null

Muzyczne Lato na Ursynowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na zdjęciu widoczne są w przybliżeniu jasnobrązowe skrzypce.
Autor: UD Ursynów

W lipcu powracamy z cyklem letnich koncertów plenerowych muzyki klasycznej i folkowej. Cztery wydarzenia odbędą się w lipcu i cztery w sierpniu. Pierwszy koncert w niedzielę, 9 lipca w Parku Przy Bażantarni. Koncerty rozpoczynają się o godz. 18.00. Wstęp wolny. Zapraszamy!

- Przygotowaliśmy na czas wakacji wiele muzycznych atrakcji, które będą przenosić słuchaczy w świat folkowy i klasyczny. Między innymi w taki sposób korzystamy z uroków lata. A przy okazji koncertów folkowych będzie też można potańczyć na specjalnie do tego przygotowanych „dechach”. Życzę wspaniałej zabawy i cudownych muzycznych doznań - mówi zastępca burmistrza Ursynowa, Klaudiusz Ostrowski. 


W Parku Przy Bażantarni odbywać się będą koncerty folkowe, a w Parku im. Jana Pawła II koncerty klasyczne. Podczas tych pierwszych zapewnione będzie też miejsce do tańca. Na pierwszy folkowy koncert zapraszamy w niedzielę, 9 lipca, o godz. 18.00. Tego dnia poznamy „Bałkańskie żywioły”, za sprawą zespołu Sarakina. 

Zespół SARAKINA  to jedyna w swoim rodzaju polsko-bułgarsko-czeska grupa muzyczna łącząca muzykę bałkańską z folkiem i elementami jazzu. Zespół tworzą profesjonalni multiinstrumentaliści, pasjonaci muzyczni, grający na oryginalnych instrumentach jak kaval, dudy, tambura jak również na akordeonie, klarnecie i kontrabasie. 
SARAKINA zajęła I miejsce na Mikołajkach Folkowych w Lublinie, jest laureatem festiwalu Nowa Tradycja organizowanego przez Polskie Radio i laureatem Festiwalu Muzyki Etnicznej w Skierniewicach. Zespół otrzymał 4xTAK w programie telewizyjnym Must Be The Music. SARAKINA koncertowała między innymi w Luksemburgu, Irlandii, Włoszech, Austrii, Niemczech, Bułgarii, Rumunii, Litwie i Ukrainie. SARAKINA w swoim dorobku ma nagranych 6 płyt: Sarakina (2001), Junctions (2004), Fryderykata (2008), Dance of fire (2012), Live in studio (2014), Balkantron (2017). Albumy Sarakina i Junctions zostały laureatami Folkowego Fonogramu Roku organizowanego przez Polskie Radio. 
Jacek Grekow – akordeon, gajda, kaval
Jan Mlejnek – klarnet, tambura
Anna Klebus – wokal 
Mateusz Bielski – kontrabas.


Kolejne zaplanowane koncerty:


16 lipca, godz. 18.00 – Polki, Walce, Humoreski, kwartet smyczkowy Estrada Various – Park im. Jana Pawła II

Zespół Estradi Various powstał w 2018. Taki skład daje większe możliwości aranżacji, a utwory wykonane przez kwartet mają piękne, jednorodne brzmienie, wielkie bogactwo barw oraz szeroką paletę kolorystyki dźwiękowej.
Zespół tworzy interpretacje znanych utworów klasycznych i rozrywkowych, które na długo zagoszczą w pamięci słuchaczy.
Zespół tworzą:
Mariusz Połomka – skrzypce
Emilia Kopeć – skrzypce
Magda Sikorska – wiolonczela
Grzegorz Jerzak – kontrabas
W programie:
W. A. Mozart – Adagio z Sonaty Fortepianowej Nr 29
W. A. Mozart – Eine Kleine Nachtmusic G-dur, KV 525
J. Strauss – Polka Tritsch- Tratsch
J. Strauss – Polka Grzmoty i Błyskawice
G. Faure – Pavana 
A. Dvorak – Humoreska 

