Hiszpańskiej odbędą się koncerty, wystawy, warsztaty, a zwieńczeniem będzie wspaniała fiesta na parkingu przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Ambasady Królestwa Hiszpanii.

Hiszpania - wyjątkowy kraj

Hiszpania to drugi, po Francji, najpopularniejszy kierunek turystyczny na świecie. W 2022 roku Polacy pobili kolejny rekord – kraj ten odwiedziło aż 1,5 mln naszych rodaków. Hiszpania to natura – ponad 5000 kilometrów plaży, liczne wyspy, wspaniałe widoki. Hiszpania to także kultura – zabytki, imponująca architektura oraz wkomponowane w to nowe, innowacyjne projekty. Nie bez powodu Hiszpania plasuje się na trzecim miejscu na światowej liście miejsc chronionych UNESCO. Pisząc o tym kraju nie można pominąć jedzenia – niespieszny rytm dnia oraz siesta sprzyjająca długim posiłkom. Cały świat zna tapasy, jamony, paelle oraz bogactwo owoców morza i ryb.

- To będą wyjątkowe dni w  naszej dzielnicy. Będzie pięknie, kolorowo, ciekawie, pysznie i muzycznie. Bardzo lubimy dostarczać mieszkańcom Ursynowa, chociaż zapewne nie tylko, niezapomnianych wrażeń. W zeszłym roku zorganizowaliśmy dzień kultury ukraińskiej. W tym roku postawiliśmy na Hiszpanię. Mam nadzieję, że ten wybór wszystkich ucieszy. Zapraszamy w sumie na 12 wydarzeń, czyli będzie w czym wybierać – mówi zastępca burmistrza Ursynowa, Klaudiusz Ostrowski.

Historia Hiszpanii jest bogata i burzliwa. Mauretańska przeszłość, złoty wiek rozwoju półwyspu, wojna domowa, dyktatura i w końcu powrót do demokracji – to kluczowe wydarzenia, które zadecydowały o współczesnym kształcie tego kraju.

Harmonogram wydarzenia

  • 13.05, godz. 19.00; Koncert „W rytmie flamenco – gitara, śpiew i taniec”; Dom Sztuki, ul. Wiolinowa 14

Wystąpią Carmen Fernández, Arturo El Polaco, Marta Robles (grupa flamenco Los Payos). Będzie to rzadka okazja, by posłuchać na żywo tradycyjnego śpiewu głębokiego - cante jondo i doświadczyć flamenco w jego pierwotnej postaci, jako intymnego przeżycia wspólnego dla artystów i małego grona słuchaczy. W programie znajdą się też lżejsze utwory rytmiczne, jak alegrias czy bulerias oraz widowiskowe tańce w wykonaniu charyzmatycznej Marty Robles. Artyści stanowią niezwykle zgrane trio. Łączy ich wieloletnia przyjaźń, bogata historia wspólnych koncertów i festiwali, a przede wszystkim podobna wrażliwość i wspólne dążenie do poszukiwania we flamenco nie tylko piękna, ale też duchowej głębi.

Rozdawanie kart wstępu odbędzie się 11 i 12 maja, w godz. 14.00-18.00 w Domu Sztuki.

  • 16.05, godz. 18.00; Pokaz filmu „Boscy”; Muzeum Ursynoteki, ul. Barwna 8

"Kamera i... akcja!"? w ramach cyklu  "Historia kina. Od Chaplina do Kieślowskiego". Film „Boscy” wyreżyserował Mariano Cohn i Gastón Duprat. Opowiada historię bogatego biznesmena, który wynajmuje słynnego reżysera, aby pomógł mu nakręcić przebojowy film. To prowadzi do rozmów nie tylko o filmowym światku, ale również o zawodzie krytyka filmowego i hiszpańskiej kinematografii.

Wstęp wolny.

  • 18.05, w godz. 9.30 – 18.00; Teatrzyk „Kamishibay”; Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży, ul. Wasilkowskiego 7

Przedstawienie dla dzieci na podstawie bajki „Fernando”, baśni iberyjskiej „Rybak i zamożny Maur” oraz tematyczne warsztaty plastyczne.

Wstęp wolny.

  • 19.05, godz. 20.00; Koncert „Secretos del Corazón y del Alma”; Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów, ul. Kajakowa 12b

Zespół Trio Flamenco tworzą artyści z Hiszpanii i Polski: tancerka Magdalena Siwecka (Polska), śpiewak Borja Soto (Sewilla) oraz gitarzysta Tomasz Skłodowski (Polska). Podczas koncertu „Sekrety Serca I Duszy”  zespół zaprezentuje przede wszystkim  tradycyjne oblicze flamenco czyli „flamenco puro” – zarówno utwory radosne, przepełnione siłą, energią jak i pełne pasji i dramatyzmu.

