null

Dyktando 2009

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Rześkich i chyżych, dziarskich i hożych, a przede wszystkim odważnych Ursynowian nie zabrakło na czwartej edycji Ursynowskiego Dyktanda, które odbyło się w sobotę 14 listopada 2009 r. w hali sportowej przy ul. Hawajskiej.

Do napisania dyktanda nie trzeba było wyjątkowej tężyzny ani krzepy. Nie wymagano także posiadania ekstraordynaryjnych możliwości, ale tekst przygotowany przez prof. Jerzego Bralczyka i prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego naszpikowany był ortograficznymi pułapkami.

Jak co roku tekst Dyktanda okazał się dla piszących sporym wyzwaniem. Po konfrontacji                          z językiem istniała jednak możliwość rozwiania licznych wątpliwości - w czasie sprawdzania przez komisję prac profesorowie Bralczyk i Gruszczyński poprowadzili rozmowę o języku polskim                   z udziałem uczestników dyktanda. Nieustraszeni miłośnicy polszczyzny mieli wiele pytań związanych z zawiłościami polskiej pisowni. Dyskutowali między innymi o kwestii włączania do języka nowych słów i ewolucji wyrażeń potocznych. Padały pytania również o najtrudniejsze zagadnienia języka polskiego – socjolekty, idiolekty, familiolekty…

W tym roku jednej tylko osobie udało się napisać dyktando bezbłędnie – Ursynowskim Mistrzem Ortografii został Aleksander Meresiński. Tylko jeden błąd popełnił Wicemistrz Michał Gniazdowski, a dwa równorzędne trzecie miejsca zajęły Olga i Wiktoria Klecel. Przyznano także dziesięć wyróżnień, a wśród nagrodzonych znalazła się Elżbieta Igras – radna Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. Mistrzowi i wszystkim nagrodzonym gratulowali Burmistrz Dzielnicy Ursynów Urszula Kierzkowska i jej zastępca Bogdan Żuber.

Każdy uczestnik dyktanda otrzymał od organizatora, Urzędu Dzielnicy, kieszonkowy słownik ortograficzny oraz książkę prof. Bralczyka „Porzekadła na każdy dzień”. Po autograf do autora ustawiła się długa kolejka. Laureaci Ursynowskiego Dyktanda otrzymali w nagrodę wieczne pióra oraz wydawnictwa multimedialne, a Mistrz został dodatkowo uhonorowany pucharem.

- Dziękuję wszystkim za udział w Dyktandzie i do zobaczenia za rok! – pożegnała uczestników IV Ursynowskiego Dyktanda pani burmistrz. Pełna lista nagrodzonych znajduje się poniżej: 
  • Chodakowska Adriana
  • Dombrowski Dariusz
  • Drozdowicz Piotr
  • Gajos Stanisław
  • Igras Elżbieta
  • Jędrzejczyk Dominika
  • Kossakowska Katarzyna
  • Rutkowska Anna Sława
  • Smolik Mirosława
  • Szczepańska Agnieszka
Tekst Dyktanda 2009 
Spośród niemalże do szczętu zużytych wędzisk wydobył bez mała dwuipółmetrową pseudobambusową niby-różdżkę, na którą nie całkiem wprawdzie łatwo, ale i niecałkowicie bez trudu złowił niespełna półtrzecia kilometra stąd trzyipółkilogramowego jazgarza. Póki co czuł się rześki i chyży, w końcu te codwutygodniowe eskapady w tę i we w tę stronę przysparzały mu tężyzny i krzepy, a co najważniejsze otuchy - jako dziarski i hoży nieledwie siedemdziesięciosiedmioipółlatek miałby się czym pochwalić nie tylko przed pospólstwem, lecz nawet przed szacownym areopagiem wytrawnych znawców sportów wszelakich, wraz ze specjalistami od lekkoatletyki.Był tak zadufany w sobie, tak z nagła zhardział, że niech no by kto zwątpił w jego ekstraordynaryjne możliwości, zaraz by został co najmniej skarcony, albo i z lekka poturbowany.Poniewczasie spostrzegł, że przypatruje mu się wcale niemałe stadko jakichś rozwydrzonych bachorów, które pokazują języki i pewnie krzyczą coś, czego on jako półgłuchy nie dosłyszy. Skonfundowany i zażenowany odkrył w nich swoje praprawnuki.