ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Zasiłek pielęgnacyjny PRZYSŁUGUJE (niezależnie od wysokości dochodów):
- niepełnosprawnemu dziecku,
- osobie w wieku powyżej 16 roku życia ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
- osobie, która ukończyła 75 lat (jeżeli nie jest uprawniona do dodatku pielęgnacyjnego przysługującego w związku z pobieraniem świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS),
- osobie powyżej 16 roku życia, legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności pod warunkiem, że niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
- osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,
- osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego w ZUS,
- jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
- dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o zasiłek pielęgnacyjny,
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (jeżeli wniosek składa rodzic w imieniu nieletniego dziecka),
- orzeczenie o niepełnosprawności (w przypadku dziecka do 16 roku życia) albo orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty powstania tej niepełnosprawności (w przypadku osoby powyżej 16 roku życia),
- zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o nie pobieraniu dodatku pielęgnacyjnego,
- upoważnienie pełnoletniej osoby niepełnosprawnej, jeżeli wniosek w jej imieniu składa inna osoba.
Załączniki: