null

Drugie koszenie na Ursynowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na pierwszym planie łąka w tle bloki
Autor: UD Ursynów

Urząd Dzielnicy Ursynów rozpoczyna drugie w tym roku koszenie. Objęte będą nim tereny o całkowitej powierzchni ok. 180 ha. Prace związane z utrzymaniem zieleni w parkach oraz na skwerach pozostających pod opieką dzielnicy rozpoczną się 3 sierpnia (wtorek). W sumie w tym roku zaplanowano trzy koszenia, kolejne odbędzie się jesienią. 

- To kolejny rok doświadczeń z ograniczoną częstotliwością koszenia. Przypominam że efektem ograniczenia koszenia jest większa bioróżnorodność oraz retencja wód opadowych, tak istotna przy intensywnych opadach, których ostatnio doświadczamy. Naukowcy od wielu lat mówią, że dłuższa trawa jest dobra ze względu na wysoką absorpcję wody – mówi zastępca burmistrza, Bartosz Dominiak.

Ograniczamy koszenie

Już od zeszłego roku Urząd Dzielnicy Ursynów podjął decyzję o ograniczeniu koszenia. Niekoszone trawniki zwiększają retencję wody opadowej na danym terenie (co jest istotne dla utrzymania drzew i krzewów) i utrzymują wilgoć, przez co znacznie obniżają temperaturę otoczenia. Regularne koszenie trawnika wymaga za to częstego nawadniania terenu ze względu na fakt, iż koszony trawnik powoduje łatwiejsze parowanie wody, a co za tym idzie przy braku podlewania prowadzi do erozji gleby.  

Harmonogram II  koszenia na terenie Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy: 

  • 03 – 31 sierpnia 2021 r. – pasy drogowe i tereny niezagospodarowane 
  • 09 - 13 sierpnia 2021 r. - al. Kasztanowa, skwer Złotówki, skwer  przy ul. Sępa – Szarzyńskiego;
  • 09 – 16 sierpnia 2021 r. Park Lasek Brzozowy, Park Przy Bażantarni, Park Moczydełko;
  • 23 – 30 sierpnia 2021 r. – Park im. Romana Kozłowskiego i Park im. Jana Pawła II.