null

IV Prelekcja

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Arabista, absolwent Uniwersytetu Bagdadzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, były ambasador RP w Kuwejcie (1994-200) i Egipcie (2004-2008) – Jan Natkański, 22 maja 2013  r. był  gościem w ursynowskim Ratuszu w ramach IV prelekcji Wszechnicy Dyplomatycznej na Ursynowie.

W gronie słuchaczy ambasador starał się odpowiedzieć na pytanie „Jaka będzie demokracja po wiośnie arabskiej?” Wiosna Arabska, czyli masowe protesty społeczne i konflikty zbrojne w krajach arabskich rozpoczęły się pod koniec 2010 roku. – Każdy z krajów arabskich ma odmienną historię, dlatego w każdym z nich proces stabilizacji i demokratyzacji przebiega inaczej – rozpoczął ambasador. – Wspólnym mianownikiem rewolucji były na pewno wieloletnie rządy autokratyczne: Ben Ali w Tunezji, Mubarak w Egipcie, prezydent Jemenu Ali Abdullah Salih czy Kaddafi w Libii. Również sytuacja ekonomiczna, przede wszystkim wysokie bezrobocie wśród młodych ludzi przyczyniły się wybuchu zamieszek. Dyplomata przedstawił przebieg obalania autokratycznych reżimów, próby tłumienia rewolucji przez władze, a w końcu formowanie się nowych ruchów politycznych w poszczególnych krajach. – Motorem rewolucji byli młodzi ludzie, jednak nie umieli „robić polityki”, nie mieli przywódcy, który by ich poprowadził. W rezultacie ten ogromny potencjał gdzieś się rozproszył, a najważniejszym zadaniem po przewrocie, we wszystkich krajach, była stabilizacja i uporządkowanie sytuacji społecznej – zaznaczył ambasador. Zagrożeniem dla formowania się demokracji były i nadal są różne grupy wpływów, w tym przeciwni zachodniemu ustrojowi Salafici. - O wpływy walczą również Ci, którzy w wyniku przewrotu stracili posady. Tak jest w Tunezji, gdzie utworzył się ruch nazywany „Apelem Tunezyjskim”. 

Jan Natkański główny problem w formowaniu demokracji i tworzeniu nowego prawa upatruje w braku kompetentnych ludzi. W wielu przypadkach występował problem z odpowiednimi kandydatami na prezydentów, którzy nie mieliby powiązań z obalonym reżimem. – Kraje arabskie na pewno długo będą poszukiwać demokratycznych rozwiązań. Kształtowanie nowej demokracji, w takim kształcie jak pojmują ją państwa Starego Kontynentu, może potrwać nawet kilkadziesiąt lat – zakończył.

Wszechnica Dyplomatyczna to cykl comiesięcznych prelekcji na tematy związane z polityką międzynarodową, organizowany we współpracy Urzędu Dzielnicy Ursynów z Akademią Finansów i Biznesu Vistula oraz Klubem Ambasadora działającym przy tej uczelni.

Zapraszamy na kolejną prelekcję, która odbędzie się 19 czerwca.

Zobacz galerię (16 zdjęć)