Dzień patrona Warszawy już w niedzielę

Na pierwszym planie zdjęcia znajduje się czterech mężczyzn, którzy tworzą zespół Nicponie. Muzycy mają ze sobą instrumenty: kontrabas, akordeon, mandolinę. Przed muzykami znajduje się spiker zapowiadający koncert. W tle zdęcia znajduje się duży baner z graficznym motywem przewodnim wydarzenia Dzień Patrona Warszawy, czyli czerwonym ptaszkiem i folfowymi kwiatami. U góry na banerze znajduje się logo Urzędu Dzielnicy Ursynów, Zakochaj się w Warszawie na Ursynowie oraz Kościoła bł. Władysława z Gielniowa.
Autor: Urząd Dzielnicy Ursynów

W najbliższą niedzielę, 25 września 2022 roku, o godz. 12.00 w Kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa (ul. Przy Bażantarni) odbędzie się uroczysta msza św. w intencji Warszawy, władz miasta i jego mieszkańców. Zapraszamy także na plac przed kościołem oraz do Parku przy Bażantarni na Targ Regionalny oraz koncerty zespołów Kapela Lipy oraz Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dętej.

- Piknik ten to wydarzenie społeczno-kulturalne od kilkunastu lat cyklicznie organizowane przez nasz Urząd we współpracy z parafią. Dzięki niemu chcemy utrwalić w świadomości mieszkańców nie tylko Ursynowa, ale także Warszawy, fakt ogłoszenia patronem Warszawy średniowiecznego polskiego poety, kompozytora i kaznodziei, bł. Władysława z Gielniowa. Zapraszamy mieszkańców na część oficjalną odbywającą się w kościele i przed pomnikiem bł. Władysława oraz artystyczną i towarzyszący mu jarmark i tańce – mówi zastępca burmistrza Ursynowa, Klaudiusz Ostrowski.

Program wydarzenia:

• godz. 12.00 - msza święta koncelebrowana będzie przez Jego Eminencję Ks. Kardynała Kazimierza Nycza, Metropolitę Warszawskiego. W trakcie mszy oprawę artystyczną zapewni Chór Archikatedry Warszawskiej pod dyrekcją prof. Dariusza Zimnickiego oraz reprezentacji Grupy Rekonstrukcji Historycznej II-go Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego.
  • ok. godz. 13.45 (bezpośrednio po mszy św.), na placu przed kościołem, złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. Władysława – Patrona Warszawy
  • w godz. 10.00-18.00 w Parku Przy Bażantarni odbędzie się także Targ Regionalny z tradycyjnymi wyrobami i regionalnymi przysmakami, w trakcie którego skocznie przygrywać do tańca będą kapele:
  1. Kapela Lipy (start godz. 14.15)
  2. oraz Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta (start godz. 16.30).

Koncertom towarzyszyć będzie potańcówka na dechach. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Kapela Lipy. Zespół założony przez akordeonistę i wokalistę Roberta Lipkę powstał z fascynacji polską muzyką przedwojenną. Kluczem do tak różnorodnego i bogatego materiału są warsztaty muzyczne z seniorami z warszawskiej Pragi oraz innych miast prowadzone przez lidera grupy od kilkunastu lat. Dzięki bliskiemu kontaktowi i intensywnym działaniom warsztatowo-koncertowym udaje się na nowo odkrywać piosenki zapomniane, nieznane powszechnie. Wśród ich autorów, oprócz tak znanych nazwisk jak Henryk Wars, Artur Gold, Zygmunt Białostocki pojawiają się Bolesław Mucman, Fanny Gordon oraz wiele nazwisk kompozytorów spoza Polski.

W swojej twórczości zespół odwołuje się do miejskiego folkloru, wykonując przedwojenne szlagiery, tanga, fokstroty, walce, slow-foxy, polki ale także polskie piosenki ludowe w ciekawych aranżacjach. Sposób w jaki odbierane są koncerty zespołu, żywiołowe tańce na potańcówkach świadczą o ponadczasowości i olbrzymiej wartości przedwojennej muzyki.

Instrumentarium zespołu tworzą akordeon, trąbka, klarnet, saksofon, bandżola, tuba, bębny. Skład grupy opiera się na muzykach znanych z takich zespołów jak Czessband, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Bum Bum Orchestra.

Sześcioro uśmiechniętych muzyków Zespołu Kapela Lipy na czarno-białej fotografii prezentujących instrumenty muzyczne

Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta powstała jesienią 2017 roku w Warszawie w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej pod wpływem silnej inspiracji archiwami, ale i żywymi spotkaniami z lubelskimi orkiestrami dętymi, które już jako ostatnie kontynuują tradycję grania do tańca w regionie Roztocza. Funkcja ta zanikła wśród współczesnych orkiestr, a wraz z nią stary repertuar, który zastąpiły interpretacje przebojów muzyki popularnej, najczęściej zachodniej.
Przez dużą część XX wieku to właśnie orkiestry dęte wiodły prym na weselach i zabawach tanecznych we wsiach Lubelszczyzny/Roztocza, grając chętnie tańczony wówczas repertuar o zdecydowanie krajowym rodowodzie - polki, oberki, foxtroty, tanga, walce. Tę tradycję WLOD stara się przywrócić, ucząc się utworów od wciąż działających orkiestr ze Zdziłowic i Goraja, a także samodzielnie spisując partytury z nagrań archiwalnych czy wertując stare rękopisy nut znalezionych na Roztoczu podczas badań terenowych. Orkiestra grała do tańca m.in. na festiwalach Wszystkie Mazurki Świata, EthniPort, Rudolstadt, Oj Wiosna, Ty Wiosna, Move Your Brass, Strefa Ciszy oraz Fanfara, ale także w bardziej kameralnych i spontanicznych sytuacjach.

Skład orkiestry:
Kapelmistrz: Filip Majerowski
Tuby: Jędrzej Weber, Florian Wegelein
Flet: Katarzyna Krasuska
Klarnety: Sebastien Beliah, Jakub Zimończyk, Michał Nowak
Sakshorny tenorowe: Barbara Wajnchold, Leszek Kur, Michał Maziarz
Sakshorny altowe: Iwona Pawlak, Mirosława Wachowska-Nowak, Antoni Beksiak,
Puzony: Piotr Lachowicz, Marcin Chrzanowski
Trąbki: Olga Kozieł, Justyna Tchorek, Magdalena Duda Szachowicz, Jakub Cieśla, Emmanuel Levy, Mikołaj Janowski
Baraban: Dorota Murzynowska, Wojciech Lubertowicz

11 członków orkiestry siedzą przed domem na schodach, jeden sierdzi na krześle w tle drewniany dom białe okna drzwi otwarte, trzymają instrumenty, na ziemi przed nimi opadnięte liście, po bokach widać gałęzie drzew z liśćmi lekko zażółconymi