Wspólnie  z artystami będzie można przenieść się do pięknej  Andaluzji, pełnej celebracji życia, zapachu kwiatów pomarańczy i jaśminu oraz smaku czerwonego wina. Będzie to opowieść o tajemnicach skrywanych w sercu i duszy. Na scenie będą rządziły rytm, feeria emocji i barw – od smutku, cierpienia, tęsknoty aż po umiłowanie życia ponad wszystko.

Wstęp wolny, obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc, prowadzona od 8 maja, pod nr tel.: 22 125 56 02. Osoby ze szczególnymi potrzebami proszone są o kontakt do 15 maja pod nr tel. 22 125 56 03 lub e-mailem: biuro@dokursynow.pl

  • 20.05, godz. 17.00; Pokaz filmu „Hiszpański temperament”; Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, ul. Gandhi 9

Film „Hiszpański temperament”, w reż. Emilio Martínez-Lázaro, opowiada historię rodowitego mieszkańca Sevilli, Rafaela, który nigdy wcześniej nie opuścił Andaluzji. Mężczyzna wyrusza jednak w nieznane za baskijką dziewczyną, zupełnie inną od kobiet, które znał wcześniej...

Wstęp wolny, obowiązują wejściówki.

  • 20.05, godz. 19.00, Wystawa fotografii; Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy, ul. Gandhi 9

Otwarcie wystawy „Droga św. Jakuba / Camino de Santiago”. Wystawa składa się z 28 zdjęć z krótkimi opisami, które przybliżają historię i symbole Camino, kulturę i sztukę, zabytki, aspekt religijny i duchowy, sposoby pielgrzymowania i oczywiście cel każdego pielgrzyma, czyli katedrę w Santiago de Compostela. Wystawa została przygotowana przez Instytut Turystyki Hiszpanii Turespaña we współpracy z Xunta de Galicja i Xacobeo 2021. Ekspozycja dostępna będzie do 30 maja.

  • 21.05, start godz. 11.00; Hiszpańska Fiesta, parking przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61

Podczas finału Dni Kultury Hiszpańskiej na Ursynowie zapraszamy na naukę flamenco, warsztaty kulinarne oraz prezentacje regionów i atrakcji turystycznych Hiszpanii oraz koncerty:

- od godz. 13.00 koncerty w rytmie flamenco. Wystąpią Compañía Flamenca Los Payos, Szkoły Tańca Flamenco Triana, Szkoła Tańca Flamenco Encuentros, Zespół Contratiempo.  Flamenco to sztuka pochodząca z południowej prowincji Hiszpanii - Andaluzji - obejmująca śpiew (cante), grę na gitarze (toque) oraz taniec (baile). Taniec flamenco wyróżnia jego wyrazistość, ekspresja i spontaniczność. Integralną częścią estetyki tego tańca są stroje oraz rekwizyty.

- od godz. 17.00 hiszpańskie karaoke, które poprowadzi MixBass.

- od godz. 19.00 koncert Rey Ceballo & Tripulacion Cubana wraz z potańcówką. Najpopularniejsza kubańska orkiestra w Polsce porwie publiczność w wir latynoskich rytmów. W programie zabrzmią największe hity w przebojowych aranżacjach rodem ze słonecznej Kuby. Tego nie można przegapić! Dodatkowo koncert uświetni występ hiszpańsko-kubańskiej pary tanecznej.

  • 21.05, w godz. 11.00-13.00 oraz 15.00-17.00; Międzypokoleniowe warsztaty szachowe; Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, ul. Gandhi 9

Kolebką znanej nam dziś wersji szachów jest Hiszpania. W czasie Międzypokoleniowych Warsztatów Szachowych poznamy nie tylko tajniki gry, ale także ciekawostki historyczne na jej temat. W końcu pierwszym graczem, który uchodził za najlepszego na świecie we współczesnych szachach, był hiszpański mnich Rui López, a pierwszy międzynarodowy turniej rozegrano w Madrycie na dworze Filipa II.

Wstęp wolny, obowiązują wejściówki.

  • 21.05, godz. 13:00, Pokaz filmu „Mistrzowie”, Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy, ul. Gandhi 9

Film „Mistrzowie”, w reż. Javiera Fessera, opowiada historię mężczyzny o imieniu Marco. Decyzją musi rozpocząć pracę jako trener koszykarskiej drużyny niepełnosprawnych. Na początku niechętnie, podejmuje się jednak próby stworzenia zespołu na miarę mistrzów. Uwaga! Film będzie wyświetlany wyłącznie w hiszpańskiej wersji językowej.

Wstęp wolny, obowiązują wejściówki.

Plakat