23 lipca, godz. 18.00 – Ludowa biesiada, Kapela Dzikie Wino – Park Przy Bażantarni (dechy do tańca)

Kapela Dzikie Wino – to zwieńczenie kilkunastoletniej działalności muzycznej Kamila Niemca, Dariusza Kosaka, Jakuba Steca i Macieja Steca.
Dzikie Wino swym śpiewem i muzyką integruje szeroką publiczność, dając dużą dawkę dobrej muzyki, humoru, naturalnej żywiołowości oraz niczym nieograniczonej szeroko pojętej biesiady. Występowali w kraju i zagranicą. 
Kapela Dzikie Wino wykonuje przede wszystkim melodie: regionalne Rzeszowa i okolic, góralskie, łemkowskie, ukraińskie, słowackie i cygańskie.
Kapela Dzikie Wino to: Muzyka, Śpiew, Biesiada.
Kamil Niemiec – skrzypce, śpiew
Dariusz Kosak – akordeon / instr. klawiszowe, śpiew
Maciej Stec – kontrabas / gitara basowa, śpiew
Jakub Stec – instr. perkusyjne, śpiew

30 lipca, godz. 18.00 – Geniusz Mozarta, zespół Golden Gate String Quartet - Park im. Jana Pawła II

Kwartet Golden Gate String Quartet wykonuje znane dzieła muzyki klasycznej, standardy muzyki filmowej, musicalowej, oraz covery największych przebojów muzyki popularnej.
Zespół tworzą:
Gabriela Żmigrodzka – I skrzypce
Sabrina Stachel – II skrzypce
Anna Paluch – altówka
Katarzyna Gaszczyk – wiolonczela
W programie:
W. A. Mozart – Eine Kleine Nachtmusic G-dur, KV 525
W. A. Mozart – Rondo Alla Turca
W. A. Mozart – Koncert fortepianowy Nr 21
W. A. Mozart – Divertimento D-dur
W. A. Mozart – Kwartet Smyczkowy Nr 3 G-dur
W. A. Mozart – Ave Verum Corpus
W. A. Mozart – Divertyimento F-dur

6 sierpnia, godz. 18.00 – Jewish Gipsy, zespół Klezmersi – Park Przy Bażantarni (dechy do tańca)

Członkowie zespołu Klezmersi są absolwentami Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie. Główną ich pasją, jest tradycyjna muzyka żydowska, a ich żywiołem jest niczym nieskrępowana interpretacja muzyczna w bezpośrednim kontakcie          z odbiorcą. Podczas koncertów prezentują klezmerską muzykę z całej Europy,          a zwłaszcza z Polski, Węgier, Rumunii, Niemiec oraz krajów bałkańskich.    Wykonują również utwory wybitnych kompozytów tworzących w tej stylistyce.
Nasze występy składają się z utworów z różnych stron świata m.in. utwory polskie, węgierskie, rumuńskie, żydowskie, bałkańskie, rosyjskie, niemieckie, francuskie, włoskie, standardy światowej muzyki rozrywkowej. Całość wykonywana na instrumentach akustycznych tworzy naturalną, pełną ekspresji atmosferę. 
Zapraszamy do spotkania z nami, raz jeszcze...
Robert Smoderek – klarnet
Damian Orłowski – skrzypce
Robert Kuśmierski – akordeon
Michał Lamża – kontrabas.

13 sierpnia, godz. 18.00 – Cztery Pory Roku, kwartet Arte - Park im. Jana Pawła II

Kwartet smyczkowy ARTE (Warszawa) powstał z pasji wykonywania muzyki kameralnej. Zespół tworzą cztery młode, utalentowane artystki występujące w kraju i za granicą, na co dzień związane zawodowo z najlepszymi orkiestrami i instytucjami muzycznymi w Polsce.
Zespół otwarty jest na wszelkiego rodzaju współpracę - udział w projektach z obszarów zarówno muzyki klasycznej jak i rozrywkowej; działania interaktywne i multimedialne, a także inne formy działalności koncertowej.
Kwartet ARTE to z jednej strony energia i pasja, z drugiej zaś profesjonalizm i doświadczenie!
Zespół tworzą:
Marta Grott - I skrzypce,
Magdalena Dąbek-Kaniuga - II skrzypce,
Marta Więcławska-Tkaczyk - altówka,
Kinga Bacik - wiolonczela.
W programie:
A. Vivaldi – Cztery Pory Roku :
Koncert nr 1 E-dur „Wiosna”, RV 269
Koncert nr 2 g-moll „Lato”, RV 315
Koncert nr 3 F-dur „Jesień”, RV 293
Koncert nr 4 f-moll „Zima”, RV 297

20 sierpnia, godz. 18.00 – Greckie wesele, zespół Hasapiko - Park Przy Bażantarni (dechy do tańca)

W muzyczną podróż po Grecji, zabierze nas zespół Hasapiko. Słynący ze swojego specyficznego “greckiego” brzmienia, pełnego klimatu i melodyki muzyki greckiej.
W repertuarze znajdą się zarówno tradycyjne greckie pieśni i tańce, jak i współczesne, a nawet powszechnie znane utwory rozrywkowe. Specyficzne brzmienie, klimat i melodykę tej pięknej muzyki, podkreśli tradycyjny instrument grecki bouzouki, na którym po mistrzowsku gra rodowity Grek. W programie koncertu m.in.: Evdokia, Oniro de meno, Bouzouki agapo, Matia vorkumena, Paploma, Hronia helidonia, Garsona. Nie zabraknie również melodii z filmu „Grek Zorba” oraz „Miłość jak wino”...
Liliana Cercel – wokal 
Karol Podkul – akordeon  
ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΧΙΖΟ∆ΗΜΟΣ - bouzouki

27 sierpnia, godz. 18.00 – Sonaty i Romanse, Aleksandra i Marcin Hałat - Park im. Jana Pawła II

Dr Aleksandra Hałat to pianistka,  kameralistka,  badaczka, wykładowczyni w Instytucie Sztuk Muzycznych na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Członek ECMTA / European Chamber Music Teacher Association. Jej zainteresowania badawcze to muzyka kompozytorów polsko-żydowskich, sztuka muzyczna kobiet oraz zagadnienia związane z wpływem muzyki klasycznej, kameralnej, improwizowanej  na rozwój dziecka. Jej ostatnie albumy płytowe to Karol Rathaus – Piano Trios (2021) i Karol Rathaus – Chamber Works (2022)wydane przez DUX. Koncertuje zarówno w kraju jak i zagranicą. Jest laureatką konkursów oraz stypendiów.  W 2023 otrzymała roku stypendium twórcze MKiDN oraz stypendium Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca "Białe Plamy". 

Marcin Hałat – skrzypek, kompozytor improwizator, określany mianem artysty objawiającego nowy świat skrzypiec. Jego twórczość to synergia dwóch światów muzycznych świata jazzowego i klasycznego, które nieustannie się przenikają oraz nieprzerwanie ze sobą korelują, ukazując artystę nie dającego się zaszufladkować w żadnym z nich. W swoich kompozycjach w niezwykły sposób łączy wizję muzyki współczesnej połączoną z elementami muzyki jazzowej i improwizowanej. Artysta jest zapraszany zarówno na festiwale muzyki klasycznej , jak i festiwale muzyki jazzowej, improwizowanej, między innymi takie jak: Wielkanocny Festiwal L.van Beethovena, Violin Summit, które odbywa się w ramach Festiwalu Singera, Festiwal Kultury Żydowskiej, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Kopenhagen Jazz Festival, United Europe Jazz festival, Wrocławski festiwal Jazzzowy Jazz nad Odrą, Leipziger Jazztage, Chopin in the City Festival/ Chicago. Regularnie koncertuje w kraju i zagranicą.

W programie:

Romans F-dur op. 50 nr 2 na skrzypce i fortepian
Sonata na fortepian i skrzypce G-dur op. 30 nr 3
Sonata na skrzypce i fortepian  nr 7 c- moll