null

Hackathon "Data for City" wystartował!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
na pierwszym planie widać scenę i siedzących dówch męzczyc i w środku kobieta siedzą przy stolikach na których jest woda i szklanka, za nimi widać ekran z prelegentami są to mężczyźni
Hackathon "Data for City"

To już druga edycja tego wydarzenia! Data for City” - Hackathon Otwartych Danych w Dzielnicy Ursynów rozpoczął się 9 listopada w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” debatą na temat zrównoważonego rozwoju miast. Do 12 grudnia zaplanowaliśmy spotkania dla uczniów szkół podstawowych oraz średnich (pierwsze już dzisiaj, 14 listopada), a także spotkanie dla mieszkańców. Trwa również rekrutacja zespołów - przewidziano 3 konkursy, w których pula nagród wynosi 30.000 zł.

Debata otwierająca 

- Za nami debata dotycząca technologii wspierającej zrównoważony rozwój miast. Cieszę się, że samorządowcy z całej Polski oraz przedstawiciele firm technologicznych, posiadających ogromny potencjał, mogli rozmawiać o przyszłości miast właśnie na Ursynowie. Kolejne tygodnie to czas, który przeznaczymy na spotkania z młodzieżą. To z myślą o nich i dla nich patrzymy na możliwości zmian miast w kolejnych dekadach - mówi zastępca burmistrza Ursynowa, Bartosz Dominiak.

- Zwracamy uwagę na kluczowe elementy zrównoważonego miasta, w szczególności na aspekty związane z technologią. Tylko dzięki zaangażowaniu młodzieży jesteśmy w stanie osiągnąć długoterminowy sukces stworzenia inteligentnych, przyjaznych miast. To młode pokolenie docelowo przejmie stery, czyli tym bardziej powinniśmy skupić się na wyposażeniu ich w niezbędne narzędzia i kompetencje. Inicjatywa „Data for City” jest tego najlepszym przykładem – dodaje dr Sebastian Grabowski, Prezes Fundacji ArchitectsPL, twórca kanału Miasto-Miasto.

Uczestnicy debaty otwierającej wydarzenie zostali podzieleni na dwa zespoły: Samorządy i Technologie. W zespole samorządowców znaleźli się: Jacek Brzezinka (członek Zarządu Górnośląsko Zagłębiowskiej Metropolii), Maciej Glamowski (prezydent Grudziądza), Marcin Jakubowski (burmistrz Mińska Mazowieckiego), Władysław Kondratowicz (dyrektor Administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego) oraz Piotr Siniakowicz (burmistrz Siemiatycz). Zespół dostawców technologii reprezentowali: Katarzyna Wszoła (dyrektor Innowacji, Veolia), Andrzej Dulka (prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji), Sebastian Drzewiecki (prezes SoftServe), Przemysław Zakrzewski (dyrektor Centrum Rozwoju, ABB) oraz dr Sebastian Grabowski (ekspert IoT, Smart City, założyciel kanału Miasto-Miasto).

Kolejne działania w ramach „Data for City”

Inicjatywa, której organizatorem jest Urząd Dzielnicy Ursynów wraz z Fundacją ArchitectsPL ma na celu pobudzenie przedsiębiorczego oraz innowacyjnego myślenia wśród mieszańców dzielnicy/miasta, zachęcenie do współtworzenia rozwiązań, a także budowanie pozytywnego wizerunku miasta jako miejsca otwartego na nowe technologie i nieszablonowe rozwiązania. Dodatkowo ma za zadanie zachęcenie młodego pokolenia – uczniów szkół podstawowych, średnich i wyższych – do angażowania się w życie miasta, do współtworzenia rozwiązań, które sprawią, że miasta będą bardziej przyjazne.

W ramach wydarzenia zaplanowano także spotkania dla mieszkańców, w celu krzewienia wiedzy z zakresu nowych technologii, tworzenia gier i aplikacji moblinych, Smart City, czy zrównoważonego rozwoju miast:

  • 14.11.2023 r. – spotkanie z uczniami szkół podstawowych – aula Urzędu Dzielnicy Ursynów
  • 16.11.2023 r. – spotkanie z uczniami Liceum Ogólnokształcącego nr 166
  • 17.11.2023 r. – spotkanie z uczniami Liceum Ogólnokształcącego nr 63
  • 23.11.2023 r. – spotkanie z uczniami Liceum Ogólnokształcącego nr 70
  • 29.11.2023 r. – spotkanie z mieszkańcami – Jak technologie zmieniają nasze miasta – UrsynLab
  • 07.12.2023 – spotkanie z uczniami Liceum Ogólnokształcącego nr 15

Dodatkowo w czasie trwania Hackathon „Data for City” jest możliwość uczestniczenia w konkursach, w których pula nagród wynosi 30.000 zł.

Konkurs 1 - Stworzenie aplikacji w oparciu o otwarte dane - studenci, mieszkańcy, uczestnicy pełnoletni (nagrody: 10.000 zł, 6.000 zł, 4.000 zł)

Konkurs 2 - Przygotowanie makiety lub prezentacji inteligentnego miasta - uczniowie szkół średnich (nagroda 5.000 zł)

Konkurs 3 - Stworzenie koncepcji innowacyjnego miasta - uczniowie szkół podstawowych (nagroda - 5.000 zł)

Więcej informacji oraz harmonogram wydarzeń dostępne są na stronie internetowej: www.dataforcity.pl

Zachęcamy także do śledzenia profilu UrsynLab - Przedsiębiorczy Ursynów, na którym będą na bieżąco publikowane informacje dotyczące tego wydarzenia.

Duże znaczenie ma zaangażowanie Urzędu m.st. Warszawy, które jest ważnym elementem w rozwoju i modernizacji naszej dzielnicy. Również współpraca przy okazji Hackathonu z takimi partnerami jak Veolia, SoftServe oraz Polsko Japońska Akademia Technik Komputerowych (PJATK) otwiera nowe możliwości i stwarza warunki do tworzenia jeszcze bardziej zaawansowanych i efektywnych rozwiązań.