Już w sobotę Noc Muzeów na Ursynowie

Noc Muzeów 2022

Urząd Dzielnicy Ursynów 14 maja (najbliższa sobota) zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w Nocy Muzeów. Będzie to już dziewiąta odsłona tej akcji w naszej dzielnicy, a osiemnasta w Warszawie. Tego dnia na ursynowian czeka, jak zwykle, sporo atrakcji. Będą to wycieczki po dzielnicy, bicie monety okolicznościowej związanej z obchodami 45-lecia Ursynowa i pokazy filmów o Ursynowie. Zaprosimy też do gabinetu burmistrza Ursynowa Roberta Kempy, a przed urzędem będzie można obejrzeć 2 wystawy.

Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

Jako pierwsi wyruszą chętni na piesze wycieczki. Pierwsza o godz. 16.00 sprzed kościoła św. Katarzyny (ul. Fosa 17). Druga specjalnie zorganizowana dla naszych gości z Ukrainy (w języku ukraińskim/українською мовою) ze skrzyżowania ul. Surowieckiego i al. KEN. O 16.00 ruszą także rowerzyści sprzed kościoła pw. bł. Władysława z Gielniowa (ul. Przy Bażantarni 3), a o 18. 30 piesi ze skrzyżowania ul. Surowieckiego i al. KEN.

O godz. 18.00 przed urzędem rozpoczną się pokazy filmów o Ursynowie (potrwają do godz. 22.00). Wśród nich będzie film wyprodukowany we współpracy z Muzeum Etnograficznym „Wsie Ursynowa. Introspekcje”. To opowieść o naszej ursynowskiej historii, o wsiach które były i nadal są na Ursynowie, wspomnienia naszych sąsiadów, którzy pamiętają, jak zaczęły przeobrażać się w miasto. Dwa pozostałe to “Dwa wyjątkowe spojrzenia na Ursynów” – Waldemara Przerwy, jednego z pierwszych mieszkańców Ursynowa (z ul. Puszczyka) i mistrza olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego, który sprowadził się tu niedawno.

W godz. 18.00 - 21.00 odbędzie się bicie monety okolicznościowej. Będzie można także obejrzeć dwie wystawy. Jedna o Marii Konopnickiej, którą Sejm RP, doceniając jej literacki dorobek oraz jej wkład w działalność patriotyczną, ustanowił  bohaterką roku 2022, a druga to Historia Ursynowa w obiektywie.

W godz. 19.00 - 23.00 po raz dziewiąty burmistrz Ursynowa udostępni swój gabinet, w którym będzie można zrobić sobie zdjęcie, np. w jego fotelu.

Inicjatorem przedsięwzięcia Noc Muzeów był Berlin w 1997 roku, obecnie odbywa się w ponad 120 miastach Europy.

plakat Noc Muzeów 2022