null

II Puchar Polski Juniorów Młodszych

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W sobotę 23 października został rozegrany w Gdańskiej Szkole Szermierki II Puchar Polski Juniorów Młodszych we florecie zorganizowany przez Polski Związek Szermierczy. Kategoria Junior Młodszy (Kadet) to kategoria do lat 17, w której wystartowało 76 najlepszych zawodniczek i 82 najlepszych zawodników z całego kraju, w tym 7 zawodniczek i 2 zawodników Klubu Sportowego d’Artagnan-Ursynów. 

Pierwsza faza turnieju to faza grupowa, w której zawodnicy tej kategorii wiekowej walczą do pięciu trafień lub 3 minuty (co wydarzy się szybciej). Grupy są z reguły 6-7 osobowe, w których każdy walczy z każdym. Po fazie grupowej zawodniczka KS d’Artagnan-Ursynów i członkini kadry narodowej Natasza Kuś rozstawiła się z numerem 1, wygrywając wszystkie walki w grupach, zadając 30 trafień, a tracąc jedynie 5. Kolejne bardzo dobre miejsca po fazie grupowej zajęły Zofia Płaza (7), Małgorzata Płaza (9), Wiktoria Sorbian (21), Lena Komarnicka (28), Zofia Mikulicka (50) oraz debiutująca w Pucharze Kadetów Hanna Czarnecka (68). Chłopcy zajęli miejsca odpowiednio: Franciszek Lewandowski (19) i Jan Gajc (36). Kolejna faza turnieju to faza pucharowa (eliminacje bezpośrednie), gdzie walczy się do 15 trafień i maksymalnie 3 rundy po 3 minuty każda. Wygrany przechodzi dalej, przegrany odpada. Faza pucharowa była popisem dwóch zawodniczek KS d’Artagnan_Ursynów. Natasza Kuś tocząc świetne pojedynki doszła do finału, ostatecznie zajmując 2 miejsce, nieznacznie przegrywając walkę finałową (13:15). Natomiast Małgorzata Płaza pewnie doszła do półfinału zajmując doskonałe 3 miejsce. Pozostałe miejsca zawodniczek klubu to: Zofia Płaza (12), Wiktoria Sorbian (22), Lena Komarnicka (33), Zofia Mikulicka (50) i Hanna Czarnecka (68). Chłopcy zajęli ostatecznie miejsca: Franciszek Lewandowski (21), Jan Gajc (39).

W przypadku dziewcząt był to już czwarty start od września tego roku, a dla chłopców trzeci. Oprócz I Pucharu Polski Juniorów Młodszych i I Pucharu Polski Juniorów, dziewczęta dodatkowo wystartowały 2 i 3 października w Pucharze Europy Kadetów rozgrywanym w słowackim Samorin, zajmując miejsca 12, 36, 37 i 61 na 102 zawodniczki. Był to pierwszy sprawdzian formy i poziomu wyszkolenia na tle czołowych zawodniczek europejskich. Kolejne Puchary Europy Kadetów wyłonią skład kadry narodowej na Mistrzostwa Europy i Świata Kadetów, w której nie powinno zabraknąć KS d’Artagnan-Ursynów. 

Zobacz galerię (2 zdjęć)