null

Dodatkowe 3 mln zł na Centrum Opiekuńczo - Mieszkalne

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł i Burmistrz Ursynowa Robert Kempa podpasują umowę na dofinansowanie.

Dzisiaj podpisana została umowa na dodatkowe finansowanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla osób z niepełnosprawnościami przy ul. Belgradzkiej. Do 9 milionów z budżetu Urząd Dzielnicy Ursynów otrzyma 3 miliony od Wojewody Mazowieckiego. Inwestycja umożliwi stworzenie warunków niezależnego i godnego funkcjonowania na miarę możliwości i potrzeb przyszłych podopiecznych. Ogłoszenie przetargu zaplanowane jest jeszcze w 2021 roku, a budowa na lata 2022-23.

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami

 
Obiekt, o powierzchni ponad 1500 m2, będzie wykorzystany do prowadzenia całodobowego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla 20 osób dorosłych z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym. Obiekt, zgodnie z założeniami programu umożliwi stworzenie warunków niezależnego i godnego funkcjonowania na miarę możliwości i potrzeb osób z  niepełnosprawnościami. 
W ofercie centrum znajdą się działania dopasowane do indywidualnej sytuacji uczestników, z możliwością dokonania przez nich wyboru zajęć i aktywności. COM zapewni również usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze,  usługi asystenckie a także  wsparcie w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych (takich jak: jedzenie, korzystanie z toalety, mycie się, ubieranie się, poruszanie się) oraz kształtowania podstawowych umiejętności komunikacyjnych. 
Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ul. Belgradzkiej będzie drugim obiektem w tym rejonie, po funkcjonującym od 2018 r. Ośrodku Wsparcia i Integracji, zapewniający opiekę i wszechstronne wsparcie mieszkańcom z niepełnosprawnością. 
Budynek złożony z dwóch części

Część całodobową stanowi budynek dwukondygnacyjny, z dwoma klatkami schodowymi i windą, bezpośrednio połączony z częścią dzienną. To w sumie 12 pokojów jednoosobowych i 4 pokoje dwuosobowe z zapleczem sanitarnym (po 8 pokojów na kondygnację). Na każdej kondygnacji znajdą się strefy spokoju/relaksu dla uczestników, dodatkowe miejsce spotkań, pokoje pracowników opieki nocnej (z łazienkami), pomieszczenia pomocnicze i porządkowe.
W części dziennej znajdują się 2 pokoje dzienne, sala wielofunkcyjna, sala do ćwiczeń, sala zajęć, gabinet lekarski, kuchnia, jadalnia, pom. socjalne, administracja, hol, szatnie.
Teren COM będzie ogrodzony i oświetlony. Zagospodarowanie terenu zewnętrznego przewidziane jest w formie ogrodu przeznaczonego do rekreacji i odpoczynku wśród zieleni z obiektami małej architektury: ławkami, donicami, alejkami, kwietnikami. Na dziedzińcu wewnętrznym, przeznaczonym do wyłącznego korzystania przez uczestników, zaprojektowano stoły kwiatowe i ziołowe będące ogrodem sensorycznym. 
 

Wizualizacja budynku z zewnątrz.