null

Koncerty z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
na pierwszym planie widać barwy ukraińskie niebieskożółte w kształcie serca na białym tle

​​​​​​​To będzie wyjątkowe połączenia polskiej i ukraińskiej muzyki. Zapraszamy na koncerty, które odbędą się 24 i 25 sierpnia. Pierwszego dnia, w czwartek, na urzędowym parkingu zagrają zespoły Enej i Luiku. Wstęp na te koncerty jest bezpłatny. W piątek w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów zagra zespół Dagadana. Na to wydarzenie obowiązuje rejestracja.

Enej i Luiku

Dzień Niepodległości Ukrainy przypada 24 sierpnia. I właśnie tego dnia zapraszamy na koncert ukraińskiego zespołu Luiku oraz polskiego zespołu Enej, którego niektórzy członkowie mają korzenie ukraińskie.

W taki sposób chcemy już drugi raz oddać hołd wszystkim tym, którzy walczą za naszą wschodnią granicą o wolność. Nie zapominamy także o przyjaciołach Ukraińcach, którzy mieszkają na Ursynowie i w Warszawie.

Wydarzenie odbędzie się na parkingu Urzędu Dzielnicy Ursynów. Start imprezy zaplanowany jest na godzinę 18.30. Zespół Luiku zagra o godz. 19.00, a Enej o godz. 20.00. Podczas koncertów będzie można odwiedzić także strefę gastronomiczną.

UWAGA! W związku z organizacją tego wydarzenia parking przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów będzie zamknięty od środy, 23 sierpnia, od godz. 17.00 do czwartku, 24 sierpnia, do godz. 24.00.

Enej to polski zespół rockowo – folkowy, założony w 2002 roku w Olsztynie, przez braci Piotra i Pawła Sołoducha oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa (obecnego managera zespołu). Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera „Eneidy” Iwana Kotlarewskiego – Eneja, wesołego kozaka podróżującego po świecie. Grupa to mieszanka różnorodna kulturowo, co ma swe źródło w pochodzeniu członków zespołu – rodzina braci Sołoducha ma korzenie ukraińskie, Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie, a pozostali członkowie zespołu to Polacy.

Luiku to zespół z Ukrainy i jedyny w swoim rodzaju skład, którego muzyka to gorący bałkańsko-cygańsko-ukraiński dance. Utwory utkane z dźwięków akordeonu, instrumentów dętych i perkusji z miejsca porywają do tańca i zabawy. Szalona fuzja dźwięków, w której przeplatają się melodie ukraińskie, bałkańskie, tureckie, węgierskie i polskie, tworzy niepowtarzalny styl, który przez lidera zespołu określany jest jako transkarpatia. 

Dagadana

W piątek, 25 sierpnia, o godz. 19.00 zapraszamy z kolei na koncert „Nuty do wolności” polsko – ukraińskiego zespołu Dagadana. Koncert odbędzie się w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów (ul. Kajakowa 12b).

Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc. Będzie można to zrobić od 10 sierpnia, w DOK Ursynów lub pod nr tel.: 22 125 56 02. W ramach ustawy o dostępności, osoby ze szczególnymi potrzebami chcące wziąć udział w wydarzeniu prosimy o kontakt pod tym samym numerem telefonu do 21 sierpnia 2023 r.

Dagadana już od ponad 15 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. W swojej twórczości sięga po mądrości przodków zamknięte w opowieściach słyszanych w pieśniach obrzędowych. Oprócz jazzowego instrumentarium, na scenie pojawiają się również syntezatory, którym bliżej do muzyki elektronicznej. Najważniejszym elementem brzmienia są jednak wokale, które zarówno pokazują piękno ludowego białego głosu, jak i wędrują w stronę improwizacji czy przetwarzania przez samplery i kontrolery dj-skie. Zespół w 2008 roku założyły Daga (Polka) i Dana (Ukrainka). 

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.