null

Dzień Kultury Słowackiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Ahoj! Już w sobotę, 9 października na parkingu przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów zapraszamy na spotkanie z kulturą i kuchnią naszych południowych sąsiadów. Dzielnica Ursynów we współpracy z Instytutem Słowackim w Warszawie zaprasza na Dzień Kultury Słowackiej na Ursynowie. Start o godz. 11.00, wstęp wolny. 

- Zapraszam na spotkanie z krajem pięknych górskich krajobrazów i  historycznych zamków. W kraju legendarnego Janosika zaskakująco smaczna jest także kuchnia, w tym chociażby wyprażany syr z tatarską omacką w towarzystwie knedlików. Sobota będzie więc szansą na bliższe poznanie kultury i kuchni oraz oferty turystycznej  Słowacji -   mów zastępca burmistrza Ursynowa, Klaudiusz Ostrowski.

W ramach festiwalu zapraszamy na występ słowackiej gwiazdy, czyli zespołu Hrdza. Członkowie tego zespołu pochodzą z miasta Preszów, na wschodzie Słowacji i grają utwory autorskie Slavomíra Gibartiego inspirowane słowackim folklorem z elementami folku, rocka oraz word music. Początek koncertu o godz. 18.30. Wcześniej na scenie zagra także Ján Berky-Mrenica z zespołem oraz Ján Jendrichovský i Przyjaciele.  
 
Poza sceną będzie można poznać słowackich twórców ludowych oraz zobaczyć z bliska i posłuchać instrumentów ludowych, takich jak fujara, gajdy, piszczałki, drumla. Co warto odwiedzić na Słowacji? Będzie można także zapoznać się ze atrakcjami turystycznymi. 
Zapraszamy także do strefy gastronomicznej, w której będzie można posmakować dań regionalnych oraz słowackiego wina i piwa.

Harmonogram wydarzenia:

11.00 – rozpoczęcie Dnia Kultury Słowackiej 
11.15 – występ zespołu Ján Jendrichovský i Przyjaciele 
11.45 – występ zespołu Ján Berky MRENICA & GYPSY JAZZ SK
12.15 – prezentacja instrumentów ludowych oraz gry na nich – Drahomir  Daloš – muzyk i rzemieślnik wykonujący instrumenty 
12.45 – rozmowa z dyrektor Muzeum Zamek Orawski – prezentacja na scenie strojów historycznych, zaproszenie do odwiedzania zamku  
13.00 – występ zespołu Ján Jendrichovský i Przyjaciele
13.30 – rozmowa z przedstawicielami stoisk gastronomicznych – co jest typowe dla słowackiej kuchni i czego warto spróbować będąc na Słowacji
13.45 – występ zespołu Ján Berky MRENICA & GYPSY JAZZ SK
14.15 – prezentacja stoisk z rzemiosłem ludowym – rozmowa z przedstawicielem Instytutu Słowackiego, który przedstawi rzemiosła i prace artystów 
14.30 – występ zespołu Ján Jendrichovský i Przyjaciele
15.00 – rozmowa z dyrektor Muzeum Zamek Orawski – prezentacja na scenie strojów historycznych, zaproszenie do odwiedzania zamku  
15.15 – konkurs wiedzy na temat Słowacji 
15.30 – występ zespołu Ján Berky MRENICA & GYPSY JAZZ SK 
16.00 – spotkanie z Adamem Gąsiorem z portalu Wasza Słowacja 
16.30 – występ Drahomira Daloša – gra na instrumentach ludowych  
17.00 –  występ zespołu Ján Jendrichovský i Przyjaciele
17.30 – występ zespołu Ján Berky MRENICA & GYPSY JAZZ SK
18.00 – przerwa techniczna
18.30 – koncert zespołu HRDZA
20.00 – zakończenie imprezy  
 


Zespół Hrdza

Zespół Hrdza z Preszowa jest obecny na scenie folkowej od 1999 r. Hrdza to mocne głosy, najlepsi muzycy i rewelacyjnie opracowane piosenki, będącymi przyjemnymi dla ucha mieszankami starego z nowym.
Repertuar zespołu oparty jest w głównej mierze na autorskich pomysłach muzycznych lidera Slavomira Gibartiego, którego kompozycje nawiązują do tematów tradycyjnej muzyki słowackiej, ale zbudowane są na współczesnych aranżacjach związanych z muzyką rock, folk i pop. Wielkim skarbem zespołu jest obecna wokalistka polskiego pochodzenia Susanna Jara. Hrdza regularnie koncertuje na Słowacji, ale także w Czechach i Polsce. Była wielokrotnie nagradzana na konkursach i festiwalach na Słowacji i w Czechach. W 2016 r. grupa dostała się do finału czesko-słowaciego „Mam talent”.
W 2002 r. grupa wydała swój debiutancki album „Muzička”, o którym pisano, że nagrała go kapela z własną wizją, jednoznacznie wywodząca się ludowej melodyki, kapela która łączy talent z perfekcjonizmem. Sukcesem były także następne albumy: „Pod božími oknami” (2006), „Hajnajnanyja” (2009) i składanka „Hrdzavá osemnástka” (2016).
Skład grupy: Slavomír Gibarti – śpiew, gitary, Susanna Jara/Lucia Gibarti – śpiew, Dominik Maniak/Ľubo Šamo – skrzypce, wokal, Matej Palidrab – akordeon, wokal, Pavol Boleš – bas, wokal, Marek Szarvaš – perkusja.
www.hrdza.skhttps://www.facebook.com/hrdzaahttps://www.youtube.com/c/HrdzaTV
 

Zespół Hrdza, pięciu mężczyzn i dwie kobiety

 

Plakat Dzień Kultury Słowackiej