null

Nieodpłatna pomoc prawna

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na pierwszym planie rzeźba Temidy, młotek drewniany, a w tle widać książki, jedna rozłożona

Każdy może znaleźć się w sytuacji, w której szuka sprawiedliwości w sądzie. Każdy może być wezwany w charakterze świadka, albo (co gorsza!) pozwanego lub oskarżonego. Co wtedy robić? Zapraszamy na bezpłatne wykłady online organizowane przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi w ramach prowadzenia Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej na Ursynowie. Zgłoszenia przyjmowane są do 17 czerwca 2021 r.

  • "Kiedy musimy udać się do sądu po raz pierwszy w życiu - co robić?"

Termin: 19.06.2021 (sobota), w godz. 11:00 – 12:30. Wykład poprowadzi mec. Renata Kołosowska – adwokat.

Osoby, które nigdy nie były w sądzie mają obraz wyniesiony z popularnych filmów i seriali. Ten obraz najczęściej jest niezgodny z polską rzeczywistością. W ramach wykładu dowiesz się jak wygląda sala sądowa, kto się w niej znajduje i jaką pełni rolę, jakie zasady zachowania obowiązują oraz jak należy przygotować się do rozprawy, kiedy jesteśmy świadkiem, jak - kiedy jesteśmy osobą pozywającą lub oskarżającą, a jak - kiedy jesteśmy pozwanym lub oskarżonym. Kiedy jesteśmy stroną w postępowaniu - jak należy przygotować się do procesu. Ostatnio niektóre rozprawy sądowe odbywają się w systemie zdalnym, ale wkrótce nastąpi powrót do trybu stacjonarnego.

  • "Wybrane zagadnienia z prawa pracy w sytuacji pandemii"

Termin: 22.06.2021 (wtorek), w godz. 17:00 – 18:30. Wykład poprowadzi mec. Bartosz Markowski – radca prawny.

W ramach wykładu zostaną przedstawione następujące zagadnienia:

  • aktualne obostrzenia branżowe i związane z nimi formy wsparcia zatrudnienia dla pracowników dotkniętych skutkami pandemii;
  • praca zdalna – wymogi i regulacje;
  • szczepienia w miejscu pracy - dobrowolne czy przymusowe?;
  • "Nowy Ład" w prawie pracy - propozycje zmian - krótkie omówienie.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o przesłanie załączonego kwestionariusza zaznaczając, w którym wykładzie chcecie Państwo uczestniczyć. Można uczestniczyć w obydwu wykładach.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: m.pokoj@otwartedrzwi.pl, do dnia 17 czerwca 2021 r. lub przez formularz umieszczony w Internecie:

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=X47MSewzxUi-_Xfbcr53kFp3NvLi-alKgoj5hKJM3rhURUpMRDcyOERMQUUyRTZMWkw1TE9YODU1WS4u

W dniu 18 czerwca prześlemy osobom, które się zgłosiły link do wydarzenia na platformie ZOOM.

W sprawach szczegółowych zapraszamy po poradę indywidualną do Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, prowadzonego przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi na Ursynowie. Obecnie porady odbywają się w systemie zdalnym, czyli prawnicy udzielają porad przy użyciu środków komunikacji na odległość (telefonicznie lub mailowo). Zapisać można się dzwoniąc na infolinię 19115 lub poprzez stronę internetową: https://www.um.warszawa.pl/nieodplatnapomocprawna

Zadanie zlecone przez Miasto Stołeczne Warszawa, sfinansowane przez Wojewodę Mazowieckiego na realizację w roku 2021 zadania publicznego w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa i świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.