Loty balonem, bezpłatny seans filmowy, spektakl, koncert czy warsztaty – to atrakcje, które przygotowaliśmy z myślą o najmłodszych mieszkańcach Ursynowa. W tym roku Dzień Dziecka w naszej dzielnicy będzie trwał ponad tydzień. A główna „odlotowa” impreza odbędzie się w sobotę, 3 czerwca.
OdLOTowy Dzień Dziecka na Ursynowie
• 3 czerwca, godz. 15.00 – 21.00, Kopa Cwila
To będzie wyjątkowe wydarzenie, pełne odlotowych atrakcji. Będzie można m.in. polecieć balonem na uwięzi, zajrzeć do balonowego kosza czy do wnętrza szybowca, a także zobaczyć prawdziwego sterowca. Oprócz tego animacje cyrkowe, modele do sklejania czy strefa edukacyjna. Zapraszamy całe rodziny do Parku im. R. Kozłowskiego (Kopa Cwila). Wstęp wolny. Więcej informacji.
Bezpłatny seans filmowy
• 1 czerwca, godz. 18.00, Multikino Ursynów – pokaz filmu „Mała syrenka”.
Najmłodsza z córek króla Trytona i najbardziej wyzywająca, Ariel pragnie dowiedzieć się więcej o świecie zamorskim, a podczas wizyty na powierzchni zakochuje się w dziarskim księciu Eryku. Chociaż syreny nie mogą wchodzić w interakcje z ludźmi, Ariel musi podążać za głosem serca. Zawiera umowę ze złą morską wiedźmą Urszulą, która daje jej szansę na doświadczenie życia na lądzie, ale ostatecznie naraża jej życie – i koronę jej ojca – na niebezpieczeństwo.
Bezpłatne wejściówki – można się zgłaszać w terminie 24 – 28 maja stronie: kulturalny.ursynow.warszawa.pl.
Więcej informacji
Wystawa prac Jana Marcina Szancera
- Od 1 czerwca do 23 lipca, Galeria przy Ratuszu (od strony al. KEN), wystawa „Jan Marcin Szancer – malarz dziecięcych marzeń”
Wystawa zaprasza w świat twórczości wybitnego polsko ilustratora, artysty, którego rysunki są doskonale znane dzieciom i dorosłym. W tym roku obchodzimy 50. rocznicę śmierci artysty. Był człowiekiem renesansu – wybitnym ilustratorem, dziennikarzem, recenzentem, autorem bajek, redaktorem graficznym w wydawnictwie, naczelnym redaktorem Biura Wydawniczego "Ruch", organizatorem i szefem artystycznym teatru TV, artystą malarzem, profesorem Akademii Sztuk Pięknych. Reżyserował przedstawienia telewizyjne i teatralne, m.in. w warszawskim Teatrze Wielkim był autorem scenografii i kostiumów. Tworzył je także do filmów takich jak „Awantura o Basię” czy „Panienka z okienka”.
Jego rysunki przeszły do kanonu literatury dziecięcej. Jeden z najwybitniejszych polskich rysowników XX wieku, nazywany "królem ilustratorów" czy "malarzem dziecięcych marzeń", zasłynął jako ilustrator ok. 300 książek.
Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”
• 27 maja, godz. 12.00 – „Bracia Polarnej Zorzy”, czyli bałtyckie baśnie i legendy
Przeznaczone dla dzieci widowisko, do którego muzykę skomponował Tomasz Krzyżanowski, oparte jest na mało znanych baśniach i legendach krajów nadbałtyckich, takich jak Polska, Litwa, Łotwa, Estonia czy Finlandia. Podczas przedstawienia usłyszymy dziesięć utworów w wykonaniu współpracowników Chóru Teatru Chorea z Łodzi oraz wizualizacje cieniowe, wykonywane przez zespół Teatru Figur Kraków. Użycie głosu oraz kilkunastu prostych instrumentów i loopstation sprawia, że cała przestrzeń staje się żywa i wypełnia się dźwiękiem. Piosenki śpiewane są w kilku językach: po polsku, łotewsku, fińsku, estońsku i litewsku. Wizualizacje cieniowe oraz krótkie wprowadzenia do utworów skutecznie niwelują barierę językową.
Spektakl był wielokrotnie pokazywany na międzynarodowych festiwalach teatralnych i wysoko oceniany przez krytyków. Bilety (40 zł).
