Miasto uruchomi program „Warszawa szczepi”

szczepienia, postać osoby i strzykawka

Stolica uruchomi jeden z największych miejskich programów szczepień masowych w Polsce już 19 kwietnia. W ramach programu powstanie 13 miejskich punktów szczepień masowych. Wzmocnią one działanie blisko 60 punktów szczepień przeciw COVID-19 dotychczas funkcjonujących w miejskich placówkach i przychodniach. Po osiągnięciu pełnej operacyjności miejskich punktów szczepień Warszawa będzie szczepić ponad 80 tysięcy mieszkańców tygodniowo. Największy miejski punkt szczepień masowych powstanie na stadionie warszawskiej Legii. Dwa punkty znajdą się na Ursynowie.

– W zeszłym tygodniu mogliśmy na własne oczy zobaczyć jak działa rządowy program szczepień. Po tym jak miliony Polaków ucieszyło się, że program przyspieszył, okazało się, że to błąd systemu. Zależy nam, aby przyspieszyć szczepienia i pomóc mieszkańcom. Dlatego chcemy jak najszybciej ruszyć z programem „Warszawa szczepi” – tłumaczy Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Warszawa uruchomiła dotychczas blisko 60 punktów szczepień w miejskich placówkach i przychodniach. To niewątpliwy sukces miasta, bo żaden samorząd w Polsce nie przygotował tylu punktów szczepień.

– Ruszamy z programem „Warszawa szczepi”. W ramach programu uruchomimy 13 punktów szczepień masowych. Będą one działały na terenie warszawskich dzielnic: Białołęki, Targówka, Woli, Żoliborza, Ursynowa, Mokotowa, Wilanowa, Wawra, Śródmieścia i Pragi-Północ oraz na trzech stacjach metra. Po osiągnięciu pełnej operacyjności naszych miejskich punktów, w tym punktów szczepień masowych, będziemy mogli szczepić ponad 80 tysięcy osób tygodniowo – przy założeniu, że władze centralne zapewnią nam nieograniczone dostawy szczepionek – informuje Rafał Trzaskowski.

Lokalizacje tych miejsc wybrano tak, aby można tam było łatwo dojechać transportem publicznym. Miasto uruchomi również specjalny adres: zdrowie.um.warszawa.pl/warszawaszczepi, pod którym mieszkańcy będą mogli rejestrować się na szczepienia w punktach szczepień masowych zorganizowanych przez miasto. Co ważne, każdy może wybrać dowolny punkt, niezależnie od tego, gdzie mieszka.

- Centralnym punktem szczepień masowych w stolicy będzie stadion Legii, na którym będziemy szczepić kilka tysięcy osób dziennie. Legia stanęła na wysokości zadania. Dziękuję zarządowi klubu za znakomitą współpracę – dodaje prezydent Trzaskowski.

Jak podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna za ochronę zdrowia, organizacja punktów szczepień masowych w Warszawie to ogromne przedsięwzięcie logistyczne: – Musimy przygotować te miejsca, wyposażyć je w niezbędny sprzęt, ale przede wszystkim potrzebny jest nam personel medyczny do pracy. Mamy na to bardzo mało czasu, ponieważ zgodnie z zapowiedziami rządu już 12 kwietnia będzie można się zapisać na szczepienie do nowo utworzonych punktów, a 19 kwietnia zaczną się same szczepienia.

Warszawa uruchomi również specjalną linię autobusową nr 901, która będzie kursowała na trasie Dworzec Centralny – Stadion Legii Warszawa, gdzie powstanie największy miejski punkt szczepień masowych. Przebieg planowanej linii i przystanków pozwolą obsłużyć pasażerów zarówno z rejonu Dworca Centralnego oraz 1 i 2 linii metra.

Dwa punkty szczepień na Ursynowie

W dzielnicy Ursynów punkty szczepień powstaną w dwóch miejscach:

• W Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”, ul. I. Gandhi 9 (obok Urzędu Dzielnicy Ursynów)
  • W Szkole Podstawowej nr 319, ul. ZWM 10

Nie znamy jeszcze szczegółów powrotu uczniów do szkół, ale z góry przepraszam za niedogodności rodziców dzieci klas 1-6 ze Szkoły Podstawowej nr 319 – mówi burmistrz Ursynowa, Robert Kempa.

Urząd Dzielnicy Ursynów przewiduje, że szczepienia w tej lokalizacji będą się odbywać nie dłużej niż do 31 sierpnia.