null

Filmy o ursynowskich wsiach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na pierwszym planie pole, po prawej mężczyzna na rowerze przednim traktor ze sprzętem, w tle las

Dwa krótkometrażowe filmy przedstawiające historię wsi Ursynowa dostępne są już na kanale YouTube dzielnicy Ursynów. Powstały w 2022 roku, w związku z 45-leciem dzielnicy. „Wsie Ursynowa. Introspekcje” oraz „Wsie Ursynowa II. Nostalgicznie” powstały we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym. Ich premiery odbyły się w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”.

To obrazy przywołujące nieznaną szerzej wiejską przeszłość Ursynowa. Opowiadają o niej mieszkańcy m.in. Dąbrówki, Starego Imielina, Jeziorek, Grabowa, Kabat, Krasnowoli, Moczydła, Pyr, Służewia, Wolicy, Wyczółek. Jest to też opowieść, czasami nostalgiczna, o ich historii, o pracy na roli, nierozerwalnym wielopokoleniowym związku z miejscem, o dziedzictwie, które zanurzone w wiejskiej przeszłości wkroczyło w miejską rzeczywistość, z którą tworzy udany mariaż.

- Bardzo zależało mi na tym, aby w przystępny sposób przedstawić bardzo ciekawą historię Ursynowa. Historię ludzi, którzy jeszcze pamiętają czasy kiedy nie było dzielnicy, miejsc, które są dla nas wspaniałym świadectwem, czy zwyczajów, które w niektórych rodzinach przetrwały – mówi burmistrz Ursynowa, Robert Kempa. – Premiery i pokazy tych filmów były wzruszające i cieszyły się ogromną popularnością. Dlatego już trwają zaawansowane rozmowy z Państwowym Muzeum Etnograficznym o kontynuacji projektu i produkcji trzeciej części – zdradza burmistrz. 

Dziękujemy wszystkim za współpracę i zachęcamy do obejrzenia filmów na kanale YouTube.

„Wsie Ursynowa. Introspekcje”
reżyseria: Felix Mamczur
zdjęcia: Marek Grabowski
autor projektu: Małgorzata Jaszczołt
produkcja: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie na zlecenie Urzędu Dzielnicy Ursynów,

„Wsie Ursynowa II. Nostalgicznie”
reżyseria: Aleksandra Szczyrek
zdjęcia: Radosław Moszczak
autor projektu: Małgorzata Jaszczołt
produkcja: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie na zlecenie Urzędu Dzielnicy Ursynów,