- 1 czerwca, godz. 11.00 (grupy zorganizowane/szkoły), godz. 18:00 (rodzice i dzieci) - Dzień Dziecka z Elizą Piotrowską, Ciocią Jadzią i „Pierwszą książką mojego dziecka”
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami na familijne spotkanie z Elizą Piotrowską – pisarką, poetką i ilustratorką, autorką ponad 200 książek, w tym niezwykle popularnego cyklu o Cioci Jadzi. Podczas spotkania porozmawiamy m.in. o dzieciństwie dawniej i dziś, a inspiracją będzie książka „Ciocia Jadzia w PRL-u”. Przeczytamy również wspólnie zabawne wiersze z „Pierwszej książki mojego dziecka”. Nie zabraknie prowadzonych przez animatorów zabaw i konkursów z nagrodami. Po spotkaniu będzie można zakupić książki i zdobyć autograf autorki. Przeznaczone dla dzieci od 3 lat.
Wydarzenie odbywa się w ramach XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (1-7 czerwca), a jego współorganizatorem jest Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Bezpłatne wejściówki.
Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów
• 3 czerwca, godz. 12.00 – koncert bandu Wesołe Szczurki
Zespół muzyczny dla dzieci Wesołe Szczurki to „band” jakiego jeszcze nie było! Roztropna Adela (Delcia), śmieszny Piko i przemądrzały Szczuromir to trzy barwne postacie – pluszaki o bardzo dużych gabarytach, charakteryzujące się niezwykłym głosem, bajecznym wyglądem i uśmiechem od ucha do ucha. Koncert podzielony został na 2 części. Pierwsza odbywa się na scenie, trwa około 40 min. W tym czasie zespół zabawia dzieci piosenkami, zabawnymi skeczami oraz uczą tańca. Dzieci są zapraszane na scenę i cały koncert polega na interakcji członków zespołu i młodych widzów. W drugiej części koncertu Wesołe Szczurki wychodzą do dzieci przed scenę, aby móc razem bawić się i poznawać ciekawostki ze świata.
Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc pod nr tel.: 22 125 56 02.
Osoby ze szczególnymi potrzebami chcące wziąć udział w wydarzeniu proszone są o kontakt pod nr tel.: 22 125 56 02 do 30 maja.
- 4 czerwca, godz. 18.00 - Muzyczne DOKowanie
Wyjątkowy koncert młodych adeptów, którzy przez cały rok szlifują pod wytrawnym okiem instruktorów swoje umiejętności muzyczne i wokalne w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów.
Uczestnikami zajęć są: Ula Smoczyńska, Kamila Tarczyńska, Ignacy Aut, Antoni Zachariasiewicz. Nasza wyjątkowa młodzież zmierzy się z piosenkami, z repertuaru światowej sławy artystek i artystów jak: Katie Melua, Norah Jones, Leonard Cohen, John Mayer.
Akompaniować im będą: Andrij Hrysenko, Adam Makarewicz, Marcin Fibich, Andrzej Korycki i Jarosław Sitarz.
Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc pod nr tel.: 22 125 56 02.
Osoby ze szczególnymi potrzebami chcące wziąć udział w wydarzeniu proszone są o kontakt pod nr. tel. 22 125 56 02 do 29.05.
Biblioteka im. J. U. Niemcewicza
- 1 czerwca, godz. 12.00 – 16.00 - Jagodowy Dzień Dziecka, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 7 (ul. Wasilkowskiego 7)
Dzieci wysłuchają bajki ”Na jagody” M. Konopnickiej. Porozmawiamy o Krasnoludkach, zastanowimy się czy istnieją. Wykonamy wspólnie „jagodowe” prace plastyczne. Będzie loteria z nagrodami, możliwość stworzenia własnej gry planszowej. Wstęp wolny.
- 1 czerwca, godz. 16.30 - Dzień Dziecka w bibliotekach przy ul. Kłobuckiej, Biblioteka dla Dzieci i młodzieży nr 37 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych nr 135 (ul. Kłobucka 14)
Dzień Dziecka w bibliotekach tradycyjnie już jest połączymy z urodzinami Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży. Zapraszamy na warsztaty literacko-plastyczne wokół książek o dzieciach i dzieciństwie oraz do tworzenia wyjątkowych zakładek do książek. Wstęp wolny.
- 1 czerwca, godz. 12.00 – 18.00 - Dzień Dziecka na Nugat, Oddział dla dzieci Wypożyczalni nr 112 (ul. Nugat 4)
Otwarte spotkanie dla najmłodszych. Zapraszamy do wspólnego wykonania kolorowych zakładek. Będą też rozdawane kolorowanki.