Wydarzenie

null

„Litery, logotypy i inne znaki” - warsztaty designu dla młodzieży licealnej i dorosłych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
26.02.2023 10:00 - 26.02.2023 15:00
Ursynoteka, Barwna 8, 02-780 Warszawa

Zapraszamy początkujących i zaawansowanych miłośników designu. Każdy warsztat stanowi odrębną całość. Uczestnik, który weźmie udział we wszystkich trzech, połączy umiejętności zdobywane na kolejnych spotkaniach. Dyplomy i designerskie upominki dla uczestników pełnego cyklu 3 warsztatów.

24 lutego (piątek) godz. 14.00 –19.00 (w tym 30 min przerwy).

Warsztaty pt. „Od litery do logo – jak zaprojektować ciekawy znak graficzny?” – prowadzi Hans Lijklema

Prowadzący wyjaśni, czym różnią się od siebie kaligrafia, liternictwo i typografia. Każdy stworzy własny znak graficzny na podstawie kształtów liter i przekona się, na czym polega od kuchni praca nad logo. Uczestnicy zaczną od pomysłu i szkiców, a następnie dopracują znak, żeby powielić go w technice szablonu. Podczas spotkania zajrzymy do portfolio znanych pracowni projektowych i niezależnych projektantów. Warsztaty rozszerzą wiedzę o typografii i znakach graficznych oraz pozwolą spojrzeć inaczej na logotypy obecne w naszym codziennym życiu.

25 lutego (sobota) godz. 10.00 – 15.00 (w tym 30 min przerwy).

Warsztaty pt. „Od obrazu do znaku – jak dojść do graficznego skrótu?” – prowadzi Karolina Lijklema

Prześledzimy drogę od bogatego w szczegóły świata przyrody do prostej i czytelnej formy znaku graficznego/piktogramu. Uczestnicy wykonają plakaty, używając w nich prostych form, do których doszli na drodze obserwacji i eliminacji szczegółów. Dowiedzą się, jak graficy projektanci wykonywali swoją pracę, zanim pojawiły się komputery i będzie to źródłem inspiracji do ręcznej pracy nad zadaniami podczas warsztatów. Pokażemy proces dopracowywania znaku oraz zmiany jego skali w zależności od przeznaczenia, np. na duży plakat lub na małą przypinkę, którą każdy uczestnik wykona ze swoim znakiem.

26 lutego (niedziela) godz. 10.00 – 15.00  (w tym 30 min przerwy)

Warsztaty pt. „Od druku do fontu – pierwszy krok do własnego fontu” – prowadzi Hans Lijklema

Uczestnicy warsztatów poznają w skrócie drogę od wynalazku Gutenberga do komputerowych fontów. Będzie pokaz klasycznego druku oparty na metodzie używanej w pierwszych prasach drukarskich. Uczestnicy dowiedzą się, czym charakteryzuje się dobry font. Przedstawimy przykładowe znane i doceniane przez projektantów kroje i źródła, z których można je pozyskać. Podczas warsztatów każdy przekona się, że można stworzyć własny krój pisma, mając do dyspozycji tylko kartkę papieru. Uczestnicy wykonają pierwsze kroki na drodze do własnego kroju pisma i dowiedzą się, jak samodzielnie kontynuować rozpoczętą pracę, aby stworzyć pełny alfabet.

O prowadzących warsztaty: Karolina i Hans Lijklema to holendersko-polski duet autorów i projektantów prowadzących własną pracownię projektowania graficznego. Zajmują się m.in. wizerunkiem firm oraz okładkami do książek i płyt. Stworzyli liczne książki o designie i ilustracji m.in. „Free Font Index ”, „Pictographic Index”, „Design for Music” oraz „Incubator”. Są również pomysłodawcami i twórcami pionierskich książek dziecięcych m.in. dla Sejmu RP, Tramwajów Warszawskich czy warszawskiego ZTM. Swoim doświadczeniem zawodowym dzielą się, prowadząc zajęcia dla studentów uczelni artystycznych oraz dla dzieci i młodzieży na spotkaniach autorskich i warsztatach.

Miejsce: Muzeum Ursynoteka, ul. Barwna 8, Warszawa

Ilość miejsc ograniczona – maks. 20 uczestników

Informacje i zapisy tylko w godzinach otwarcia muzeum – tel. 22 649 07 25

Zwrotne wpisowe 150 zł za cykl 3 warsztatów lub 50 zł za 1 wybrany warsztat, płatne przy zapisie w Muzeum Ursynoteka w godzinach otwarcia muzeum.

Plakat do wydarzenia

 

 

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.