null

I Prelekcja

Drukuj otwiera się w nowej karcie

20 lutego 2013 r. w ursynowskim Ratuszu odbył się pierwszy wykład w ramach projektu Wszechnica Dyplomatyczna realizowanego dzięki współpracy Urzędu Dzielnicy z Akademią Finansów i Biznesu Vistula oraz Klubem Ambasadora działającym przy uczelni. Pierwszym prelegentem był dr Zdzisław Rapacki, były Stały Przedstawiciel RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie, który przedstawił swoją opinię nt. „Czy Unia Europejska może się rozpaść?”.

Burmistrz Piotr Guział, po przywitaniu zgromadzonych gości, wyjaśnił w kilku słowach skąd pomysł na zorganizowanie tego przedsięwzięcia : „Jestem synem dyplomaty i wiem, że w dzisiejszych czasach znajomość spraw dziejących się nie tylko na naszym podwórku, ale również na drugim krańcu globu, pozwala lepiej rozumieć procesy polityczne i społeczne, które przecież mają wpływ na życie jednostki. Dlatego też postanowiłem zorganizować dla mieszkańców Ursynowa cykl spotkań z wybitnymi polskimi dyplomatami. Raz w miesiącu w ursynowskim Ratuszu będziemy rozmawiać na wybrany temat z zakresu polityki międzynarodowej. Tematami spotkań będą najbardziej gorące we współczesnym świecie problemy i wyzwania związane z polityką międzynarodową”.

Przewodniczący Klubu Ambasadora Ryszard Fijałkowski, doświadczony polski dyplomata, m.in. były ambasador RP we Francji i były Dyrektor Generalny Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dodał, że „ Żyjemy w czasach powszechnej globalizacji i rosnącej zależności wszystkich od wszystkich. Międzynarodowa wymiana handlowa, naukowa, kulturalna, sportowa, turystyczna itd. dotyczy właściwie większości obywateli w poszczególnych krajach na całym świecie. Klasyczna dyplomacja przestaje być sztuką tajemną dla wybranych i przekształca się w dyplomację publiczną. To co się dzieje na świecie i u sąsiadów dotyka bezpośrednio lub pośrednio każdego z nas”.

Czy źródła i idee narodzin UE już się przeżyły? Jak globalizacja wpływa na procesy integracyjne? Czy kryzys strefy euro może zagrozić UE? Czy UE przetrwa, zmniejszy się czy powiększy? Na takie pytania starał się odpowiedzieć dr Zdzisław Rapacki. W swojej prezentacji przedstawił obecną kondycję Unii Europejskiej, a także przyszłość państw skupionych w europejskiej wspólnocie, która, według niego, przetrwa kryzys, a jej rozpad byłby nieopłacalny dla państw członkowskich. Poruszył również kwestię polską, próbując przewidzieć, kiedy Polska dogoni najbogatsze państwa UE (obecnie Polska zajmuje 44. miejsce wśród państw świata pod względem PKB na mieszkańca - dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego 2011 w USD). Na sali rozgorzała dyskusja na temat tego, czy i kiedy do Unii przystąpi Turcja. Nie zabrakło również głosów dotyczących nowego, najniższego w historii, unijnego budżetu na lata 2014-2020, którego największym beneficjentem jest Polska.

Na kolejny wykład Wszechnicy Dyplomatycznej zapraszamy 20 marca br. (środa), o godz. 17:30 (wstęp wolny). Jego temat i nazwisko prelegenta zaprezentujemy wkrótce na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy.

Zobacz galerię (24 zdjęć)