null

Czy to już koniec... świata? | Festiwal Nowe Oświecenie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Prosta grafika z literami N O i ! odwróconym do góry nogami
Czy to już koniec... świata? | Autor: Festiwal Nowe Oświecenie

Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” zaprasza na pierwszą edycję Festiwalu Nowe Oświecenie, który odbędzie się w dniach 20-23 października. Będą to cztery dni wypełnione interesującymi wydarzeniami oraz spotkaniami z ludźmi nauki, kultury i sztuki. Na pytanie: „Czy to już koniec świata?” poszukamy odpowiedzi m.in. wspólnie z Wiesławem Myśliwskim, Krystyną Jandą czy Joanną Rajkowską.

Festiwal Nowe Oświecenie będzie poświęcony namysłowi nad kondycją współczesności, kierunkami rozwoju świata, wyzwaniami i zagrożeniami stojącymi przed ludźmi oraz ideami kształtującymi rzeczywistość. Tytuł festiwalu z jednej strony nawiązuje do osiągnięć Oświecenia, na których ufundowana jest nowoczesność. Z drugiej, słowo „Nowe”, wskazuje orientację na przyszłość i akcentuje konieczność obrony osiągnięć racjonalizmu. Paradygmat oświeceniowy bywa dziś podważany, popularność zyskują ruchy i poglądy negujące osiągnięcia nauki. Festiwal jest odpowiedzią na te zagrożenia, okazją do prezentacji zdroworozsądkowego i naukowego punktu widzenia.

Epoka przełomu i cywilizacyjnej transformacji domaga się porządkującej refleksji. Festiwal Nowe Oświecenie będzie odpowiedzią na tę potrzebę. Wierzymy, że okaże się wydarzeniem ważnym w skali całej Warszawy i liczącym się w kalendarzu podobnych inicjatyw w kraju. Tematem przewodnim pierwszej edycji festiwalu będzie pytanie: „Czy to już koniec... świata?”, odnoszące się do nastrojów powodowanych przez widmo katastrofy klimatycznej, pandemię Covid-19 i wojnę w Ukrainie, ale też kres świata, jaki znamy – w obszarze wartości i relacji społecznych. – Krzysztof Czubaszek, dyrektor Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”, pomysłodawca i dyrektor programowy Festiwalu Nowe Oświecenie.

Gośćmi festiwalu będą m.in.: Wiesław Myśliwski, Krystyna Janda, Iwan Wyrypajew, Piotr Cieplak, Filip Springer, Tomasz Terlikowski, Karolina Gruszka, Edwin Bendyk, Jarosław „Bisz” Jaruszewski, ks. Albert Wierzbicki i Maja Popieralska. Nowe Oświecenie to nie tylko dyskusje, ale również koncerty – wystąpią grupa Kwadrofonik z Adamem Strugiem oraz Pablopavo i Ludziki, a także wystawa przygotowana przez Joanną Rajkowską. Najmłodsi uczestnicy festiwalu będą mieli okazję poznać autorów swoich ulubionych książek: Joannę Olech, Michała Rusinka czy Justynę Bednarek.

Festiwal Nowe Oświecenie odbędzie się w dniach 20-23 października 2022 r. w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” przy ul. Indiry Gandhi 9 w Warszawie oraz na kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Wybrane wydarzenia będą streamingowane na kanale youtube Nauka / Science SGGW.

Szczegóły dotyczące Festiwalu oraz pełny program znajdują się na stronie: festiwalnoweoswiecenie.art
Na wszystkie wydarzenia poza koncertami wstęp wolny.

Załączniki: