null

Muzyczne Lato na Ursynowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Letnia łąka a wśród niej skrzypce

Już w lipcu rozpoczynamy cykl letnich koncertów plenerowych pt.: Muzyczne Lato na Ursynowie. Przygotowaliśmy następujące wydarzenia w podziale na 3 gatunki: klasyka, jazz oraz folk. Serdecznie zapraszamy!

4.07 o godz. 18.00 – CZTERY PORY ROKU Antonio Vivaldi, Park im. Jana Pawła II przy ul. Romera.

Wykonuje: Roksana Kwaśniewska – skrzypce, Zespół Kameralny IMPRESSIONE

Cztery pory roku skomponował Antonio Vivaldi około roku 1720 w Mantui i wydał w Amsterdamie w 1725 roku z dedykacją czeskiemu hrabiemu Wenzlowi von Morzin, który był mecenasem Vivaldiego. Są to koncerty solowe będące doskonałym przykładem muzyki ilustracyjnej. Powstały na podstawie anonimowych sonetów (możliwe, że autorem był sam Vivaldi). W partyturze zaznaczono, które fragmenty sonetów odnoszą się do której części muzyki.
Pierwsza część Wiosna rozpoczyna się wersem „Wiosna nadchodzi”, po którym następuje świergot trojga skrzypiec solo na tle słów „wesołe ptaszęta pozdrawiają ją radosną pieśnią”, podczas gdy 39-taktowy fragment opisują słowa: „w kwiecistej dolinie drzewa potrząsają listowiem nad głową pasterza i śpiącego przy nim jego wiernego psa”. Pierwsza część Lata przywołuje „żar słońca” aż do momentu, kiedy rozbrzmiewa ptasia pieśń: „słychać odgłosy kukułki, po których następuje słodka pieśń ptaków”. Finałowe Presto przywołuje odgłosy gradu podczas gwałtownej, letniej burzy. Jesień charakteryzuje pełne barw, spokojne życie widziane jak gdyby oczami malarza. Początkowe Allegro przywołuje odgłosy wiejskich pieśni i tańców, Adagio molto ukazuje śpiących w wieczornym chłodzie wieśniaków, a finałowe Allegro przywołuje obraz łowczych gotowych o wschodzie słońca na polowanie. Pierwsze takty Zimy wywołują skojarzenia z wirującymi płatkami śniegu, a senne Largo odmalowuje obraz ciepłego wnętrza, podczas gdy na zewnątrz szaleje nawałnica. Koncert kończy część, w której obrazowi spokojnego spaceru po skutej lodem tafli jeziora towarzyszą odgłosy wiatru, który „pomimo swojej zimnej pustki niesie również piękno”.

Roksana Kwaśnikowska

Piękna kobieta z rozwianymi włosami trzymająca skrzypce.Wielokrotnie nagradzana w  prestiżowych konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym m. in. na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Tibora Vargi (Sion), I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego (Katowice), Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena (Hradec), Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka (Dąbrowa Górnicza), Międzynarodowym Konkursiena Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego (Warszawa).
Doceniana jako solistka podczas wielu koncertów w Europie (Francji, Estonii, Włoszech, Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Austrii), Azji (Chinach, Korei Południowej, Japonii) i Ameryce Północnej. Dwukrotnie występowała w jednej z najsłynniejszych  sal koncertowych świata – nowojorskiej Carnegie Hall. W roli solistki występowała m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej, Orkiestrą Symfoniczną im. Janačka w Ostrawie. Za swoje osiągnięcia artystyczne trzykrotnie otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Koszalina, a w 2011 roku została wyróżniona tytułem „Młodej Artystki Roku”. Roksana jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium fundacji „Pro Polonia Society” oraz dwukrotną laureatką programu „Młoda Polska”. Swoje umiejętności doskonaliła podczas wielu kursów mistrzowskich w kraju i za granicą. Roksana ukończyła studia w klasie prof. Jana Staniendy na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Otrzymała medal „Magna cum Laude”, który jest przyznawany absolwentom z największymi osiągnięciami artystycznymi. Obecnie pracuje jako wykładowca na macierzystej uczelni.
Roksana gra na skrzypcach Johanna Augustina Wagnera z 2009 roku. 

Zespół Kameralny Impressione powstała w 2014 roku


Tworzą go wyróżniający się studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz muzycy na co dzień grający między innymi w orkiestrze Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polskiej Orkiestrze Radiowej, Sinfonii Varsovii. Połączenie młodzieńczej energii z doświadczeniem muzyków pozwala dostarczyć słuchaczom nadzwyczajnych wrażeń podczas koncertów. 
Zespół Kameralny Impressione dostarcza niezapomnianych wrażeń podczas każdego koncertu.

---------------

11.07 o godz. 20.00 – WISŁA 5 i MARK SHEPHERD, Park Przy Bażantarni przy ul. Przy Bażantarni. 

Wystąpią: Mark Shepherd - wokal, trąbka, puzon, Bartosz Smorągiewicz - klarnet, saksofony
Tadeusz Czechak - banjo, Bartosz Łazarski - kontrabas, Maciej Wojcieszuk – perkusja.

Pięciu uśmiechniętych muzyków Wisła 5 i Marc Sheperd, trzymających instrumenty na tle ścienny z boazerii.Wisła Hot 4/5, to zespół powstały z warszawskich muzyków specjalizujących się w muzyce swingowej. Liderem zespołu jest angielski wokalista, trębacz i puzonista Mark Shepherd, który przyjechał do Polski 9 lat temu, a entuzjazm i otwartość Polaków oraz wybitny poziom polskich muzyków sprawiły, że postanowił tu pozostać, grać, śpiewać i komponować. Zespół współpracuje na stałe ze szkołą tańca Lindy Hop Swingout.pl. Grupa występowała na licznych festiwalach (m.in. Noc Kultury w Lublinie, Warsaw Street Party) koncertach, czy potańcówkach swingowych (m.in. Potańcówki na Grochowskiej organizowane przez Symfonie Varsovie, Warszawa Singera).

 

----------------

18.07 o godz. 20.00 – ORKIESTRA ŚW. MIKOŁAJA, Sadek na Wyżynach przy ul. Belgradzkiej

Pięciu uśmiechniętych muzyków zespołu Orkiestra św. Mikołaja, trzymających w rękach instrumenty.Orkiestra św. Mikołaja nie mieści się w ramach gatunków i stylów muzycznych. Od lat mocuje się nieprzebranym bogactwem kultury tradycyjnej tworząc muzykę nowoczesną muzykę umykającą wszelkim kwalifikacjom. Skupia się w niej ludowość, ale też osobiste fascynacje muzyczne każdego z artystów, choćby reggae'owy świat Jacka Warszawy z Dąbrówki, który przez wiele lat grał z Jackiem Kleyffem w ONZ czy basisty Zbyszka Kowalczyka znanego na lubelskiej scenie bleusowej. Na próbach zespołu powstają "kawałki" mocno osadzone w tradycji ale bez problemu czytelne dla współczesnego słuchacza.
Na repertuar kapeli składają się ludowe „piosenki z tekstem", w którym można doszukać się wielu odniesień do współczesności. Czasem zespół znajduje gotową piosenkę, czasem łączy kilka wariantów. Podobnie powstaje muzyka o bardzo rozbudowanej strukturze. Jest to muzyka wielopłaszczyznowa - często poszczególni muzycy snują opowieści jednocześnie i wchodzą w zaskakujące interakcje muzyczne. Frazy nawiązują do muzyki tradycyjnej z różnych stron świata, jak i do muzyki współczesnej. Utwory tworzą często kolaż zlepiony z tematów piosenek, oparty na transowych, unisonowych riffach. Czasem zaś wątki instrumentalne rozbiegają się w różnych kierunkach i w bardzo samodzielny sposób wypełniają ramy aranżacji. W swoich aranżacjach grupa stosuje instrumenty współczesne, perkusję, gitary oraz nietypowe instrumenty strunowe - cymbały, smyczkowe - skandynawską nyckelharphę oraz całą gamę tradycyjnych instrumentów dętych i perkusyjnych. To one w dużej mierze tworzą specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmienia zespołu. Orkiestra jako jedna z pierwszych kapel wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańską muzyką tradycyjną, przede wszystkim polską, łemkowską i huculską i tym inspiracjom pozostała wierna do dziś.

---------------

25.07 o godz. 18.00 – NAJPIĘKNIEJSZE WALCE ŚWIATA, Park im. Jana Pawła II przy ul. Romera

Wykonuje: Trio AMABILE, Maciej Przestrzelski – skrzypce, Marek Karwowski – wiolonczela
Monika Polaczek-Przestrzelska – fortepian.
   
W skład Tria AMABILE, powstałego w 2009 roku, wchodzą absolwenci Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie i muzycy Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Współtworzyli wiele koncertów i programów poetycko – 
muzycznych z największymi Mistrzami słowa w Polsce m. in. z Krzysztofem Kolbergerem, Jerzym Zelnikiem, czy Andrzejem Ferencem. Trio współpracuje z wybitnymi instrumentalistami i wokalistami, prezentując różne gatunki muzyki od klasycznej do rozrywkowej.

-----------------

Agnieszka Wilczyńska, rudowłosa, uśmiechnięta, o niebieskich oczach, patrząca przed siebie. Jasna sukienka i narzucony beżowy płaszcz na ramiona

08.08 o godz. 20.00 – TUTAJ MIESZKAM – piosenki Wojciecha Młynarskiego, Park Przy Bażantarni przy ul. Przy Bażantarni. 

Wystąpią: AGNIESZKA WILCZYŃSKA, TRIO JAGODZIŃSKIEGO.

Agnieszka Wilczyńska fascynuje nie tylko głębią i ciepłem swojego głosu, ale także niezwykłą wrażliwością . W delikatny i krystaliczny głos tej wokalistki możemy zasłuchiwać się w różnorodnych muzycznie projektach. Jej koncertom towarzyszy niepowtarzalny klimat. Artystka uwodzi emocjami i sceniczną osobowością,  a każdy koncert z jej udziałem, to absolutna uczta muzyczna.

Laureatka nagrody Fryderyk 2016 za płytę „Tutaj mieszkam”- piosenki z premierowymi tekstami Wojciecha Młynarskiego do muzyki znakomitych polskich kompozytorów: Włodzimierza Nahornego, Andrzeja Jagodzińskiego, Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, Włodzimierza Korcza. Aranżacje - Andrzej Jagodziński, Michał Tokaj. Ma na swoim koncie dwie Złote Płyty - “Pogadaj ze mną“ (muz. Włodzimierz Nahorny, sł. Wojciech Młynarski), „Krzysztof Komeda” z serii „Wielcy Kompozytorzy Filmowi”.
Agnieszka Wilczyńska współpracuje z czołówką muzyków polskiej sceny jazzowej oraz z wieloma renomowanymi orkiestrami i zespołami m.in.: Orkiestra Kameralna „Auxo”, Atom String Quartet, Toruńska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Sinfonia Viva , Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polska Filharmonia Narodowa Sopot, Filharmonia Lwowska. . Od  ponad 12 lat ściśle współpracuje z Trio Andrzeja Jagodzińskiego.Zdobywczyni wielu nagród. Brała udział w licznych festiwalach jazzowych, a także występowała na wielu prestiżowych scenach w Polsce i na świecie, m.in. w Nowym Jorku Carnegie Hall, Chicago Symphony Center, National Concert Hall na Tajwanie, Białoruskiej Filharmonii Narodowej, Moskiewskiej Filharmonii Narodowej, Filharmonii Lwowskiej.

---------------

Mateusz Tomica. Młody mężczyzna, brunet o tajemniczym wyrazie, zamyślony, patrzący w dal, ubrany w czarny płaszcz, na tle wysokiego oszklonego biurowca.

15.08 o godz. 18.00 – POLONEZA CZAS ZACZĄĆ, Park im. Jana Pawła II przy ul. Romera

Wystąpi: MATEUSZ TOMICA - fortepian.

Mateusz Tomica jest laureatem licznych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Do jego ostatnich osiągnięć należą m.in. udział w finale Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2020 r.) udział w finale XX Łódzkiego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza (Łódź 2019 r.), II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Władysława Kędry (Łódź 2016 r.), I miejsce na VI Międzyuczelnianym Konkursie Kameralny dla duetów instrumentalnych i duetów wokalnych (Katowice 2019 r.) oraz I Miejsce na Grand Prize International Music Competition (Londyn 2016 r.). Na przestrzeni ostatnich lat Mateusz Tomica występował w wielu krajach Europy takich jak Szwajcaria, Niemcy, Wielka Brytania i Austria. Jako laureat Uttwiler Meisterkurse 2019 w Szwajcarii został wybrany do występu wraz z Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz w czerwcu 2021 roku. Spośród jego minionych koncertów możemy wyróżnić występy wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej.

