
Ursynoteka zapraszana na cykl: Gramy "Literatura i dźwięk".
Lipiec
- 18 lipca (wtorek) godz. 10.30
„Kogutek i zaczarowany kubek” - na podstawie autorskiej, zrymowanej wersji Katarzyny Żytomirskiej
Stara, polska baśń ludowa, której bohaterem jest rozśpiewany i uparty Kogutek. Zwierzę nie byle jakie, bo od pradawnych czasów mające moc przywoływania światła pośród ciemności. Nasz bohater bywa niepokorny, czasem wręcz zadziorny. Nie pozwala na niesprawiedliwość, a jego upór i hart ducha sprawiają, że nawet wrogowie zaczynają traktować go z szacunkiem. Nasz mały bohater będzie potrzebował Waszej, dzieci, pomocy! Ku ku ryku!!!
Występują:
Katarzyna Żytomirska - opowieść, śpiew, Piotr Pardela – lutnia.
- 27 lipca (czwartek) godz. 10.30
„Księga Życia"
Historia ukazana w przedstawieniu opowiada o przemianach następujących w przyrodzie oraz o naszym z nią połączeniu. Głównym rekwizytem jest tytułowa wielka księga, ręcznie wyszywana, której każda karta prezentuje inną porę roku. W spektaklu używamy śpiewu, gry na instrumentach, tańca oraz narracji jako środków wyrazu. Pojawiają się także momenty odwołujące do sensorycznych doznań widzów, wynikających ze spotkania z naturą. Spektakl poprzedzają krótkie warsztaty – dzieci uczą się fragmentów piosenek użytych w spektaklu, wykonują mini etiudy ruchowe. Po spektaklu oglądają z bliska Księgę Życia, zawierającą sekrety np. w postaci ukrytych nasion, a przy okazji rozmawiamy o naturze.
Występują:
Katarzyna Markowska – ruch
Katarzyna Żytomirska – narracja i śpiew
Katarzyna Krasuska – gra na instrumentach
Sierpień
- 3 sierpnia (czwartek) godz.10.30
"Opowieści Starego Kredensu"
Profesor Hilary Szczebrzeszyński wraz z asystentką panią Anią opowiada legendę o Złotej Kaczce oraz bajkę o Grzecznym Rycerzu, który dobrocią pokonał smoka. Lalki stworzone z kuchennych przedmiotów, mieszkające w starym kredensie, nie mogą doczekać się wejścia na scenę. Stolnica staje się stolicą bajkowego królestwa, gdzie rządzi król Wałek Pierwszy, a w pobliskiej pieczarze hałasuje smok stworzony z tłuczka, drewnianych łyżek
i foremek do ciasta. Chlebowa Kromka ożywa i nuci pieśń o Złotej Kaczce pływającej po podziemnym stawie, kuchenny ręcznik po zawiązaniu supełków zamienia się w lalkę biednego Jasia marzącego o legendarnym bogactwie.
Występują:
Małgorzata Linkiewicz/ Ewa Gajewska – Jasińska, Mariusz Orzełek.
Muzyka: Agnieszka Glińska
- 10 sierpnia (czwartek) godz.10.30
"Kraina Szczęśliwości" -baśń na cymbały, fujarki pasterskie, bęben baraban i akordeon
Autorska baśń muzyczna, w którą wplecione zostały motywy bajki śląskiej.
Opowiada historię Pasterza i jego żony Cyganki, którzy żyją spokojnie wypasając owce i muzykując. Odwiedzają ich mieszkające w sąsiednim lesie zwierzęta – Wiewiórka, muzykalny Wilk, wreszcie na górę wdrapuje się zazdrosny Król. Zadaje pasterzowi trzy zagadki, od których odgadnięcia zależeć będzie jego los. Bohaterowie będą potrzebować pomocy dzieci zarówno w chwilach trudnych, jak i do wspólnego, radosnego świętowania. Bajka interaktywna, przepleciona zabawami.
Występują: Katarzyna Żytomirska – opowieść, śpiew, Piotr Pardela – śpiew, cytra, gitara i akordeon.
- 17 sierpnia (czwartek) godz.10.30
"Magiczny pierścień"
Baśń malarsko - muzyczna ze zbiorów Oskara Kolberga, której bohaterem jest chłopiec o wrażliwym na cierpienie zwierząt sercu. Baśń z obrazami Marii Żytomirskiej w formie teatru kamishibai z muzyką cytry, gitary i akordeonu. Spektakl przepleciony piosenką dobrą na wędrówkę, śpiewaną razem z dziećmi.
Występują: Katarzyna Żytomirska – opowieść, śpiew, Piotr Pardela – śpiew, cytra, gitara i akordeon.