Wydarzenie

null

Dzień otwarty. Inauguracja Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
18.09.2021 12:00 - 18.09.2021 16:30
Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, Indiry Gandhi 9, 02-776 Warszawa
Logo Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy". Jest to grafika, zielona duża litera A położona na prawej stronie.
Autor: UCK Alternatywy

18 września to także dzień otwarty w „Alternatywach”. W południe w salach edukacyjnych rozpoczną się zajęcia próbne – będą one przedsmakiem oferty, która ruszy od początku października.

O 13:00 zapraszamy do specjalnych namiotów edukacyjnych przed wejściem głównym, w których odbędą się zajęcia naukowe, ekologiczne, rękodzieła i wiele innych. Z kolei o 14:00 na scenie plenerowej rozpocznie się koncert „Bajkowe piosenki”, w programie którego znajdą się utwory z filmów i bajek dla dzieci. Po koncercie wystąpi Teatr Pantomimy Mimo z przedstawieniem „Pan i Pani O!”.

Szczegółowy program:

 

OD GODZ. 12:00 ANIMACJE W SALACH EDUKACYJNYCH:

- CYRK NA KÓŁKACH, W GODZ. 15:00-15:45 i 16:00-17:00    

Warsztaty „Cyrkowa karuzela” i „Cyrkomotoryka” dla dzieci w wieku 3-6 lat i 7-12 lat.

Prowadzący: ODSKOCZNIA

Sala Isadora

 

„Cyrkowa karuzela” to warsztaty dla dzieci, łączące gry ruchowe z różnymi dyscyplinami cyrkowymi: żonglerką, ekwilibrystyką i manipulowanie przedmiotem. Zajęcia poprawią refleks, zręczność, zdolność koncentracji oraz koordynację ruchową. Bardziej niż na osiągnięcia stawiamy na dobrą zabawę, przyjazną atmosferę, relacje w grupie oraz wzmacnianie wiary w siebie każdego z uczestników.

 

Zajęcia „Cyrkomotoryka” wypełniają ćwiczenia ogólnorozwojowe oparte na metodzie Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherbone. Dzięki nim wzmocnisz więź z dzieckiem i wspomożesz jego rozwój. Zajęcia umożliwiają małemu dziecku poznanie siebie, swojego ciała i własnych możliwości. Ćwicząc w parach, wyruszymy w podróż, podczas której nie zabraknie przytulania, kołysania, przewracania się i siłowania. Niczym w cyrku będziemy ćwiczyć balans, podnoszenie i figury akrobatyczne wymagające współpracy. Pojawią się proste, naturalne aktywności, o które z poszerzycie wachlarz swoich domowych zabaw.

 

- POBAWMY SIĘ RAZEM, W GODZ.  12:15-13:00 i 13:30-14:30

Rozpoczęcie cyklu rodzinnych warsztatów ogólnorozwojowych „Hopsasa!” dla dzieci w wieku 1,5-3 lat.

Prowadząca: Anna Kozieradzka

Sala Isadora

 

„Hopsasa!” to zajęcia ruchowo-muzyczno-plastyczne. Podczas warsztatów zdobędziemy wiele nowych umiejętności poprzez wspólną zabawę przy muzyce, naukę krótkich piosenek i wierszyków, ćwiczeń ruchowych i aktywności plastycznych. Zajęcia będą świetnym sposobem na urozmaicenie dnia. Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami.

 

- BYĆ JAK POCAHONTAS…W GODZ. 12:15-13:15 i 13:30-15:00    

Rozpoczęcie cyklu warsztatów na temat świadomości ekologicznej: „Upcycling dla dzieci” dla dzieci w wieku 7-12 lat i rodziców oraz „Środki czystości zero waste” – dla młodzieży (od 12+) i dorosłych.
Prowadząca: Ania Rączkowska

Sala Nikifor

 

Dzięki zajęciom „Upcycling dla dzieci” poznamy sposoby na to, jak dbać o dom, nie szkodząc przyrodzie. Nauczymy się robić ekologiczne środki czystości (m.in. proszek do prania, płyn do mycia łazienki i kuchni, pastę do zębów). Poznamy również kilka prostych sposobów na to, by zmniejszyć ilość śmieci, które produkujemy na co dzień.

 

W ramach warsztatów „Środki czystości zero waste” dowiemy się, co słychać w oceanach i dlaczego warto ograniczać ilość produkowanych śmieci. Sprawdzimy, które opakowania nadają się do recyclingu. Dowiemy się, czym jest upcycling i wykonamy własne upcyclingowe zakładki do książek, woskowijki oraz wielorazowe woreczki.

 

- BYĆ JAK PISARKA… W GODZ. 15:30-16:30

Rozpoczęcie cyklu warsztatów literackich dla dzieci w wieku 8-12 lat. Temat: „Spotkanie z wyobraźnią”.    

Prowadząca: Zofia Stanecka

Sala Mrożek

 

Spotkanie z wyobraźnią na podstawie „Księgi Ludensona” lub „Gdy pada deszcz”. W ramach zajęć przeczytamy fragment „Księgi Ludensona” lub „Gdy pada deszcz”, a dzieci spróbują odgadnąć dalszy ciąg historii. Opowiemy o powstawaniu książki, kładąc nacisk na wyobraźnię i proces tworzenie postaci. Będziemy pracować samodzielnie i w grupach.

 

- BYĆ JAK WYNALAZCA… W GODZ. 12:00-13:00, 13:00-14:00 i 14:00-15:00

Rozpoczęcie cyklu zajęć z robotyki i programowania dla dzieci w wieku 6-9 lat i 10-13 lat.

Prowadząca: DO ROBOTY – Paulina Metkowska

Sala Matejko

 

Warsztaty mają na celu przybliżyć dzieciom podstawowe zagadnienia dotyczące programowania, a przy okazji pomóc pogłębić wiedzę ogólną, w szczególności w zakresie geografii, świata zwierząt, zasad ruchu drogowego i bezpieczeństwa. Zajęcia składają się z trzech części. Podczas prezentacji multimedialnej wprowadzimy nowe pojęcia i wytłumaczymy, na czym polegać będzie wykonywane przez dzieci zadanie. Następnie przychodzi czas na programowanie. To najważniejsza i najdłuższa część naszych zajęć. Po wykonaniu zadania podsumujemy zajęcia. Pracujemy w oparciu o Edisony – roboty edukacyjne przeznaczone dla dzieci. W zależności od wieku dzieci programujemy w EdBlocks, EdScratch lub EdWare (języki programowania oparte na Scratchu). Dzieci pracują w parach (w przypadku niektórych zadań samodzielnie lub w większych drużynach). Na każdą przypada odpowiednia ilość sprzętu i materiałów.

 

- POSKACZMY RAZEM… W GODZ. 12:15-13:00 i 13:15-14:00

Warsztaty rodzinne „Matsensorki dla malucha” dla dzieci w wieku 0-3 lat.      

Prowadząca: Centrum Nowoczesnej Edukacji – Aleksandra Jagoda

Sala Pina

 

MatSensorki to pasjonujące zabawy między innymi z obszarów: porównywania, klasyfikowania i sortowania; orientacji w przestrzeni; poznawania świata z poziomu zmysłów; usprawniania „małej motoryki”; kształtowania świadomości własnego ciała; rozwijania koordynacji wzrokowo-słuchowej; rozwijania poczucia rytmu.

 

- PLĄSAJĄCE NIEDŹWIADKI W GODZ. 12:15-13:00 i 13:30-14:15

Rozpoczęcie cyklu zajęć rodzinnych umuzykalniających dla dzieci w wieku 1-3 lat.

Prowadząca: Kamila Janaszek-Hańska

Sala Kora

 

Zajęcia muzyczno-ruchowe inspirowane treningiem słuchowym Magdaleny Krawczun oraz  metodą Carla Orffa. Zajęcia mają na celu wspieranie w rozwoju mowy poprzez aktywność fizyczna i muzykę. Na zajęciach słuchamy muzyki, ale także dźwięków otoczenia. Oprócz tego gramy, śpiewamy, tańczymy, rozmawiamy i inscenizujemy, a wszystko wspólnie z rodzicami. Dzięki temu dzieci ćwiczą słuch, naśladownictwo, pobudzają zmysły i swoją aktywność fizyczną, a także poprawiają pamięć. Wszystko to dzięki wspaniałej zabawie.

 

 

OD GODZ. 13:00 NAMIOTY EDUKACYJNE:

- ALTERNATYWYNY ŚWIAT JEST MOŻLIWY, W GODZ. 13:00-14:00 Namiot 3

Rozpoczęcie cyklu wykładów dla młodzieży i dorosłych z zakresu ogrodnictwa miejskiego „Czym to się je?”. Przewidziano sesję pytań i odpowiedzi. Prowadząca: dr hab. Ewa Zaraś-Januszkiewicz z Instytutu Nauk Ogrodniczych SGGW

 

- ZERO WASTE , W GODZ. 14:00-15:00 i 15:15-16:15 Namiot 3

Rozpoczęcie cyklu warsztatów ekologicznych dla młodzieży i dorosłych „Pachnidła z dzikich roślin do zastosowania w domu”.

Prowadzący: Herbikids – zabawy z przyrodą

 

W ramach zajęć opowiemy o pospolitych roślinach z trawników i miejskich ogródków. Jak je rozpoznać? Co skrywają w swoim wnętrzu – właściwości lecznicze, trucizny czy magiczną symbolikę? I jak je wykorzystywać w domu, ale trochę inaczej niż w kubku czy na talerzu. W trakcie warsztatów wykonamy kadzidła z dzikich roślin oraz woreczki zapachowe na dobry sen.

 

- ZBUDUJ SOBIE OSIEDLE – WARSZTATY ARCHITEKTONICZNE W GODZ. 13:00-16:00 Namiot 1

Rodzinne warsztaty architektoniczno-urbanistyczne „Ursynów na makiecie”.

Prowadzący: DO ROBOTY – Mateusz Metkowski

 

Na dużej mapie Ursynowa dzieci i dorośli ze specjalnie przygotowanych papierowych materiałów i modeli do składania zbudują inspirowaną Ursynowem dzielnicę – z budynkami, parkami, drogami. Zapewniamy wszystkie potrzebne materiały.

 

- ZRÓB TO SAM/A, W GODZ. 13:00-16:00 Namiot 2

Rozpoczęcie cyklu zajęć z rękodzieła „Zrób to sam!”.

Prowadzące: Marta Siesicka-Osiak i Paulina Król

 

W ramach zajęć wykonamy piórka-zakładki ze starych gazet i książek oraz  minitamburyny z tektury, papierowych słomek, koralików i kolorowych taśm.   

- WYPLATAMY, W GODZ. 13:00-16:00 Namiot 2

Rodzinne warsztaty z makramy „Wyplatamy”.

Prowadząca: Maria Szkop

 

Uczestnicy warsztatów wykonają breloczek do kluczy. Zapewniamy półprodukty i odpowiednią, wydrukowaną instrukcję.

 

- BYĆ JAK NAUKOWIEC, W GODZ. 13:00-15:00 i 15:15-17:15 Namiot 1

Rozpoczęcie cyklu warsztatów z nauk ścisłych „Fizyczne rozkminki” dla dzieci w wieku 5-7 lat i 8-12 lat.

Prowadząca: ROZKMINKI – Beata Radzikowska

 

Warsztaty fizyko-chemiczne z eksperymentami, w czasie których dzieci będą samodzielnie doświadczać i opisywać zaobserwowane prawa fizyczne i związki chemiczne. Wszystkie warsztaty mają zbliżoną formułę: wiedza teoretyczna miesza się z doświadczeniami, które ją potwierdzają. Żadne pytanie ani zagadnienie nie pozostaje pominięte. Zachęcamy uczestników do dyskusji, zadawania pytań i dzielenia się swoją wiedzą. Emocji i satysfakcji jest za każdym razem mnóstwo!

 

14:00 „BAJKOWE PIOSENKI Z FILMÓW I BAJEK”

 

15:00 „PAN I PANI O”. PRZEDSTAWIENIE TEATRU PANTOMIMY MIMO

Na wyspie zbudowanej z marzeń, wspomnień i po część z zapomnianych historii, mieszka Pan O. Marząc o miłości wpatruje się głównie w horyzont. Myśli, że na świecie został sam.

Gdzieś daleko mieszka Pani O. Marząc o miłości wpatruje się głównie w niebo. Jest przekonana o tym, że na świecie jest sama. Jeden otrzymany list, jeden chwila, zmienia w jej życiu wszystko. 

Krok po kroku obserwujemy ich wspólne zdarzenia, czasem zabawne a czasem nieco mniej. Jednak miejsce, w którym się odnaleźli, okazuje się mieć własny pomysł na tę parę. Wciąga bohaterów w wir zdarzeń, mogących prowadzić tylko w jeden kierunku.Czy będą podążać tam wspólnie? Czy zrozumieją, że ich spotkanie to dopiero początek podróży? 

Wizualna komedia bez słów, która żywi się humorem i śmiesznością dnia codziennego. Do tego odrobina magii i absurdu z życia wziętych.

Scenariusz, scenografia, reżyseria: Bartłomiej Ostapczuk
Muzyka: Mateusz Kacprzak
Kostiumy: Paulina Staniaszek
Występują: Paulina Staniaszek i Bartłomiej Ostapczuk

 

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.