-------------------

Megitza. Kobieta w kapeluszy, z długimi rzęsami i uśmiechem na twarzy. Zalotnie spoglądająca na obejmowany lewa ręką kontrabas, na którym znajduje się wizerunek sowy.

22.08 o godz. 20.00 – MEGITZA TRIO, Sadek na Wyżynach przy ul. Belgradzkiej.

Megitza Trio to mieszanka brzmień międzykulturowych głównie zakorzenionych
w podhalańsko-romskim dziedzictwie. Razem występują od 2012 roku odnosząc sukcesy
w Polsce i za granicą.
Zespół tworzą: Megitza - Małgorzata Babiarz - wokalistka i kontrabasistka,  pochodząca z Zakopanego, Kuba "Bobas" Wilk - akordeonista, pochodzący z Biecza oraz Stanisław Rzadkosz - multiinstrumentalista z Zakopanego Olczy.
Trzonem zespołu jest Megitza, urodzona w Zakopanem w wieku 16 lat sama wyemigrowała do USA, gdzie ożyło jej marzenie o dzieleniu się muzyką, która od zawsze pulsowała w jej góralskich żyłach. Krytycy opisują jej muzykę jako "muzyka na nowe milenium". Doszukują się w niej inspiracji kulturą bałkańską, latynoską, etno-jazzem, popem, reggae, a nawet rockiem; lecz to nie gatunki muzyczne, a ludzkie życie i uczucia niezmiennie pozostają kompozycyjnym kompasem Megitzy. Dopełnieniem niebanalnego charakteru artystki jest kontrabas.
Megitza i Kuba poznali się w Chicago w 2012 roku, gdzie grali w oddzielnych zespołach na tym samym festiwalu. Stasiu z Bobasem i Megitzą znają się od 2010 roku. Koncertowali
w Polsce, Austrii, Niemczech, na Słowacji i we Francji. Każdy z nich ma na swoim koncie prywatne sukcesy muzyczne z innymi zespołami.

 

--------------------

Andrzej Łukasik, Janusz Szrom, Andrzej Jagodziński Trzech uśmiechniętych panów w garniturach. Środkowy trzyma ręce w kieszeniach. Patrzący na wprost. W tle stalowa, ciężka i zimna ściana.

29.08 o godz. 20.00 – STRASZNI PANOWIE TRZEJ  - piosenki z Kabaretu Starszych Panów. Park Przy Bażantarni przy ul. Przy Bażantarni.

Wykonują: JANUSZ SZROM, ANDRZEJ ŁUKASIK, ANDRZEJ JAGODZIŃSKI.

STRASZNI PANOWIE TRZEJ (autorem oryginalnej nazwy jest Bogdan Hołownia), to formacja założona w 2004 r.  przez Janusza Szroma, czołowego polskiego wokalistę jazzowego, w skład której ponadto wchodzą znakomici muzycy:  Andrzej  Jagodziński - fortepian i Andrzej  Łukasik - kontrabas. W 2006 r. zespół nagrał płytę zawierającą utwory napisane przez najsłynniejszy polski duet autorski Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przyborę, w aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego, Henryka Miśkiewicza i Janusza Szroma.

Repertuar zespołu zbudowany jest wyłącznie z piosenek Przybory i Wasowskiego, tj: Herbatka, Zmierzch, Piosenka jest dobra na wszystko, Jesienna dziewczyna, Wesoły Deszczyk, No i jak tu nie jechać, Już czas na sen, jak i utworów mniej znanych, nie pochodzących z Kabaretu Starszych Panów: Po kompocie, Pejzaż bez ciebie, Taka Gmina, czy We dwoje.  Szyk i elegancja w połączeniu z potęgą pięknych piosenek. 
Album Straszni Panowie Trzej jest pierwszym jazzowym opracowaniem piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. W roku 2009 uzyskał status złotej płyty.

Załączniki: