null

Dzieci z Ukrainy w ursynowskich szkołach i klubach sportowych

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Ursynowskie szkoły i przedszkola przyjęły do 24 marca już 842 dzieci z Ukrainy, w tym szkoły podstawowe 588 dzieci, przedszkola 220 dzieci i licea ogólnokształcące 34 osoby. Coraz więcej dzieci uczęszcza także na zajęcia sportowe. W działania pomocowe włączyły się także ursynowskie kluby i placówki sportowe.

Edukacja przyjazna dzieciom z Ukrainy

W czterech ursynowskich szkołach utworzono 6 oddziałów przygotowawczych. Po jednym oddziale w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 330 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania, w Szkole Podstawowej nr 384 im. Stanisława Staszica oraz po dwa oddziały w LXIII Liceum Ogólnokształcącym im. Lajosa Kossutha oraz LXX Liceum Ogólnokształcącym im. Aleksandra Kamińskiego. Oddziały zostaną uruchomione 1 kwietnia, ale dzieci już zostały do nich zapisane. W ten sposób zapewnimy dodatkowe 150 miejsc uczniom z Ukrainy. Dodatkowo, w szkołach zostały przydzielone 163 godziny na naukę j. polskiego oraz godziny wyrównawcze z innych przedmiotów dla uczniów przybywających z zagranicy. Liczba przyznanych godzin codziennie się zwiększa. Aby pomóc nauczycielom i lepiej zorganizować naukę, w szkołach zatrudniane są również osoby władające j. ukraińskim. Dzieci z Ukrainy mogą korzystać z bezpłatnego wyżywienia. Poradnie Psychologiczno - Pedagogiczne nr 18 i 19 udzielają specjalistycznej pomocy uczniom z Ukrainy. Dyrektorzy placówek organizują na bieżąco zbiórki pomocy dydaktycznych dla potrzebujących uczniów m.in. wyprawki (zeszyty piórniki długopisy, książki i inne niezbędne pomoce).

Urząd Dzielnicy Ursynów uruchomił specjalną infolinię w sprawie wolnych miejsc w ursynowskich szkołach i przedszkolach. Koordynator dysponuje wiedzą na temat aktualnej liczby wolnych miejsc i udziela niezbędnych informacji. Pod tym linkiem zamieszczane są na bieżąco przydatne informacje, również w języku ukraińskim.

Zajęcia sportowe dla uchodźców z Ukrainy

Kluby i inne organizacje sportowe oferują uchodźcom z Ukrainy udział w darmowych zajęciach prowadzonych w różnych dyscyplinach. Oferta przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci, choć nie tylko. Najwięcej jest treningów piłkarskich, ale można także. m.in uprawiać judo, karate, pływanie, szermierkę, taniec, bieganie czy akrobatykę, czy bezpłatnie korzystać z hali wspinaczkowej.
Pełna lista zajęć (również w języku ukraińsku), na bieżąco aktualizowana.


Zainteresowanie zajęciami jest coraz większe. W dwóch największych ursynowskich klubach piłkarskich, czyli KS Ursynów oraz SEMP Ursynów treningi rozpoczęło już po ponad 20 osób. KS Ursynów zorganizował także zbiórkę sprzętu sportowego dla dzieci, a odzew zdecydowanie przerósł oczekiwania.  W SEMP-ie w zapewnienie odzieży i obuwia sportowego gościom z Ukrainy zaangażowali się także rodzice dzieci trenujących w klubie.

 

„Nie dziwi mnie, że ursynowianie zajmujący się sportem z tak wielkim zaangażowaniem i zapałem niosą pomoc ofiarom wojny za naszą wschodnią granicą. Sport to przecież nie tylko rywalizacja, powinien on nieść ze sobą przede wszystkim takie walory jak braterstwo, uczciwość, zaangażowanie i wytrwałość. To można właśnie teraz zobaczyć w naszej dzielnicy” – mówi zastępca burmistrza Ursynowa Piotr Zalewski.