Wydarzenie

null

„Mumie warszawskie”. Spotkanie z Marzeną Ożarek-Szilke w Ursynotece

Drukuj otwiera się w nowej karcie
30.06.2022 18:00 - 30.06.2022 19:00
URSYNOTEKA Czytelnia Naukowa XIV, Lachmana 5, Warszawa

Polscy naukowcy z panią Szilke w składzie odkryli pierwszą mumię ciężarnej kobiety. Przedsięwzięcie to odbiło się szerokim echem na świecie. Dlaczego pozostawiono płód? Może starano się zakamuflować ciążę? A może miało to jakieś znaczenie związane z wierzeniami i ponownymi narodzinami w zaświatach – o tych i innych rozważaniach opowie bezpośrednio Czytelnikom Ursynoteki odkrywczyni tego faktu: Marzena Ożarek-Szilke.

Marzena Ożarek-Szilke antropolog i archeolog pracująca na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, zaangażowała się w Warszawski Projekt Interdyscyplinarnych Badań Mumii (Warsaw Mummy Project Human).

Mumia, należąca do UW, znajduje się od 1917 r. w depozycie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wraz z sarkofagiem jest prezentowana na niedawno otwartej stałej Galerii Sztuki Starożytnej. Udało się ustalić, że zmarła ona między 20. a 30. rokiem życia, w I w. p.n.e. A w tym miesiącu odkryto na co zmarła. Zeby sie dowiedzieć trzeba koniecznie przyjść.

Na pierwszym planie zdjęcia znajduje się starożytna mumia. W dali widać 3 postacie (kobieta i dwóch mężczyzn) ubrane w fartuchy ochronne. Zdjęcie wykonano w oświetlonym pomieszczeniu.

 

 

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.