Dwujęzyczność w szkołach na Ursynowie

Młodzi ludzie siedzą w klasie przy ławce, na której stoi laptop

Dwie szkoły podstawowe oraz liceum w naszej dzielnicy prowadzą nauczanie dwujęzyczne. Rekrutacja do takich klas w systemie elektronicznym w szkole podstawowej rozpoczyna się 24 maja i potrwa do 8 czerwca. W liceum już się rozpoczęła 17 maja, a dokumenty należy złożyć do 31 maja.

Szkoła Podstawowa nr 323 oraz Szkoła Podstawowa nr 318 prowadzą nauczanie dwujęzyczne dla uczniów klas siódmych i ósmych w klasach tzw. dwujęzycznych. Takie nauczanie prowadzi także CLVIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej.

Na czym polega nauczanie dwujęzyczne
Nauczanie dwujęzyczne to nauczanie prowadzone zarówno w języku polskim, jak i w języku obcym. W szkole podstawowej polega ono na tym, że elementy języka obcego pojawiają się na co najmniej dwóch zajęciach edukacyjnych spośród zajęć obejmujących: biologię, chemię, fizykę, matematykę, część historii (odnoszącą się do historii powszechnej), część geografii (odnoszącą się do geografii ogólnej). Ponadto w klasie dwujęzycznej jest 5 godzin tygodniowo danego języka obcego. W SP 323 nauczanie dwujęzyczne jest w języku angielskim, a w SP 318 w języku hiszpańskim.

W liceum w klasie dwujęzycznej z językiem angielskim jest po 6 godzin tygodniowo języka przez trzy lata, w czwartej klasie po 5 godzin. W klasie z językiem hiszpańskim przez trzy lata uczniowie mają po 5 godzin tygodniowo języka hiszpańskiego, w ostatniej klasie 4. Przedmiotami nauczanymi dwujęzycznie w klasie z językiem angielskim będą biologia, chemia, w-f, plastyka, a w klasie z językiem hiszpańskim geografia, WOS i historia.

Kto może ubiegać się o przyjęcie do klasy dwujęzycznej
Każdy uczeń obecnej klasy szóstej i ósmej, który uzyskał pozytywny wynik testu predyspozycji językowych. Szczegółowy harmonogram oraz zasady naboru umieszczone są na stronie http://edukacja.warszawa.pl/dla-ucznia-i-rodzica/rekrutacja

Egzamin predyspozycji językowych w szkołach podstawowych odbędzie się 10 czerwca. W liceum wyznaczono dwa terminy:
Język hiszpański – 2 czerwca 2021 r.
Język angielski – 27 czerwca 2021 r.

Zapraszamy też do obejrzenia webinaru na temat dwujęzyczności, który przygotowała Szkoła Podstawowa nr 323: https://youtu.be/gBLUlh7Tb5k