null

Dzień patrona Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W najbliższą niedzielę, 26 września 2021 roku, o godz. 12.00 w Kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa (ul. Przy Bażantarni) odbędzie się uroczysta msza św. w intencji Warszawy, władz miasta i jego mieszkańców. Zapraszamy także na Targ Regionalny oraz koncerty zespołów folkowych: Nicponie oraz Tęgie Głowy.

Msza święta

Koncelebrowana będzie przez Jego Eminencję Ks. Kardynała Kazimierza Nycza, Metropolitę Warszawskiego. W trakcie mszy oprawę artystyczną zapewni Chór Collegium Musicum UW, pod dyr. Andrzeja Borzyma.

Targ Regionalny i koncerty

O godz. 10.00 – 18.00 w Parku Przy Bażantarni odbędzie się także Targ Regionalny z tradycyjnymi wyrobami i regionalnymi przysmakami, w trakcie którego skocznie przygrywać do tańca będą kapele: Nicponie (start godz. 14.15) oraz Tęgie Chłopy (start godz. 16.30). Koncertom towarzyszyć będzie potańcówka na dechach.

Targ Regionalny realizowany będzie w rygorze obostrzeń związanych z pandemią COVID-19.

Patron Warszawy

Bł. Władysław z Gielniowa jest patronem Warszawy, a także pierwszym znanym z imienia poetą tworzącym w języku polskim. Był również jednym z pierwszych duchownych, który język polski wprowadził do Kościoła poprzez kazania i poetyckie teksty. Sam układał pieśni i uczył wiernych śpiewać. Urodził się w Gielniowie, koło Opoczna, ok. 1440 r.. W 1504 r. Władysław został gwardianem przy kościele św. Anny w Warszawie. Tutaj umarł 4 maja 1505 r., w kilka tygodni po ekstazie, jaką przeżył podczas kazania w Wielki Piątek. W kościele św. Anny, od lat spoczywają jego relikwie. Wspomnienie liturgiczne o patronie, wg polskiego kalendarza, przypada na dzień 25 września, dlatego obchody usytuowane są zawsze w okolicach tej daty.
Plakat