null

Festiwal Malarstwa Figurkowego i Gamingu Kontrast

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grafika do wydarzenia

Prezentacja kilkuset prac, pokazy mistrzów malowania figurek, pokazy gier bitewnych czy wystawa modeli z klocków Lego – to wszystko podczas 3. edycji Festiwalu Malarstwa Figurkowego i Gamingu Kontrast. Festiwal odbędzie się w dniach 2-4 czerwca, w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”. Wstęp i udział w festiwalu jest bezpłatny, na niektóre aktywności obowiązują zapisy w recepcji festiwalu. Zapraszamy!

Celem festiwalu jest promocja malarstwa gamingowego i fantasy, które niezwykle rozwinęło się na całym świecie po czasie pandemii. Na Ursynowie najmłodszych mieszkańców zapraszamy do wspólnej zabawy już od ponad 4 lat. W tym roku powstała nawet Akademia Juniorów Kontrastu, z której w tegorocznej edycji festiwalu wystartuje 13 uczestników. Malarstwo figurowe jest znakomitym hobby dla najmłodszych, bowiem rozwija wyobraźnię i pozwala zdobyć umiejętności manualne.

Festiwal to inicjatywa, której celem jest artystyczna inspiracja i prezentacja wspaniałych prac, zgłoszonych do konkursu przez polskich i zagranicznych malarzy. Ma ich być nawet kilkaset, od pojedynczych figurek, po dioramy i wspaniałe armie.

Warto zwrócić uwagę na pokazy mistrzów malowania figurek. W tym roku zaprezentują się znakomite nazwiska: Natalia Oracz, Marco Frisonii i Jarosław Drabek. Na spotkaniach z nimi będzie można zobaczyć jak podchodzić do rożnych technik i zagadnień malarskich.

Dużą częścią festiwalu są też pokazy gier bitewnych, które odbędą się na ponad 24 stołach. To przestrzeń, w której będzie można zagrać w wiele różnych fantastycznych tytułów, m.in: Star Wars, He-Man Masters of the Uniwerse, Bolt Action, World of Tanks, Warhammer, Games of Thrones, Ogniem i mieczem, Argatoria, Infinity. Atrakcją specjalną będzie światowa premiera gry Shutterpoint z uniwersum Gwiezdnych Wojen.

Gościem specjalnym festiwalu będzie jeden z najbardziej znanych na świecie malarzy fantasy, Patrick J. Jones. Będzie można się z nim spotkać podczas panelu dyskusyjnego oraz na dwóch specjalnych prezentacjach. Jedna została przygotowana we współpracy z miesięcznikiem „Nowa Fantastyka”, który jest patronem medialnym festiwalu.

Kolejna nowość na Kontraście to wystawa modeli z klocków Lego, przygotowana przez warszawską grupę Wawlug. Na ponad 20 metrach podestów zaprezentowane zostaną modele, dioramy i indywidualne konstrukcje. Będzie można też obejrzeć jedną z największych polskich dioram z klocków Lego.

Na festiwalu nie zabraknie także akcentu muzycznego, będzie nim występ grupy Weljar, która w niezwykłym widowisku zaprezentuje swój najnowszy repertuar.  Weljar to nowy, ambitny projekt muzyczny, który powstał z zamiłowania do naszej rodzimej kultury i tradycji. Inspirowany wierzeniami Słowian i starymi polskimi mitami.

Na uczestników i zwiedzających czekać będzie wiele atrakcji, w tym konkurs dla malarzy figurkowych i gamingowych, wystawa prac zgłoszonych na konkurs, warsztaty malowania figurek dla dzieci, konkurs malowania figurek na czas (speedpainting). 

Festiwal jest autorską inicjatywą ursynowskiej grupy Miniature Night Painting, Urzędu Dzielnicy Ursynów oraz Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”.

Wszystkie informacje o festiwalu można znaleźć na stronie: kontrastfest.pl

Harmonogram festiwalu:

  • Piątek - 2 czerwca:

godz. 19.00 – prezentacja i panel dyskusyjny z Patrickiem J. Jonesem

  • Sobota - 3 czerwca:

godz. 10.00 – otwarcie festiwalu, start pokazów gier w strefie Gaming, start wystawy modeli z klocków Lego

godz. 13.30 – warsztat Natalia Oracz

godz. 11.00 – 16.00 – speedpainting eliminacje

godz. 16.00-18 – speedpainting półfinały 

godz. 16.00 – 20.00zamknięcie wystawy konkursowej – sędziowanie prac

godz. 19.00 – panel dyskusyjny z gościem specjalnym Patrickiem J. Jonesem oraz prezentacja niespodzianka

godz. 20.30 – koncert Weljar

  • Niedziela - 4 czerwca:

godz. 10.00 – start wystawy konkursowej i pokazów gier w strefie Gaming

godz. 11.00 – prezentacja Marco Frisoni

godz. 12.30 – speedpainting finały

godz. 13.30 – prezentacja Jarosław Camelson Drabek

godz. 16.00 – prezentacja wyników konkursu – ceremonia wręczenia nagród