Wydarzenie

null

„Nad Niemnem” – Ursynoteka i DOK Ursynów zaprasza na Narodowe Czytanie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
09.09.2023 12:00 - 09.09.2023 13:00
DOK Ursynów, Kajakowa 12b, 02-838 Warszawa
grafika do wydarzenia wszystkie informacje w treści

9 września 2023 o godzinie 12.00 w DOK Ursynów, w oprawie muzyki dawnej i tradycyjnej opowiedziane, zaśpiewane i przeczytane zostaną fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Wstęp bezpłatny.

Nadniemeńską historię opowie Małgorzata Litwinowicz, przy akompaniamencie tworzonym przez Olenę Yeremenko.

Nad Niemnem zaprezentujemy w formie opowieści, łączącej fragmenty opowieści i czytania „Nad Niemnem” z opowieścią biograficzną o Elizie Orzeszkowej — jej fascynacją przyrodą nadniemeńską, ludźmi tam mieszkającymi; wszystko po to, by przybliżyć i nieco ożywić postać Autorki, ale też żeby pokazać, jak bardzo jej widzenie Niemna było splecione z jej życiem.

Dr hab. Małgorzata Litwinowicz jest historyczką kultury polskiej XIX wieku, opowiadaczką i lituanistką. Zajmuje się problematyką polskiej nowoczesności, w szczególności kwestiami związanymi z przemianami medialnymi, praktykami piśmiennymi i wynalazczością. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.
Olena Yeremenko – skrzypaczka (grająca także na strunowych instrumentach historycznych), wokalistka, kompozytorka i aranżerka. Absolwentka Akademii Muzycznej we Lwowie. Gra na wielu instrumentach: skrzypcach, szwedzkiej moraharpie, fideli płockiej, vioari cu goarna.

W ramach ustawy o dostępności, osoby ze szczególnymi potrzebami chcące wziąć udział w wydarzeniu proszone są o kontakt pod nr. tel. 22 1255602 lub e-mail biuro@dokursynow.pl.