null

Mirosław Pawłowski nowym dyrektorem Ursynoteki

Drukuj otwiera się w nowej karcie
przy biurku siedzi uśmiechnięty mężczyzna w czerwonym swetrze z telefonem komórkowym przy uchu

Po 22 latach, ze stanowiskiem dyrektora Biblioteki Publicznej im. Juliana Ursyna Niemcewicza żegna się Anna Wolska. Przechodzi na zasłużoną emeryturę. Jej miejsce zajmie Mirosław Pawłowski, menadżer i animator kultury, od 1995 roku związany z samorządem warszawskim.

Człowiek kultury od wielu lat

Mirosław Pawłowski jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej, na kierunku menadżer kultury oraz Akademii im. Leona Koźmińskiego, na kierunku zarządzanie w administracji.

Pracę w publicznym sektorze kultury rozpoczął w Centrum Edukacyjno-Kulturalnym "Łowicka". Jako kierownik programowy realizował tam autorskie projekty filmowe i teatralne. Był m.in. współtwórcą projektu „Persona”, podczas którego prowadził spotkania z udziałem polskich reżyserów filmowych. Zajmował się także produkcją i promocją niezależnych filmów. Współpracował z Rozgłośnią Harcerską, gdzie był zastępcą kierownika redakcji muzycznej i autorem audycji, podczas których przeprowadził 250 wywiadów z ludźmi kultury.

Następnie pracował w stołecznym Biurze Kultury i Wydziale Kultury dla Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. W 2007 roku został naczelnikiem Wydziału Kultury i Promocji dla Dzielnicy Wilanów, a następnie dla Dzielnicy Śródmieście. Odpowiadał m.in. za nadzór nad bibliotekami w obu dzielnicach. Uczestniczył w przygotowaniu i realizacji wielu wieczorów poezji śpiewanej, a także debat z autorami książek popularno-naukowych i historycznych. Nadzorował tworzenie nowych filii bibliotecznych.

Był także koordynatorem Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej dla Dzielnicy Wilanów oraz Koordynatorem ds. Budżetu Obywatelskiego dla Dzielnicy Śródmieście.

Znawczyni historii Juliana Ursyna Niemcewicza

Biblioteka Publiczna im. Juliana Ursyna Niemcewicza od wielu lat należy do wyróżniających się instytucji kultury w stolicy. Przez ponad 20 lat instytucję tę prowadziła dyrektor Anna Wolska. Pod jej kierownictwem Ursynoteka była wielokrotnie nagradzana. Od 2004 roku liczba placówek bibliotecznych wzrosła ponad dwukrotnie. Poza tym 7 lat temu utworzono „Muzeum Ursynowa”, które gromadzi i digitalizuje wydawnictwa związane z Julianem Ursynem Niemcewiczem, w tym niepublikowane dotychczas rękopisy patrona biblioteki i dzielnicy. 4 lata temu roku utworzono także „Spokotekę”, czyli pierwszą na Mazowszu placówkę z ofertą skierowaną głównie do młodzieży. Za jej kadencji na Ursynowie pojawiły się Biblioboxy oraz Książkomat, które w czasach pandemii pozwoliły na łatwiejszy dostęp do książek.

Pani Anna Wolska dała się poznać jako miłośniczka dzieł Juliana Ursyna Niemcewicza i jego historii. Nie rozstaje się definitywnie z biblioteką. Z jej inicjatywy został powołany Klub Miłośników Niemcewicza przy Ursynotece, który będzie prowadziła osobiście. Celem klubu będą spotkania wszystkich miłośników patrona Ursynoteki oraz dzielnicy.