Wydarzenie

null

Łąki kwietne w wielkim mieście

Drukuj otwiera się w nowej karcie
21.04.2023 08:00 - 21.04.2023 16:00
Urząd Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61, 02-777 Warszawa
Łąka kwietna
Autor: Fundacja Łąka

Zapraszamy do zasiania z nami łąki kwietnej! Darmowe pakiety nasion będzie można odpierać w Urzędzie Dzielnicy Ursynów oraz Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów. Jedna osoba może otrzymać do 2 torebek nasion. Jest to ilość wystarczająca na założenie łąki na powierzchni ok. 10 m2. Liczba torebek z nasionami jest ograniczona.

Nasiona wydawane będą przy okazji:

  • Światowego Dnia Dzikiej Przyrody - 3 marca 2023 r.,
  • Dnia Wiosny - 21 marca 2023 r.,
  • Dnia Chwastów - 28 marca 2023 r.,
  • Dnia Ziemi - 22 kwietnia 2023 r. (wydawanie w piątek, 21 kwietnia)

Można będzie je odbierać w:

  • Urzędzie Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61) – w godzinach pracy urzędu
  • Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów (ul. Kajakowa 12b) – w godzinach pracy DOK-u

Jak wysiać łąkę kwietną

Nasiona najlepiej wysiać jeszcze w tym roku – wczesną wiosną lub wczesną jesienią. Zanim zaczniesz zakładać łąkę zamiast istniejącego trawnika przyjrzyj się rosnącym tam roślinom. Możliwe, że na terenie, na którym planowałeś/aś założenie łąki kwietnej rośnie już duża ilość różnych gatunków i nie warto akurat w tym miejscu burzyć już dobrze funkcjonującego ekosystemu. Sprawdź czy nie są to gatunki inwazyjne, których z pewnością warto pozbyć się z terenu. W rozpoznaniu gatunków roślin mogą Ci pomóc książki do oznaczania gatunków roślin łąkowych, czy też aplikacje do rozpoznawania roślin.

Szczegółowe informacje znajdziesz także na stronach internetowych: lukaszluczaj.pl(otwiera się w nowej karcie) lub laka.org.pl(otwiera się w nowej karcie)

Dlaczego warto mieć łąkę kwietną

Łąki kwietne pomagają zmniejszać negatywne skutki zmian klimatycznych, ponieważ zwiększają retencję wody opadowej na danym terenie (co jest istotne również dla utrzymania drzew i krzewów). Rzadko koszone tereny z roślinami łąkowymi utrzymują wilgoć, przez co znacznie obniżają temperaturę otoczenia. Zwiększając powierzchnię łąk kwietnych zmniejszamy ryzyko podtopień lokalnych. Pamiętajmy, że Polska jest krajem o ogromnym deficycie wody i jest jednym z najuboższych w wodę krajów w Europie. Regularnie koszone trawniki, aby pozostać pięknie zielone muszą pochłonąć ogromne ilości wody, także łąki kwietne są rozwiązaniem zarówno ekologicznym, jak również i ekonomicznie uzasadnionym.  

Łąki kwietne sprzyjają także bioróżnorodności, np. dają bazę pokarmową dla ptaków, w postaci nasion traw oraz owadów bytujących w trawach. Warto pamiętać, że ptaki, owady, pająki zamieszkujące trawy są również wrogami naturalnymi kleszczy.

Poza tym dzięki dużej różnorodności barw i form, łąki kwietne są pięknym urozmaiceniem krajobrazowym, są również dobrymi roślinami antysmogowymi.

Poniżej przedstawiamy składy mieszanek 2 rodzajów łąki kwietnej, składających się wyłącznie z rodzimych gatunków roślin – przeznaczonej na gleby wilgotne i urodzajne oraz na gleby suche i przeciętne.

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.