null

Dyktando 2008

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Choć piękna, słoneczna pogoda zachęcała do plenerowych wycieczek, to w sobotnie przedpołudnie 7 czerwca aż 50 osób przybyło do Urzędu Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, aby wziąć udział w III Ursynowskim Dyktandzie.

W tym roku tekst przygotowali prof. dr hab. Jerzy Bralczyk oraz prof. dr hab. Włodzimierz Gruszczyński. Najpierw odczytał go profesor Bralczyk. Dla żartu uczynił to bardzo szybko, a że tekst był dość „abstrakcyjny”, wydawało się, że uczestnicy stanęli przed zadaniem nie do pokonania.

Dopiero gdy profesor Włodzimierz Gruszczyński zaczął dyktować zdanie po zdaniu historię eksboksera wagi lekkopółśredniej, który umówił się na remibrydża z ultrakonserwatywnym działaczem PiS-u pracującym w przeszłości w LZS-ie, piszący zaczęli  przedzierać się przez gąszcz ortograficznych pułapek i zasadzek.

W tym roku nagrodzono pięcioro uczestników, którzy najlepiej poradzili sobie z tekstem Dyktanda.

Mistrzem III Ursynowskiego Dyktanda została pani Małgorzata Tamiłowska, a tytuły Wicemistrzów zdobyli: pani Olga Klecel, pani Ewa Zegler, pan Stanisław Gajos oraz pan Michał Gniazdowski.

Do  zobaczenia za rok!

 

Tekst Dyktanda 2008

 

Eksbokser wagi lekkopółśredniej, czy też nawet lekkociężkiej, umówił się na remibrydża z ultrakonserwatywnym działaczem PiS-u, który w przeszłości pracował w LZS-ie. Sportsmen ten, nieznający uczucia strachu, rozgrywkę tę pozornie traktował tak, jakby to była pół zabawa, pół walka, innymi słowy jak niby-walkę. Wolałby, co prawda, zmierzyć się nie z PiS-owcem, ale z sąsiadem dziennikarzem i majster-klepką, który konstruuje z byle czego minimodele starych aeroplanów. Miałby wówczas okazję do poważnej dyskusji przy kartach, a nie do jakiegoś tam nic nieznaczącego gadu-gadu.

Okazało się jednak, że sąsiad, który współpracował z „Żyjmy dłużej” oraz „Horyzontami Techniki”, wyjechał zrobić reportaż z Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Gdyby tam nie wyjechał, toby na pewno zagrał, boby się bał pięściarza. Na pewno by też przegrał, nie sprawiając przykrości przeciwnikowi, który by od razu poszedł do baru „Pod Orłem” oblać zwycięstwo, a potem półleżąc, chełpiłby się swą wygraną.

Autorami dyktanda byli: prof. dr hab. Jerzy Bralczyk oraz prof. dr hab. Włodzimierz Gruszczyński.