null

Dyktando 2011

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Ponad dwustu miłośników polszczyzny stanęło 20 listopada w Szkole Podstawowej nr 16 do pojedynku z językiem w ramach VI Ursynowskiego Dyktanda. Organizowane przez Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy pod patronatem Instytutu Dziennikarstwa UW wydarzenie przyciągnęło uczestników z całej Polski, a tegoroczny tekst dyktanda okazał się tak trudny, że nikt nie napisał go bezbłędnie.

Pełen pułapek tekst wyszedł spod piór prof. Jerzego Bralczyka i docent Grażyny Majkowskiej. Wśród piszących dyktando znaleźli się nie tylko dorośli, ale także ursynowska młodzież i liczna grupa uczniów szkół podstawowych.  Z językiem zmagali się w tym roku także dziennikarze, radne dzielnicy Ewa Cygańska i Katarzyna Polak, a nawet osoby spoza Warszawy, w tym… z Inowrocławia! – Najlepszym dowodem na to, że warto organizować takie konkursy jest fakt, że na Ursynowskie Dyktando zjeżdżają się osoby z całej Polski – stwierdził burmistrz Ursynowa Piotr Guział, otwierając wydarzenie. Za swoje zmagania z językiem wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki i książkę prof. Jerzego Bralczyka „444 zdania polskie” z dedykacją autora.

Tekst poświęcony wschodowi „złotoczerwonemu słońcu”, któremu miejsca ustąpił „ledwo ledwo bladozłoty, z lekka mało regularny półokrąg księżyca”, zastawił celne pułapki na wszystkich piszących. Najlepsi napisali go jednak niemal całkowicie poprawnie – Mistrz Ortografii Ursynów 2011, Bartosz Wojciechowski, zrobił jedynie 2 błędy. I wicemistrzem (3 błędy) został Aleksander Meresiński, a II wicemistrzem (3,5 błędu – ta połówka to błąd interpunkcyjny) – Olga Klecel, zwyciężczyni z ubiegłego roku, która startowała we wszystkich edycjach Dyktanda. Jury, składające się z nauczycieli polonistów, przyznało także 5 wyróżnień dla osób, które miały po 4 błędy. Otrzymali je: Kordian Kądeja, Katarzyna Drozd, Tomasz Marcinkowski, Mateusz Kempisty, Olga Jagiełło-Nowacka. Nagrody wraz z autorami Dyktanda wręczał burmistrz Piotr Guział. Oddzielna nagroda dla zwycięzcy została ufundowana przez dyrektora TVP Warszawa Sławomira Majchera.

Nowością było uhonorowanie na wniosek  wiceprzewodniczącej Rady Dzielnicy Ursynów Katarzyny Polak w oddzielnej kategorii najmłodszych uczestników Dyktanda. Takie wyróżnienie otrzymali z rąk radnej Paulina Młodzianowska wraz z czterema najmłodszymi uczestnikami wydarzenia, do których należeli: Michał Krysiak, Anna Smolik, Hanna Pabiś (wszyscy rocznik 2003) i Justyna Pokojska ( 2004).

Do zobaczenia za rok!

Tekst Dyktanda 2011

Ledwo ledwo bladozłoty, z lekka mało regularny półokrąg księżyca ustąpił złotoczerwonemu świeżo wschodzącemu słońcu, a już spośród rozwichrzonych wierchów z ponadprzeciętną chyżością wychynął szaropióry kobuz i niemalże znienacka spadł na z nagła dostrzeżony łup – z cicha kwilące zniedołężniałe z trwogi przepiórcze pisklę. I o mało co rozszarpałby bezbronne stworzenie , jeśliby nie wynurzył się nieoczekiwanie sponad świeżo rozoranych bruzd ryżowłosy lis przechera , z groźnie obnażonymi zębiskami. Zważywszy na co najmniej mało zrównoważone siły, nasz sokół uległby niezawodnie chytremu drapieżcy, gdyby nie nie całkiem wprawdzie nieprawdopodobna, ale zgoła w pełni nieoczekiwana odsiecz w postaci wielkogabarytowej żmii, która najwyraźniej zamierzała rzucić się na znieruchomiałego ze zgrozy niedoszłego pożeracza ptaków. Jednakże i jaskrawo nakrapianego gada przeraził jazgot ni stąd ni zowąd nowo przybyłej popielato-brunatnej krewkiej przepiórzycy, która przepłoszyła wszystkich drapieżników naraz.

Autorami dyktanda byli: prof. dr hab. Jerzy Bralczyk oraz dr Grażyna Majkowska.

dyktando2011

Zobacz galerię (36 zdjęć)