Urząd Dzielnicy Ursynów wznawia dyżury doradcy energetycznego. Mają one na celu wsparcie mieszkańców w podejmowaniu decyzji dotyczących ograniczenia kosztów energii i wymiany jego źródła. Doradcy będą pełnili dyżury, ale także pracowali w terenie.
- Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Ursynowa, którzy są zainteresowani zmianą lub uzupełnieniem źródeł energii w swoich domach. Nasz doradca oferuje bezpłatnie szeroki zakres wsparcia, obejmujący m.in. porady dotyczące ograniczenia wydatków na ogrzewanie, zużycie energii i wody, wymiany „kopciucha” oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo, podpowie, jak skorzystać z dostępnych programów dofinansowania – mówi Cezary Holdenmajer, zastępca burmistrza dzielnicy Ursynów.
W związku z realizacją rekomendacji Warszawskiego Panelu Klimatycznego Warszawski Panel Klimatyczny - Warszawa 19115. Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej zawarło umowy z doradcami energetycznymi, którzy będą świadczyć dla mieszkańców miasta nieodpłatne doradztwo. W ramach dyżurów będzie można uzyskać informacje w zakresie modernizacji węglowych źródeł ciepła wraz z przedstawieniem rekomendacji technicznych, poprawy efektywności energetycznej poprzez termomodernizację budynku oraz stosowanie odnawialnych źródeł energii. Doradcy energetyczni będą świadczyć usługi w terenie, bezpośrednio u mieszkańców, jak również w formie stacjonarnej - w punktach doradztwa energetycznego.
Na Ursynowie zaplanowano spotkania:
w Urzędzie Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61, w sali 136 (I piętro), w godzinach: 14.00 – 18.00, w dniach:
- 19 sierpnia (poniedziałek),
- 13 września (piątek),
- 7 października (poniedziałek),
- 15 listopada (piątek),
- 9 grudnia (poniedziałek).
w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów, ul. Kajakowej 12b, w Miejscu Aktywności Lokalnej, w godzinach: 10.00 – 18.00, w każdy trzeci wtorek miesiąca:
- 20 sierpnia,
- 17 września,
- 22 października,
- 19 listopada,
- 17 grudnia.
Oto czego będzie można się dowiedzieć od doradcy energetycznego:
- Jak wymienić źródło ciepła, instalację grzewczą, przeprowadzić termomodernizację czy zastosować odnawialne źródła energii (OZE). Doradca przeprowadzi wywiad z zainteresowanym modernizacją źródła ciepła lub zastosowania instalacji OZE, dokona analizy stanu technicznego nieruchomości oraz istniejącego systemu grzewczego i zarekomenduje zastosowanie optymalnego źródła ciepła oraz termomodernizacji z podaniem szacunkowego kosztu.
- Jak skorzystać z programów dotacyjnych: miejskiego, Czyste Powietrze oraz innych podobnych programów rządowych i samorządowych. Doradca przedstawi dostępne programy wsparcia finansowego wraz ze szczegółowym opisem wysokości i form wsparcia, poinformuje o terminach, wymaganych dla realizacji poszczególnych elementów modernizacji oraz o dokumentach, które są niezbędne do skorzystania z programu dotacyjnego, a także o miejscu
i formie składania wniosku o dofinansowanie. - Jak dokonać termomodernizacji budynków pod nadzorem konserwatora zabytków i obiektów chronionych. Doradca sprawdzi, czy dana nieruchomość jest objęta ochroną konserwatorską i poinformuje o możliwych ograniczeniach związanych z przeprowadzeniem modernizacji, a także poinformuje o procedurze związanej z uzyskaniem zgody właściwego konserwatora zabytków na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych.
- Jak wypełnić wniosek do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Doradca poinformuje o składaniu i wypełnianiu wniosków o stosowanym źródle ciepła, które zostaną wprowadzone do CEEB oraz przeprowadzi wstępną ocenę deklaracji papierowych przed ich przyjęciem przez składającego deklarację.
- Przeanalizować rachunki za prąd, gaz, ciepło - z możliwością znalezienia potencjalnych oszczędności (optymalizacja taryf). Na podstawie przedstawionych lub udostępnionych rachunków przez mieszkańca doradca poszuka potencjalnych oszczędności poprzez zastosowanie działań bezkosztowych (np.: zmiana zachowania, zmiana dostawcy, zmiana taryfy), niskonakładowych (np.: naprawa urządzeń, modernizacja urządzeń) oraz wysokonakładowych (np. przeprowadzenie modernizacji budynku lub instalacji w budynku).
- Jak obniżyć koszty ogrzewania, zużycia energii elektrycznej oraz wody. Doradcy energetyczni podpowiedzą też jak bezkosztowo obniżyć rachunki za ogrzewanie, energię elektryczną i wodę. Przygotują specjalne prezentacje na temat dobrych praktyk oraz zachowań, które pomogą obniżyć zużycie energii
i wody w budynkach, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu użytkowania. - Jak składać wnioski o dofinansowanie. Doradca przeprowadzi wstępną ocenę wniosków o dofinansowanie w formie papierowej przed ich przyjęciem
i złożeniem. W przypadku składania wniosku o dofinansowanie z miejskiego programu dotacyjnego doradca może złożyć wniosek w imieniu mieszkańca.
Z doradcą energetycznym można również kontaktować się bezpośrednio telefonicznie i mailowo – Sebastian Wardak, e-mail: ext.swardak@um.warszawa.pl, tel. 509 795 673.