Choć autorzy tegorocznego Dyktanda postawili piszącym poprzeczkę naprawdę wysoko, mistrzowie ortografii udowodnili, że nie straszny im żaden wyraz, a tegoroczna laureatka pierwszego miejsca napisała tekst bezbłędnie! Dnia 24 października w gmachu Szkoły Podstawowej nr 303 z pułapkami polszczyzny zmierzyło się niemal 200 osób.
Tegoroczna, piąta już edycja Ursynowskiego Dyktanda, zorganizowana została pod patronatem Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnicy zmierzyli się z pułapkami, które zastawili na nich autorzy dyktanda – profesor Jerzy Bralczyk i prof. Grzegorz Dąbkowski.
Piszący w skupieniu zapisywali tekst poświęcony historii „nowo odkrytego przez żurnalistów artysty malarza”. Błędów w dyktandach poszczególnych uczestników nie brakowało, ale lista nawet kilkunastu błędów nie jest wstydem, zważywszy na poziom trudności tekstu. Mimo wydawałoby się nieskończonej liczby skomplikowanych słów, gdzie o „byka” nietrudno, tegorocznej Ursynowskiej Mistrzyni Ortografii Oldze Klecel udało się uniknąć pomyłki w zapisie dyktanda.
Do zobaczenia za rok!
Oto lista laureatów:
Wyróżnienia: BARTOSZ WOJCIECHOWSKI AGNIESZKA SZCZEPAŃSKA MATEUSZ KEMPISTY MAŁGORZATA ADAMCZYK - ZIENTARA KATARZYNA SOJKA ANNA SŁAWA - RUTKOWSKA TOMASZ MARCINKOWSKI SERGIUSZ KAŹMIERSKI STANISŁAW GAJOS ANNA KARASZEWSKA - BATORYTekst Dyktanda 2010
Nowo odkryty przez żurnalistów artysta malarz, w istocie pacykarz, tworząc ciemnozielone esy-floresy o kształcie nibynóżek, spożywszy naprędce pożywną, jakkolwiek niezbyt obfitą niby-kolację, poczuł się nienasycony. Był jednakże gargantuicznym żarłokiem, toteż nieoczekiwanie porzucił niedokończony bohomaz i w okamgnieniu pobiegł na przełaj przez chaszcze do quasi-przyjaciela, wprawdzie huncwota i hultaja, ale w zaprzeszłym sezonie lekkoatletycznym wicemistrza województwa zachodniopomorskiego w skoku wzwyż. Zrazu miał chrapkę na frykasy - homara z chałką czy chołodziec, który rad by wychłeptał, musiał wszakże poprzestać na mało apetycznych sandwiczach z bryndzą na rzeżusze i chcąc nie chcąc wrócił do swego atelier. Autorami dyktanda byli: prof. dr hab. Jerzy Bralczyk oraz prof. dr hab. Grzegorz Dąbkowski.