Na temat drugiego mocarstwa na świecie pod względem gospodarczym opowiadali 17 kwietnia 2013 r. w ursynowskim Ratuszu dwaj eksperci, praktycy, byli ambasadorowie RP w Pekinie – Ksawery Burski oraz Krzysztof Szumski. „Czy Chiny zdobędą świat?”- tak zatytułowana była już trzecia prelekcja odbywająca się w ramach Wszechnicy Dyplomatycznej na Ursynowie.
Ambasador Ksawery Burski przedstawił słuchaczom historię państwa chińskiego od czasów Mao Tse-tunga i zapoczątkowany 30 lat temu największy w dziejach świata rozkwit gospodarczy. – Trzydzieści lat temu Chiny rozpoczęły budowanie gospodarki wolnorynkowej i przechodzenie z sektora państwowego na prywatny. W efekcie w 1984 roku były samowystarczalne – zobrazował skalę zmian ambasador Burski. Chiny są dzisiaj drugim mocarstwem gospodarczym świata po Stanach Zjednoczonych, największych producentem i eksporterem, nazywanym „fabryką świata”. – Chiny mają dzisiaj wszystkie gałęzie gospodarki, choć niektóre są na niższym poziomie. Do rozwoju gospodarczego przyczyniła się również tzw. tania siła robocza. Chiny zamieszkuje ok. 250 mln chłoporobotników, których rewolucja przyciągnęła do dużych ośrodków miejskich. Dziś wszystkie bogate kraje inwestują w Chinach – podkreślił ambasador Burski. Oprócz rozwiniętej gospodarki Chiny posiadają również doskonałe zaplecze naukowe. Państwo zachęca młodych wykształconych absolwentów zachodnich uczelni do udziału w think tankach, w których wypracowywane są najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Problemami dzisiejszych Chin, według ambasadora Burskiego, są przede wszystkim rozwarstwienie społeczne i wyraźna marginalizacja społeczeństwa. Gwałtowny rozwój spowodował ogromne zanieczyszczenie środowiska, które grozi katastrofą ekologiczną. Zjawiskiem, które występuje w Chinach na dużą skalę jest korupcja, do której przyczynia się obowiązujący ustrój polityczny. - Fundamentalnym interesem Chin w polityce zagranicznej jest utrzymanie istniejącego ustroju i utrzymanie suwerenności terytorialnej – kontynuował ambasador Szumski. Według niego Azja jest jednym z biegunów świata, a Chińczycy mają pozytywne podejście do globalizacji, która, jak pokazała historia, przyniosła im wiele korzyści. – Z Chinami trzeba się liczyć, ich wpływy są szerokie. Z pewnością będą dążyć do tego, aby umocnić swoją pozycję w Azji, a ich wpływ arenie międzynarodowej będzie uzależniony od stosunków ze Stanami Zjednoczonymi – skonstatował ambasador Szumski.* * *
Ksawery Burski – od 1961 r. związany z dyplomacją polska, wykładowca, doradca w MSZ. W latach 2000 – 2004 ambasador w Chińskiej Republice Ludowej.
Krzysztof Szumski – dyplomata, ekspert polityki międzynarodowej w Azji, ambasador RP w Chińskiej Republice Ludowej w latach 2005 – 2009.* * *
Kolejne spotkanie w ramach Wszechnicy Dyplomatycznej odbędzie się 22 maja (środa) o godz. 17.30. Szczegółów prosimy szukać na stronie www.ursynow.pl.