null

Krzysztof Kamil Baczyński – wystawa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na pierwszym planie wystawa o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, w tle zielone drzewa, pogodny dzień.
Autor: UD Ursynów

W ramach obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Urząd Dzielnicy Ursynów przygotował plenerową wystawę poświęconą życiu i twórczości legendarnego poety pokolenia Kolumbów. Można ją obejrzeć przy wejściu do urzędu, od strony al. KEN. 

Sto lat temu, 22 stycznia 1921 roku, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński – jeden z najwybitniejszych polskich poetów, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Młody poeta pozostawił po sobie bogatą spuściznę składającą się z ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i ok. 20 opowiadań, w których zawarł tragizm swojego pokolenia oraz miłość do kraju, matki i ukochanej żony Barbary. W czasie II Wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. Jako żołnierz AK służył w batalionie „Zośka”, a następnie w batalionie „Parasol”, gdzie objął funkcję zastępcy dowódcy plutonu. Zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku.

„Krzysztof Kamil Baczyński zostaje w pamięci i w swojej twórczości człowiekiem młodym… Można powiedzieć, że umarli zawsze pozostają młodzi” – powiedział o poecie Zbigniew Wasilewski, kolega z konspiracyjnego wydziału polonistyki, przyjaciel i badacz jego biografii, autor książki „Legenda Baczyńskiego”.

Wystawa sfinansowana została ze środków Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy.